Danas se slavi Sveti Vasilije Ostroški,jedan od omiljenih svetaca Srpske Pravoslavne Crkve a mi Vam u nastavku pišemo koja su to narodna verovanja za ovaj dan i šta se sme a šta ne sme raditi po običajima..

  • Sveti Vasilije Ostroški, jedan od najvoljenijih i najpoštovanijih svetitelja u srpskom narodu, proslavlja se svake godine 12. maja. Njegov kult prevazilazi granice religije i porekla, pa mu se u molitvi obraćaju i pravoslavni i katolici, muslimani i nevernici, svi koji veruju u moć čuda i snagu iskrene molitve. Njegove mošti počivaju u manastiru Ostrog u Crnoj Gori, mestu koje je postalo duhovno utočište hiljadama ljudi širom sveta. Vernici mu dolaze u potrazi za isceljenjem, utehom, duhovnom snagom i nadom, često bosonogi, u znak skromnosti i pokajanja.

Rođen kao Stojan Jovanović 1610. godine u selu Mrkonjići u Hercegovini, Sveti Vasilije je još kao mlad pokazivao veliku pobožnost i posvećenost duhovnom životu. Veoma rano se zamonašio i ceo život posvetio služenju Bogu, narodu i onima u nevolji. Bio je poznat kao iscelitelj i duhovni pastir, a nakon smrti 1671. godine, njegovo telo ostalo je netruležno – što vernici smatraju božanskim znakom i potvrdom svetosti.

  • Na dan kada se proslavlja Sveti Vasilije Ostroški, pravoslavni vernici poštuju posebne običaje i tradiciju. Na ovaj dan ne rade se teški fizički poslovi, posebno ne u polju ili na zemlji, jer se veruje da svetac traži mir, tišinu i duhovnu posvećenost. Dan se posvećuje molitvi, razmišljanju i zahvalnosti. Oni koji nisu u mogućnosti da posete manastir Ostrog ili crkvu, pale sveće kod kuće i mole se za zdravlje, mir i oproštaj.

Posebno je naglašeno da se molitve Svetom Vasiliju upućuju iz čistog i iskrenog srca, bez zlobe i skrivenih namera. Mnogi koji se bore sa bolešću, bilo ličnom ili nekog bližnjeg, danas poste, odlaze u crkvu i mole se s verom da će svetac pomoći. Često se uz ikonu Svetog Vasilija ostavlja cedulja sa molitvom ili ličnom željom, koja se potom nosi sa sobom 40 dana, kao simbol nade i vere u ispunjenje.

  • Osvećena voda ima poseban značaj na ovaj dan. U manastiru Ostrog, kao i u mnogim pravoslavnim hramovima, blagosilja se voda koju vernici nose svojim domovima. Smatra se da ta voda ima isceliteljska svojstva i koristi se u trenucima bolesti, duhovne slabosti ili kada porodici zatreba dodatna snaga i blagoslov.

Narodna verovanja povezana sa Svetim Vasilijem su brojna. Kaže se da ako se danas pomolite za zdravlje, bićete snažni cele godine. Veruje se i da svetac naročito uslišava molitve upućene pred spavanje, kada je čovek najiskreniji i najranjiviji. Ne preporučuje se svađa, psovka niti bilo kakav nemir, jer svetac ne voli zlo, grubost i nestrpljenje.

  • Sveti Vasilije Ostroški je i krsna slava mnogih porodica širom Srbije, Crne Gore i Hercegovine. U tim domovima se priprema slavski kolač, žito i vino, i ukućani se okupljaju u molitvi i zahvalnosti. Ako postoji mogućnost, sveštenik dolazi da osvešta dom i porodicu. Ova slava je posebno svečana, jer se vezuje za svetitelja koji je tokom vekova pokazao mnoštvo čudotvornih dela i koji i dalje nadahnjuje ljude širom regiona.

Zato se ovaj dan doživljava kao poseban trenutak za unutrašnje preispitivanje, duhovno čišćenje i obnavljanje vere. Hiljade vernika i dalje svakodnevno hodočaste manastiru Ostrog, moleći se Svetom Vasiliju za pomoć i spas, često svedočeći o neobjašnjivim isceljenjima i nevidljivoj snazi koja ih je izvukla iz najtežih trenutaka.

  • Na dan Svetog Vasilija Ostroškog, više nego ikada, podsećamo se snage duhovne povezanosti, iskrene molitve i vere u čudo. Neka ovaj praznik svima donese mir, zdravlje, snagu i blagoslov.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here