Jedna od najgorih posljedica masovnog preseljenja globalne populacije u gradove je odvojenost od prirode. Ljudi su manje mentalno stabilni i zdravi kada provode vrijeme na betonu bez puno prirode. Danas otkrivamo koje biljke vam mogu popraviti raspoloženje.
- Vjerojatno ste osjetili poboljšanje raspoloženja kada ste bili okruženi biljkama—bilo da se radi o šetnji prirodom, održavanju vrta ili čak posjećivanju vrtnog centra, ta iskustva podižu naše raspoloženje na slične načine.
Ovaj ohrabrujući učinak nije samo zbog estetske privlačnosti biljaka u našoj blizini; mnogi od njih pozitivno utječu na naše emocije. Studija koju je provelo Sveučilište u Exeteru otkriva da pojedinci koji se presele u “zelenije” sredine i provode vrijeme u parkovima i vrtovima doživljavaju značajna poboljšanja u svom mentalnom blagostanju.
Određene biljke su posebno korisne u tom pogledu; ovdje izdvajamo tri koja pomažu ublažiti stres i jednostavna su za uzgoj. Ugodan miris cvjetova lavande i mirisnih listova pridonose njezinoj popularnosti kao biljke. Uzgoj grma lavande je jednostavan: posadite ga u proljeće, odaberite sunčano mjesto i bit ćete nagrađeni cvjetanjem tijekom toplih ljetnih dana.
Jedna od najučinkovitijih prirodnih metoda za ublažavanje tjeskobe su eterična ulja. Lavanda je najčešće korišteno eterično ulje, a ako se stalno udiše, poboljšava kratkoročno pamćenje, a služi i kao sredstvo za ublažavanje stresa koje potiče opuštanje. Kad vam cvjetovi lavande potpuno procvjetaju, naberite ih i osušite za čaj. Lavandu je najbolje brati u najtoplijem dijelu dana.
- Da biste osušili grančice s cvijećem, objesite ih naopako u dobro prozračenom prostoru daleko od izravne sunčeve svjetlosti. Postoje dvije omiljene sorte jasmina – ljetna i zimska – obje imaju male cvjetove u obliku zvijezde koji ispuštaju nevjerojatno sladak miris.
Njihova prisutnost pomaže mnogima u ublažavanju tjeskobe, potičući osjećaj mira i spokoja. Ova ljupka biljka penjačica uspijeva na dovoljno sunca i topline dok joj je potrebna zaštita od vjetra. Kako bi se pospješio njegov rast, treba mu osigurati rešetku ili žicu za penjanje te ga tijekom ljetnih mjeseci hraniti gnojivom bogatim kalijem.
Još jedan značajan član obitelji metvica je ružmarin, biljka koja se stoljećima koristi u kulinarstvu i tradicionalnoj medicini. Ovaj sunčani grm, karakterističan po igličastim listovima, izuzetno je otporan na razne vremenske uvjete i odiše mirisom koji podsjeća na Mediteran.
- Aroma ružmarina ne samo da potiče opuštanje, već i stimulira um, poboljšavajući pamćenje. Za one koje zanimaju biljke koje ublažavaju tjeskobu, razmislite o tome kako uzgajati lavandu u našem podneblju.
BONUS TEKST
Ljudsko tijelo ima svojstvenu tendenciju nakupljanja masti, što komplicira proces mršavljenja. Dok postoje bezbrojne metode za skladištenje masti, učinkoviti načini za njihovu eliminaciju su rijetki.
Posljedično, briga o dojenčetu postaje izazovna, ostavljajući nas neprestano gladnima, neispunjenima iu stanju melankolije – što je iznimno neuobičajeno stanje na koje se rijetko obraća pozornost. „Priroda je naklonjena pretilosti, a imamo dokaze da pretile osobe često pokazuju veću vitalnost“, navodi prof. dr. sc. Branimir Nestorović.
Osvrnuo se na nedavnu studiju koja pokazuje da se pacijenti s umjerenom pretilošću suočavaju s dvostruko većim rizikom od smrtnosti nakon velike kardiokirurške operacije u usporedbi s mršavijim pacijentima, objašnjavajući da “priroda sugerira da bismo trebali nositi malo više težine za termoregulaciju i idealnu tjelesnu masu. Kako biste izbjegli opasnosti povezane s pretilošću, rješenje je jednostavno: suzdržite se od prejedanja.
Dajte prioritet hranjivim kalorijama, uključujući proteine, voće i povrće. Ekstremno restriktivne dijete mogu biti pretjerane. Sa svojim studentima često podijelim knjigu Vokija Kostića ‘Kako sam pojeo sebe’, gdje priča kako su mu liječnici zabranjivali masnu hranu, pa je nekoliko dana servirao samo melankolične melodije iz filma ‘Ko to tamo peva’.
Naposljetku prekida taj režim, priuštio si je pečenu janjetinu s krumpirima, a potom i komponirao kompletan soundtrack za film”, objašnjava Nestorović. Prema njegovim riječima, tipična prehrana tijekom dana sastoji se isključivo od vode ili nezaslađenog čaja nakon 6 sati navečer.
Još jedna široko prihvaćena metoda je dvodnevni post, ukorijenjen u pravoslavnoj tradiciji, tijekom kojeg se u dva navrata tjedno unese samo 500 kalorija. S obzirom na to da je prosječnom pojedincu potrebno oko 2000 kalorija dnevno za normalno funkcioniranje, ovaj pristup postu sasvim je podnošljiv.
- Konzumacija zobenih pahuljica i malo voća u ta dva dana može pomoći u obuzdavanju gladi i sprječavanju prejedanja, napominje Nestorović, dodajući da to jača imunitet i u danima posta.