Kako se snalazite u matematičkim mozgalicama?U današnjem članku Vam donosimo upravo jednu takvu koja je posvađala korisnike društvenih mreža,a koji ste Vi odgovor dobili?

Ova zagonetka je odličan primer kako se „matematička“ pitanja mogu zasnivati ne na čistoj aritmetici, već na skrivenim obrascima i logici.

Zadatak postavlja tvrdnju da 8 + 11 nije 19, iako bi to bio tačan matematički odgovor. Umesto toga, rešavanje zahteva prepoznavanje obrazaca iz prethodnih izraza:

Dati izrazi su:

  1. 1 + 4 = 5

  2. 2 + 5 = 12

  3. 3 + 6 = 21

  4. 8 + 11 = ?

Prvo moguće rešenje: sabiranjem sa prethodnim rezultatom

Ovaj obrazac koristi zbir iz prethodnog izraza i dodaje mu novu sumu:

  1. 1 + 4 = 5

  2. 2 + 5 = 7, a 7 + prethodni rezultat (5) = 12

  3. 3 + 6 = 9, a 9 + prethodni rezultat (12) = 21

  4. 8 + 11 = 19, a 19 + prethodni rezultat (21) = 40

Prvi tačan odgovor: 40

Drugo moguće rešenje: kombinacija sabiranja i množenja

Drugi obrazac koristi formulu:
x + (x × y) = rezultat

Primena:

  1. 1 + (1 × 4) = 1 + 4 = 5

  2. 2 + (2 × 5) = 2 + 10 = 12

  3. 3 + (3 × 6) = 3 + 18 = 21

  4. 8 + (8 × 11) = 8 + 88 = 96

Drugi tačan odgovor: 96

Ova mozgalica ima dva validna rešenja, u zavisnosti od logičkog obrasca koji primenjujete:

  • 40, ako sabirate nove brojeve sa prethodnim rezultatom.

  • 96, ako koristite formulu x + (x × y).

Koje ste vi otkrili prvo?

BONUS TEKST

Paprike su neizostavan sastojak mnogih domaćih jela i omiljena namirnica u gotovo svakom domaćinstvu. Njihova boja, miris i ukus obogaćuju najrazličitije recepte, od salata do punjenih paprika, ajvara i kuvanih jela. Međutim, postoji jedan deo paprike koji većina ljudi automatski baca – peteljka. Iako izgleda kao neupotrebljiv ostatak koji se prirodno odvaja i baca zajedno sa semenkama, ispostavlja se da i ona može imati vrlo korisnu namenu u kuhinji.

Peteljke paprika obično završe u kanti za smeće odmah nakon seckanja. Mnogi ne razmišljaju dvaput pre nego što ih odbace, verujući da nemaju nikakvu kulinarsku vrednost. Ipak, to je jedna od onih sitnih grešaka koje mogu učiniti razliku u pripremi jela, naročito kada dođe zima i svežih paprika više nema u izobilju. Umesto da ih bacite, sledeći put peteljke sačuvajte i odložite u malu kesu, pa je stavite u zamrzivač.

Zamrzavanjem peteljki omogućavate sebi da sačuvate deo arome sveže paprike za mesece kada sezonskih proizvoda nema. Ono što je zanimljivo jeste da peteljke, iako se same ne jedu, imaju veoma izražen miris i sadrže etarska ulja koja doprinose bogatstvu ukusa kada se dodaju u kuvana jela. Na taj način, čak i bez sveže paprike, vaša jela mogu imati prepoznatljiv i pun ukus.

Kada spremate supu, čorbu, gulaš, varivo ili čak neko jelo sa mesom, možete iz zamrzivača izvaditi nekoliko peteljki i ubaciti ih u šerpu tokom kuvanja. Nije potrebno prethodno ih odmrzavati – dovoljno je dodati ih zajedno sa ostalim sastojcima. One će tokom termičke obrade otpustiti aromu u jelo i dati mu poseban šmek. Važno je samo da nakon kuvanja, pre serviranja, iz jela izvadite peteljke. Ne jedu se, niti su prijatne za konzumaciju – njihova funkcija je isključivo aromatična.

Ova praksa je slična korišćenju lovorovog lista, koji se dodaje u jelo radi arome, ali se na kraju iz jela vadi. Peteljke paprika deluju na isti način – obogaćuju ukus bez direktnog učestvovanja u teksturi ili strukturi jela. Mnogi domaći kuvari koji praktikuju tradicionalne metode spremanja hrane znaju ovu tajnu, ali je ona ostala pomalo zaboravljena u svakodnevnoj žurbi i navici da se neupotrebljivi delovi povrća jednostavno odbacuju.

Osim što su korisne, peteljke su i potpuno besplatan dodatak jelima. Njihovo korišćenje ne zahteva nikakav dodatni trošak, a doprinosi očuvanju resursa i smanjenju otpada, što je posebno važno ako želimo da usvojimo održiviji način života. Male navike, poput čuvanja peteljki paprika, mogu biti korak ka racionalnijem i svrsishodnijem pristupu kuvanju i upotrebi hrane.

Zato sledeći put, kada se spremate da seckate paprike, razmislite još jednom pre nego što peteljke bacite. Stavite ih u kesicu, sačuvajte u zamrzivaču i koristite kao tajni sastojak u kuhinji. Vaša jela će imati dublji, puniji ukus, a vi ćete se iznenaditi koliko jedna naizgled bezvredna sitnica može da doprinese razlici.

Kao i mnoge druge male kulinarske tajne, i ova potiče iz domaće mudrosti i generacijskog iskustva. Često su upravo takve, naizgled jednostavne stvari, ono što čini jelo nezaboravnim. Uživajte u ukusima, ne bacajte ono što može da se iskoristi – i učinite da svaki obrok bude bogatiji, mirisniji i sa više pažnje spremljen.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here