Danas su teška vremena za glumce i muzičare na našim prostorima. Jako su rijetki oni koji mogu da se u miru penzionišu jer se država ne brine o njima kao u doba SFRJ. Danas otkrivamo koliko će dobivati jedan omiljeni glumac.
- U našoj regiji dosljedno postoji mnoštvo iznimno kvalificiranih pojedinaca u različitim područjima. U prošlosti se sve više ulagalo u kulturu, što je dovelo do pojave izvrsnih glumaca i glumica, među kojima je i Slavko Štimac.
U našoj današnjoj raspravi nostalgično razmišljamo o legendarnim 80-im godinama prošlog stoljeća, koncentrirajući se na kolektivnu skupinu aktera. Mnogi od tih izvođača nisu završili formalnu obuku u školama glume; umjesto toga, napredovali su pod vodstvom izvanrednih mentora i pokazali izniman talent.
- Slavko Štimac nedvojbeno se ističe kao jedan takav: glumac koji je karijeru započeo u mladosti. Kao prepoznata kultna ličnost regionalne kinematografije, Štimac je svojim nastupima ostavio trajnu ostavštinu.
Sastavljanje opsežnog popisa televizijskih serija i filmova koji ističu njegove vještine pokazalo se prilično nevjerojatnim pothvatom. Nezaboravna priča otkriva kako je puka sreća pomaknula Štimčevu životnu putanju kada se u njegovoj školi neočekivano pojavila filmska ekipa u potrazi za mladim talentom.
- Ovaj posjet je za njega bio ključan. Sa samo jedanaest godina 1972. Slavko Štimac krenuo je na glumački put filmom “Vuk samotnjak”, čime je započela njegova blistava karijera.
S obzirom na ograničen pristup televiziji u to doba, publika diljem bivše Jugoslavije promatrala je evoluciju ovog izvanrednog glumca kroz različite uloge, a malo tko bi mogao ustvrditi da je svjedočio njegovoj transformaciji iz mladenačkog talenta u profinjenog profesionalca.
Iako Slavko Štimac nikada nije službeno studirao na Fakultetu dramskih umjetnosti, njegov utjecaj na filmsku industriju je neosporan. Tijekom svoje karijere prihvatio je brojne zahtjevne uloge, s izvanrednim filmovima kao što su Varljivo ljeto ’68., Posebno obrazovanje, Sjeti se Dolly Bell i Podzemlje koji su istaknuti među njegovim izvanrednim ostvarenjima.
- Ovaj cijenjeni regionalni glumac vodi skroman i privatan način života, rijetko daje intervjue i često radi izvan svojih preferiranih uloga. Od 1997. godine u braku je s Vesnom Golubović.
Štoviše, Slavko Štimac iz prvog braka s Majdom Vojniković ima sina Vida. Oboje bračnog para Štimac su slikari, što je detalj odlučio zadržati za sebe. Sa svoje 63 godine Štimac je jedan od umjetnika kandidata za ovu nagradu. Vlada Srbije donijela je prošle godine odluku o dodjeli nacionalne mirovine svim umjetnicima koji su navršili 63 godine života i zaslužuju to priznanje.
Vlada je tijekom sjednice prihvatila prijedlog za davanje suglasnosti, navodeći značajne doprinose kulturi naroda. Kolektivu od dvadeset umjetnika, među kojima su Aleksandar Berček, Radoš Bajić, Dejan Savić i Slavko Štimac, bit će dodijeljeno ukupno 64.730 dinara doživotne mirovine.
Rođen 1960. godine u hrvatskom selu Konjsko Brdo, Slavko Štimac svoj je glumački put započeo u mladosti. Njegove sposobnosti otkrivene su tijekom osnovne škole kada je redatelj Obrad Gluščević tražio dječaka za glavnu ulogu u svom nadolazećem filmu.
Sa samo 12 godina utjelovio je mladog pastira Ranka u filmu koji je ubrzo postao omiljeni klasik među djecom diljem Jugoslavije. Iduće godine redatelj Stipe Delić prepoznao je Štimčev talent i ponudio mu ulogu kurira u svom ratnom filmu “Sutjeska.
To je rezultiralo nizom glumačkih uloga za Štimca, kojemu je kao mladom glumcu bilo teško uskladiti školu i snimanje filmova. Iako je rano stekao afirmaciju, Štimac nikada nije želio postati zvijezda u glumačkoj industriji. Njegova istinska skromnost i prizemna priroda zapali su žicu kod publike diljem bivše Jugoslavije.
- Štimac odlučno demantira medijske navode o svom obrazovanju, posebno ističući da nije završio studij glume na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu i da se nikada nije prijavio na Akademiju.
- Što se tiče njegove karijere, Slavko je samo godinu dana nakon glume u “Vuku samotnjaku” dobio srdačan poziv redatelja Branka Bauera da glumi u njegovom filmu “Salaš u Malom Ritu.
Ovaj izvanredan film temelji se na scenariju koji su zajednički osmislili Bauer, Arsen Diklić i Borislav Gvojić, po uzoru na Diklićev roman, koji je prethodno inspirirao snimanje druga dva filma i istoimene televizijske serije. U ovoj adaptaciji Štimac tumači ikonski lik Milana Maljevića čija će ostavština neizbrisivo odjekivati u srcima bezbrojnih budućih generacija.