Unatoč 78. godini modna dizajnerica Verica Rakočević zrači mladenačkom aurom koja daje naslutiti da je u pedesetima zaustavila vrijeme. Neosporno, njezin izgled i vitalnost su besprijekorni. No, njezin nedavni stajling za javnost istinski je oduševio sve. Verica je izazvala veliku pometnju kada je podijelila fotografiju na kojoj nosi raskopčan sako, košulju ili grudnjak. Ova hrabra slika bila je popraćena dubokom porukom: “Prigrlite svoje istinske osjećaje, čak i ako ste sami u tome” –  citat Henrija Michauxa.

Dobivši brojne komplimente za svoj besprijekoran stil, jedan od njezinih pratitelja nije mogao a da se ne raspita o tajni njezina izgleda koji prkosi godinama. Prije jedanaest godina Verica se vjenčala s tridesetak godina mlađim skladateljem Veljkom Kuzmančevićem i izazvala veliku buru u javnosti. No, kako je vrijeme prolazilo, isplivali su u jedan od najomiljenijih parova u javnosti. Unatoč značajnoj razlici u godinama, Verica se ne obazire na godine koje prolaze, čak se i ponosi njima. Taj osjećaj je vidljiv na nepromijenjenim fotografijama koje dijeli na svom Instagram profilu, a koje prikazuju njenu prirodnu ljepotu bez pomoći Photoshopa.

Zabavlja me kad se u razgovoru spominje dob. Čini se da su godine za žene izvor velike nevolje jer se suočavaju s najstrožim osudama. Uistinu me vrijeđa kad me netko naziva bakom, iako sam živa i aktivna osoba. Sretna sam što sam baka šestero prekrasnih unučadi, ali sama etiketa “baka” je obeshrabrujuća kada se primijeni na ženu u četrdesetima. Zalažem se za sve žene po ovom pitanju. Zanimljivo je da se muškarci u pedesetima nikad ne nazivaju djedovima. Razlika u statusu bake i djeda trebala bi doći tek kada netko ima unuke. Pravu mladost ne određuju godine, već snaga i sposobnost stvaranja. Mladost je stanje duha, kako je jednom rječito rekao Rakočević.

BONUS TEKST : ČAJEVAC

Godine 1770. istraživači na istraživačkom brodu Britanske kraljevske mornarice, predvođeni kapetanom Jamesom Cookom, naišli su na izvanredna ljekovita svojstva biljke čajevca, znanstveno poznate kao Melaleuca alternifolia. Put ih je odveo do obala Australije, u neposrednoj blizini današnjeg užurbanog grada Sydneya. Upravo su na tom ogromnom kontinentu naišli na obilje visokih stabala ukrašenih mirisnim, aromatičnim lišćem.

Aboridžini, domorodački narod Australije, pružili su zamršena izvješća o terapeutskim svojstvima koja ima ovo drveće. Listovi čajevca njeguju se i koriste stoljećima u liječenju ozljeda i razderotina. Prema vjerovanjima Aboridžina, kada se velika količina lišća ovog stabla spusti u okolne lagune, stvara se čudesna ljekovita tekućina, izravna posljedica ulja koje se nalazi u njemu. Djelotvornost kompresa napravljenih od ovih listova bila je izrazito jaka, pomažući u borbi protiv brojnih kožnih infekcija, čak i onih teških.

Nakon što je otkrio njegova ljekovita svojstva, kapetan Cook je ovom stablu dao ime “stablo čaja”. Tijekom 19. stoljeća, kada su se Europljani počeli doseljavati u Australiju, čajevac je postao široko prihvaćen lijek u tradicionalnoj medicini, posebno zbog svoje učinkovitosti u liječenju rana, opeklina i raznih kožnih bolesti. U narednim desetljećima 1970-ih i 1980-ih, započeo je uzgoj plantaža čajevca u svrhu masovne proizvodnje ulja čajevca. Iznimna moć ulja čajevca, znanstvenog naziva Melaleuca alternifolia, učinila ga je vrlo traženim prirodnim antiseptikom. Studije su otkrile da je njegovo eterično ulje nevjerojatnih trinaest puta jače od fenola, prethodno poznatog antiseptika. Značajno je da je ovo ulje potpuno netoksično i posjeduje izvanrednu kvalitetu da ne uzrokuje iritaciju kože.

Nakon završetka Drugog svjetskog rata, ulje čajevca postalo je ključna komponenta u osobnim priborima prve pomoći nebrojenih vojnika, služeći kao sredstvo za dezinfekciju rana i liječenje kožnih infekcija. Nakon rata, mnoga znanstvena istraživanja potvrdila su njegovu izuzetnu učinkovitost. Antibakterijska, antivirusna i antifungalna svojstva ulja čajevca čine ga vrijednim lijekom za kožne infekcije poput “atletskog stopala”. Nadalje, naširoko se koristi za oralnu higijenu i široko je prihvaćen u stomatološkoj praksi.

Besplatno