Mnogi ljudi danas kupuju jeftinije i zapuštene kuće jer su cijene i kvalitet novih stambenih jedinica upitne. Stoga se isplati kupiti jeftino stariju kuću i obnoviti je, ali isto tako vrijedi dobro pregledati sve što se nalazi u toj kući jer nikad ne znamo šta možemo pronaći. Danas otkrivamo kako se jednom Bosancu posrećilo.
- Dženan Ćišić je izuzetno sretan pojedinac. Kada je kupio kuću u Njemačkoj, nije mogao ni zamisliti da će u njoj otkriti toliku količinu novca. Dženan Ćišić je 2014. godine donio odluku da napusti BiH i uputi se u Njemačku kako bi zaradio koji dinar.
Ono što je trebalo biti boravak od samo tri mjeseca pretvorilo se u desetljeće dug boravak u Njemačkoj. Tvrdi da je svima koje je odveo u Njemačku pomagao u snalaženju. “Prvo zaposlenje mi je bilo u Baušteli. Po odluci da se pridružim iskazao sam nedostatak sredstava, na što su mi odgovorili da ću zaraditi.
Spominjao sam nedostatak dokumentacije, ali su me uvjeravali da je to nebitno. Naveo sam i svoje nepoznavanje jezika, a oni su odgovorili da to nije potrebno. Samo pognutu glavu i usredotočite se na svoj posao. Tako je Dženan počeo svoj građevinski posao u Njemačkoj, a priznaje da mu je bilo neugodno spominjati svoje muzičko porijeklo u Bosni, gdje je predavao glazbu i bio školovani svirač klarineta, dok je sada na teškom radu u Njemačkoj.
- Kako je vrijeme prolazilo, Dženan je naučio jezik, pribavio potrebne dokumente i započeo radni odnos u restoranu. Ovo ga je putovanje dovelo do kupnje kuće u Njemačkoj, a izvanredna priča o tome kako je to postigao doista je inspirativna.
Život od stanarine više nije bio opcija za mene. Moja uvjerenja me sprječavaju da podignem kredit. Stoga sam donio odluku o kupnji trošne nekretnine, investirajući u nešto što bih mogao nazvati svojim. Međutim, čak su i ta oronula mjesta u Njemačkoj imala visoku cijenu. Dok sam pregledavao internet, otkrio sam aukcije na kojima se prodaju kuće. Predao sam otprilike 75 ponuda za kuće dostupne na dražbi.
S iznosom gotovine koji imam, stavio sam tu ponudu na internet. Jednog dana, dok sam bio na poslu (u to vrijeme sam počeo voziti tramvaj), zazvonio mi je telefon. Žena na liniji mi je rekla: “Čestitamo, pobijedili ste na dražbi! Pitam je da li cijena koju sam predložio više ne vrijedi, na što ona odgovara potvrdno.
Moja ponuda od 3550 eura za kuću je prihvaćena i dobio sam je zajedno sa svim ostacima, dragocjenostima i svim ostalim što je bilo unutra. Nakon što je vlasnica kuće umrla, više nitko nije naslijedio njezinu imovinu. Kuća je stajala prazna tri godine, a na kraju je donesena odluka da se proda na dražbi. S početnom cijenom od približno 6000 eura, uspješno smo je pregovarali spustili na 3550 eura.
- Bila je osoba koja je skupljala stvari i nije imala želju ništa odbaciti. Susjedi s neispravnom perilicom rublja ili sličnim problemima donosili bi svoje stvari u njezino dvorište. Bilo je prisutno oko 40 kubika otpada.
Međutim, nisam imao nikakvih pritužbi na to, jer sam očistivši sve to na kraju ostala s kućom. Samo u Njemačkoj dobivanje dozvole za gradnju kuće košta 17.000 eura. Stoga sam se bez obzira smatrao pobjednikom. 1 Mjesec dana sam se posvetila čišćenju svega. Kako bih izbjegao odbacivanje predmeta i plaćanje naknade za otpad, fotografirao sam ih, podijelio slike na internetu i ponudio ih drugima.
- Najvažnije mi je bilo da su ih odveli. Susjed mi je savjetovao da dobro pregledam sve stvari i knjige koje je ta žena ostavila. “Moglo bi biti nešto vrijedno”, spomenuo je moj susjed. Kad sam u kuhinji otkrila početnih dvadesetak eura, mojoj sreći nije bilo kraja.
Unutar jedne od omotnica pronađenih u knjizi, naišao sam na drugu omotnicu u kojoj je bio novac, a svota je bila toliko velika da je pokrila sve moje troškove. “To je vjerojatno bila njezina štuka”, dodaje Ćišić. Dženan napominje da nije ni slutio da će u toj kući otkriti nešto vrijedno, ali sreća mu je bila naklonjena. “Iznos je bio toliko značajan da sam uspio obnoviti cijelu kuću i obeštetiti one koji su mi pomogli.