Orhideje su iznimno profinjene i elegantne biljke, što ih čini jednim od najpopularnijih izbora za sobno cvjetanje. Služe kao savršena ukrasna značajka, omogućujući vam da napravite zadivljujući cvjetni kutak u svom domu. Kako bi ih održali u optimalnom stanju, bitno je pridržavati se sljedećih prijedloga. Uz pomoć portala mojerecepty možete uzgojiti doista izvanredne orhideje.
- Odaberite područje na koje ćete ga postaviti. Razmotrite određenu sortu orhideja koju odaberete i pronađite svijetlo područje koje za nju pruža neizravnu sunčevu svjetlost. Ako nije, možda neće cvjetati. 2. Napunite ga jedinstvenom vodom. Orhideje su jedinstvene biljke i kao takve ne treba ih zalijevati običnom vodom. Odlučite se za vodu koja ima nisku koncentraciju minerala, jer voda iz slavine može biti prilično oštra za korijenje.
Podloga mora biti vlažna, ali ne natopljena vodom. 3. Osigurajte biljci gnojivo. Specijalizirane trgovine nude gnojivo posebno dizajnirano za vašu orhideju. To će joj jamčiti da će dobiti esencijalne vitamine i hranjive tvari potrebne za daljnji rast. 4. Održavajte ga na optimalnoj temperaturi. Orhideje ne mogu izdržati mraz. Orhideje najbolje uspijevaju na temperaturama nižim od 30°C, s minimalnim zahtjevom od 9°C.
- Kako biste zadržali vlagu, u posudu je korisno staviti kamenčiće koji zadržavaju vodu ili koristiti ovlaživač zraka u prostoriji ako vam je zrak u stanu suh. Oni zahtijevaju strujanje zraka, ali ono ne bi trebalo štetiti lišću ili stvarati jake vjetrove. 5. Cvjetove koji su se otvorili potrebno je ukloniti. Ako primijetite da je vaša orhideja prestala cvjetati i rasti, vrijeme je da odrežete stabljiku. Prije nego što počne žutjeti, svakako odrežite 1 cm od prvog primjetnog rasta. 6. Sijte ga svake druge godine.
Svake dvije godine trebali biste presaditi orhideju koristeći supstrat koji je posebno formuliran za ove vrste biljaka. Učinkovito uspijeva i u borovoj kori. Posuda za cvijeće mora biti prozirna kako bi se omogućila fotosinteza iu korijenju. Prije premještanja biljke u novu posudu, pregledajte korijenje i uklonite sve oštećene. Vjerujemo da su vam ovi prijedlozi bili od pomoći i da vam vaše orhideje donose radost. Zaštita lišća – nevjerojatni rezultati korištenjem običnog mlijeka.
- Kako biste spriječili propadanje listova, upotrijebite štapić s vatom umočen u mješavinu vode i mlijeka. U čašu dodajte 70 ml vode, zatim dodajte 30 ml punomasnog ili poluobranog mlijeka i dobro promiješajte. Zatim uzmite pamučni štapić, uronite ga u otopinu i očistite lišće. Neobične metode za poticanje cvjetanja orhideje. Ova žena godinama uzgaja orhideje i rado dijeli svoje znanje i savjete s drugima.
Njezin je koncept stekao značajnu popularnost, što pokazuje preko 2,5 milijuna pregleda videa koji je podijelila na internetu. Iskusni uzgajivač predlaže da, ako imate poteškoća s cvjetanjem orhideje, svakako razmislite o isprobavanju ove dvije tehnike. Tehnika: Termički šok Opće je poznato da su orhideje osjetljive na nagle promjene temperature i takve fluktuacije mogu uzrokovati zaustavljanje procesa cvatnje.
- Doista, biljka najviše uspijeva kada je noćna temperatura približno 6 stupnjeva niža od dnevne. Ako je potrebno dosta vremena da procvjeta, okolnosti su obrnute i lagani temperaturni šok potaknut će dugo očekivane pupoljke da brzo niknu. Savjetuje se da se suzdržite od korištenja ove tehnike stimulacije tijekom proljeća. Tijekom noći, kada se temperature spuste između 16-18°C, postavite orhideju u svježe vanjsko okruženje, kao što je otvoreni balkon ili vrt, pazeći da bude okrenuta suprotno od vjetra.
Ako je balkon ograđen staklom, pomaknite cvijet bliže otvorenom prozoru, ali ga nemojte stavljati na mjesto gdje je izložen izravnom propuhu. Ostavite orhideju vani preko noći i ostavite je da se tijekom dana upije na suncu. Danju sunce grije lišće koje se noću hladi. Prema riječima uzgajivača, dvotjedni pokus osigurat će orhideji odgovarajuću opskrbu ugljičnim dioksidom, osiguravajući da ga ima dovoljno za rast korijena, lišća i dugo očekivanih pupova i cvjetova.
- Ova tehnika za poticanje cvatnje može se primijeniti i tijekom ljetnih mjeseci i rane jeseni. Unatoč tome, razvoj stabljika i kasnijih pupova zahtijevat će više vremena, budući da su ljetne noći obično tople, a dnevni pad temperature minimalan. Kako počinje jesen, niže noćne temperature pozitivno utječu na cvjetanje orhideja, iako intenzitet sunčeve svjetlosti opada. Tijekom jeseni, kada vani ostaje prohladno, ali je u zatvorenom prostoru ugodno, prostoriju u kojoj se nalazi orhideja svakako provjetravajte češće.
Čuvajte se propuha jer u njemu orhideje ne uspijevaju! Pokušajte eksperimentirati, ali imajte na umu da ako je orhideja patila tijekom cijele godine, a vi ste je zanemarivali, nagle promjene temperature možda neće dati pozitivne rezultate. 2 savjet: Ustanite bez osjećaja žeđi. Ova tehnika stimulacije prikladna je za sve orhideje koje ne cvjetaju i može se koristiti tijekom cijele godine. Početni korak je produžiti vrijeme između zalijevanja. Na primjer, ako je vaša rutina bila zalijevati cvijeće svaka četiri dana kako biste potaknuli cvjetanje, sada trebate produžiti taj interval na svakih osam dana.
- Nakon što se korijenje i supstrat temeljito osuše nakon posljednjeg zalijevanja, pričekajte da prođe još nekoliko dana – četiri dana ako je vrijeme vruće ili osam dana ako je umjereno toplo – prije nego ponovno zalijete cvijeće. Ako nemate vremena za ispitivanje tla i zbrajanje dana, postoji jednostavnija metoda: jednostavno udvostručite trajanje sušne sezone. Ključno je izbjegavati prskanje korijena i lišća biljke.
Dodatno, predlažemo izbjegavanje svih vrsta biostimulansa, gnojiva i biljaka za tuširanje tijekom faze stimulacije. Nakon što nikne željno očekivani pupoljak, prijeđite na standardnu metodu zalijevanja. Ako cvjetna stabljika izbije tijekom jeseni ili zime, biljka će trebati dodatno osvjetljenje. Da biste spriječili pregrijavanje cvijeta, dovoljno je usmjeriti svjetlo samo na vrh. Imajte na umu da bez odgovarajuće rasvjete tijekom jesensko-zimske sezone stabljike možda neće napredovati u rastu.