Ivana Vlajković je ime koje mi pada na pamet. 16 Unatoč majčinoj imovini, Beograđanki banka traži vraćanje duga. dej.PNG Nakon smrti majke, redakciji MONDO portala javio se čitatelj koji je ispričao nesretan susret s bankom koja je tražila otplatu rata kredita uprkos nepostojanju naslijeđene imovine.

  • “Naš razgovor započeo je naš sugovornik pričom o kreditu njihove majke koji je podignut prije nekoliko godina. Nažalost, zbog bolesti nije mogla dosljedno podmirivati ​​svoje obveze. Začudo, nisam bio upoznat s njezinim kreditom i bilo kakvih nepodmirenih dugova zbog njezine bolesti, morao sam uskočiti i postati njezin skrbnik.

Neposredno prije nego što je preuzela ulogu skrbnika svoje majke, S. M. (29) iz Beograda otkrila je postojanje dugova za koje je brzo preuzela odgovornost i počela ih vraćati. “Nakon otprilike 10 uplata, moja majka je nažalost preminula. Odmah sam obavijestio banku, pretpostavljajući da mi se neće javiti u vezi njezinih nepodmirenih dugova.

No, na moje iznenađenje, od banke sam dobio obavijest da tražim sljedeću ratu Još jednom sam ih kontaktirala, podsjetila ih na smrt moje majke i naglasila da iza sebe nije ostavila nikakvu imovinu”, objasnila je.

  • Prema riječima našeg sugovornika, banka je ustrajala u vršenju pritiska na nju da riješi svoje nepodmirene dugove. Manje od mjesec dana nakon smrti moje majke, nalazim se opterećen ovim dodatnim stresom. Situacija je zbunjujuća i ne znam kako dalje. Čini se nepravednim da se od mene očekuje da podmirim dugove kad nisam dobio nikakvo nasljedstvo. Ovako razmišlja S. M. (29) iz Beograda u intervjuu za MONDO.

Prema riječima odvjetnika Ozrena Slovića, koji je za naš portal dao pojašnjenje, postojeći Zakon o nasljeđivanju, točnije članak 222., kaže da nasljednik snosi odgovornost za dugove umrlog, ograničenu na vrijednost naslijeđene imovine. Sugovornik je pojasnio da ako nasljednik nije dobio nikakvo nasljedstvo, ne može odgovarati za dugove umrlog. Zbog toga banka ili vjerovnik ne mogu prisilno naplatiti dug od nasljednika.

  • Ipak, nasljednik ima mogućnost dobrovoljno platiti, ali time gubi pravo tražiti povrat isplaćenog iznosa. Nasuprot tome, kako pojašnjava naš sugovornik, ako je vrijednost naslijeđene imovine niža od duga, obveza je vratiti samo naslijeđeni iznos. Advokat Ozren Slović je u razgovoru za MONDO istakao da ako neko nasledi imovinu od 1.000 evra, a ostaviočev dug iznosi 5.000 evra, dužan je da vrati dug samo do visine vrednosti nasledstva, što bi u ovom slučaju bilo 1.000 eura.

Prema riječima Dejana Gavrilovića, predsjednika Ektefere, dugovi nisu nasljedivi ako preminula osoba nema imovinu, kako je propisano Zakonom o obveznim odnosima, kako je objasnio za naš portal. Banke su te činjenice potpuno svjesne, ali nije rijetkost da vrše pritisak na rodbinu preminule osobe.

  • Ti se članovi obitelji često pozivaju u banku i prisiljavaju da preuzmu odgovornost za dugove preminule osobe. Banke se često taktiziraju kako bi ih natjerale da potpišu dokument kojim potvrđuju pristanak na otplatu tih dugova, iako na to nisu zakonski obvezne. Ponavljam, kada osoba premine bez ikakve imovine, nasljednici nemaju obavezu podmirivanja dugova”, pojasnio je Gavrilović.
Besplatno