Bubuljice se često vezuju za tinejdžerske godine zajedno sa aknama i drugim pojavama na koži. Međutim, bubuljice se mogu javiti i poslije tih ranih godina života i biti jako naporne. Danas otkrivamo kako se riješiti bubuljica na tjemenu.
Mnogi pojedinci imaju problema s vlasištem, poput prhuti, i teško im je riješiti te probleme. Nadalje, tu su iritacija prištića koji se mogu razviti na tjemenu ispod kose, uzrokujući značajnu iritaciju. Akne se mogu pojaviti na različitim mjestima, uključujući ne samo lice, dekolte, stražnjicu ili leđa, već i vlasište.
- Dok su problemi poput prhuti i gubitka kose tradicionalno bili glavna briga za mnoge, prištići su sada postali središnja točka. Ključno je razlikovati akne na tjemenu, koje se često nazivaju i akne na glavi, od folikulitisa, što je bakterijska infekcija koja zahvaća folikul dlake.
Ovu vrstu akni ne treba zanemariti niti je smatrati trivijalnom. Trihologinja Anabel Kingsley objašnjava da do pojave akni i prištića dolazi kada se folikuli dlake začepe sebumom, mrtvim stanicama kože ili bakterijama, što rezultira upalom. Napominje da je sasvim normalno da se povremeno pojave prištići na tjemenu, s obzirom na veliki broj prisutnih lojnih žlijezda.
- No, ako se bolni i upaljeni prištići često pojavljuju, preporuča se potražiti pomoć liječnika ili trihologa. Brojni elementi igraju ulogu u razvoju akni na vlasištu, a jedan od najčešćih uzroka je primjena jakih šampona i proizvoda za oblikovanje kose koji sadrže ulje.
Ako često koristite proizvode za njegu kose poput kokosovog ulja, nije neočekivano da se pojave akne poput prištića. Iako kokosovo ulje nudi hranu, može se pokazati pretjerano teškim za određene tipove kože, uzrokujući začepljenje pora i naknadnu upalu. To je osobito slučaj kada se masnoća nakuplja na korijenu kose zbog nedovoljnog pranja. Kao što je Kingsley primijetio, hormoni također mogu igrati ulogu u ovom problemu.
- Baš kao i koža lica, vlasište može doživjeti promjene tijekom menstruacije koje rezultiraju otpuštanjem nečistoća u obliku prištića. To se događa zbog povećanja prirodne proizvodnje ulja, što zauzvrat povećava vjerojatnost začepljenja pora.
Značajan doprinos pojavi sindroma policističnih jajnika (PCOS) je porast androgenih hormona, koji se obično povezuje s muškarcima. Ova hormonalna neravnoteža rezultira prekomjernom proizvodnjom sebuma na tjemenu, što u konačnici može uzrokovati prištiće. Dodatno, zanemarivanje odgovarajuće njege kose i vlasišta, uz korištenje specifičnih oralnih kontraceptiva, može dodatno pogoršati pojavu prištića.
- Kao što je primijetio Kingsley, procjena koliko često netko pere kosu je ključna. Možda niste svjesni da je vaše vlasište vjerojatno prljavije nego što mislite. Preporučljivo je koristiti specijalizirani šampon za temeljito čišćenje vlasišta barem jednom mjesečno.
To će učinkovito ukloniti višak sebuma, nečistoće i ostatke proizvoda za oblikovanje kose. Koje su učinkovite metode za uklanjanje prištića na tjemenu? Za početak, suzdržite se od pucanja! Kao i za prištiće na licu, isto pravilo vrijedi i za one na tjemenu. “Dodirivanje njih može dovesti do dugotrajnih ožiljaka koji sprječavaju rast nove dlake.
Prema Kingsleyu, princip je jednostavan: dobro njegovano vlasište rezultira zdravom kosom. Kako biste izbjegli pojačanu iritaciju i crvenilo na upaljenom vlasištu, preporuča se izbjegavati mirisne proizvode za oblikovanje kose blizu korijena. Nadalje, kada češljate kosu, važno je usvojiti nježnu i strpljivu tehniku kako biste spriječili nenamjerno češanje ili pogoršanje prištića.
Kao što smo već naglasili, neophodna je pravilna higijena vlasišta, što uključuje korištenje nježnog šampona obogaćenog korisnim komponentama kao što su hamamelis za umirivanje i čišćenje kože, zajedno sa salicilnom kiselinom, poznatom po svojoj učinkovitosti protiv akni i mrlja.