Bolesti srca su glavni uzrok smrti u našoj zemlji, a pravilna ishrana igra ključnu ulogu u održavanju zdravlja srčanog mišića i krvnih sudova, kao i normalnog krvnog pritiska. Dok se često raspravlja o namirnicama koje treba izbegavati, istina je da ključ leži u umerenosti i kvalitetu hrane.
Zablude o Crvenom Mesu
Jedna od najčešćih zabluda je da je crveno meso štetno za zdravlje srca. Međutim, dr. Snežana Bašić, kardiolog i specijalista interne medicine, objašnjava da problem nije u mesu samom po sebi, već u aditivima i načinu obrade mesa na visokim temperaturama. Ona naglašava važnost porekla mesa i ostalih namirnica.
„Naše telo uzima sve što mu je potrebno iz hrane, posebno proteine i masti iz mesa. Sama hrana neće negativno uticati na telo, ali štetni sastojci koji se u njoj nalaze mogu biti problematični“, kaže dr. Bašić. Ističe da crveno meso, poput svinjetine i junetine koje ne sadrži hormone, može biti neophodno za ljudski organizam.
Genetski Modifikovana Hrana
S druge strane, dr. Bašić je protivnik konzumacije piletine zbog njenog genetskog modifikovanja. „Piletina danas nije nastala prirodnom selekcijom, već je genetski modifikovana da bi imala velike grudi, nesrazmerne ostatku tela“, objašnjava ona. Genetski modifikovana hrana može prouzrokovati hormonsku neravnotežu, što može dovesti do oštećenja krvnih sudova.
Gazirana Pića i Alkohol
Kada su u pitanju pića, dr. Bašić upozorava da su sva gazirana pića štetna za srce, kao i velike količine alkohola. „Male količine alkohola, poput jedne do dve čaše, mogu imati pozitivan efekat na organizam i podsticati cirkulaciju. Međutim, prekomerna konzumacija alkohola je toksična za srčani mišić“, napominje ona.
Gazirana voda je takođe štetna jer zakiseljava organizam, što može negativno uticati na krvne sudove i srce. „Ugljen-dioksid iz gazirane vode čini organizam veoma kiselim, što smanjuje koncentraciju kiseonika u krvi i povećava koncentraciju ugljen-dioksida, što može doprineti razvoju karcinoma“, objašnjava dr. Bašić.
Preporuke za Zdravlje Srca
Dr. Bašić preporučuje konzumaciju prirodnog koenzima Q10, koji je ključan za zdravlje srca jer obezbeđuje kiseonik mitohondrijama u mišićima. Pored toga, važno je voditi računa o životnim faktorima koji utiču na kvalitet hrane, uključujući zagađenje vazduha.
Pravilna ishrana nije samo eliminacija „neželjene“ hrane, već umerenost u konzumaciji i pažnja na poreklo i sastav namirnica. Kvalitetna ishrana, koja uključuje pažljivo odabrane izvore mesa i izbegavanje genetski modifikovane hrane i gaziranih pića, može značajno doprineti očuvanju zdravlja srca i krvnih sudova.
BONUS TEKST
Zanimljivost koja će vas možda iznenaditi odnosi se na fenomen poznat kao “zlatna pravila” u prirodi i arhitekturi, koji je često korišten u dizajnu i umjetnosti kroz istoriju. Ovaj koncept poznat je i kao “zlatni rez” ili “zlatni omjer”, a predstavlja matematički odnos koji se pojavljuje u mnogim prirodnim pojavama i ljudskim kreacijama.
Zlatni rez je iracionalni broj, otprilike 1,618, a označava omjer u kojem je odnos između većeg dijela i manjeg dijela jednak odnosu cijelog dijela prema većem dijelu. Ovo čini da se odnos između dvaju segmenata čini estetski ugodnim i uravnoteženim. Na primjer, u pravokutniku koji je u omjeru zlatnog reza, duže strane će biti 1,618 puta duže od kraćih strana. Ovaj omjer se često koristi u umjetnosti i arhitekturi jer stvara kompozicije koje su vizualno privlačne.
U prirodi, zlatni rez se može vidjeti u strukturi cvjetova, rasporedu listova na stablu, a čak i u obliku spirala u školjkama i galaksijama. Jedan od najpoznatijih primjera u umjetnosti je djelo “Vitruvian Man” Leonarda da Vincija, koje je usklađeno sa zlatnim rezom, kao i zgrade poput Parthenona u Atini, koje su također dizajnirane koristeći ovaj omjer.
Što je još fascinantnije, istraživanja su pokazala da ljudi intuitivno prepoznaju zlatni rez kao estetski ugodan. To objašnjava zašto se ovaj matematički koncept često koristi u dizajnu, od web stranica do reklamnih kampanja, kako bi se stvorila privlačna i uravnotežena vizualna iskustva. Dakle, sljedeći put kada se divite nekoj umjetničkoj djelo ili arhitektonskoj ljepoti, možda ćete uvidjeti da se iza te ljepote skriva matematička formula koja je oblikovala svijet oko nas.