Krsta i Pranvera Simić izgradili su zadovoljnu egzistenciju u Velikoj Hoči, mjestu u blizini Orahovca na Kosovu i Metohiji. Unatoč njihovoj nepokolebljivoj predanosti i neumornim naporima, ne mogu se izvući iz teškog stiska siromaštva. Njihovo izvanredno putovanje započelo je toliko neobičnom pričom da se čak i nakon mnogo godina oni koji ih blisko poznaju i dalje čude kako je njihova ljubav pobijedila svaku prepreku.

Podrijetlom iz Kruje, rodnog mjesta glasovitog vojskovođe Skenderbega, žena je albanskog podrijetla. S druge strane, čovjek je Srbin porijeklom s Kosova. S obzirom na njihovo različito podrijetlo, vjerojatnost da će im se putovi ukrstiti činila se nevjerojatno malom. Međutim, sudbina je imala druge planove. Krsta, koji je već bio u četrdesetima, pomirio se s uvjerenjem da će mu ljubav zauvijek izmicati, sve dok nije donio hrabru odluku da je potraži izvan domovine. Srećom, njegov izbor se pokazao slučajnim. Inspiriran uspješnim pričama sunarodnjaka koji su ljubav pronašli u Albaniji, krenuo je na slično putovanje i sasvim slučajno susreo svoju buduću suprugu u sjevernom dijelu zemlje. Od trenutka kad su im se pogledi sreli, nepokolebljivo uvjerenje nastanilo se u njihovim srcima – suđeno im je da budu ujedinjeni. Postanak ove priče može se pratiti do određenog trenutka. Čovjek za kojeg se udala njihova kći, dom koji je ponudio, selo u kojem je živio i opće životne okolnosti koje su ih čekale na Kosovu odobravale su dotične obitelji para. Krstin zahtjev za njihovo spajanje bio je da mlada prihvati pravoslavnu vjeru i da se vjenčanje održi u srpskoj svetinji.

Nepokolebljiva ljubav između Srba i Albanaca očarala je obje zajednice, inspirirajući ih da prevladaju sve prepreke koje im se nađu na putu. Refki Alija je kroz objektiv kamere dokumentirao njihove svakodnevne borbe, pokazujući njihovu odlučnu odlučnost i optimističan pogled na budućnost. U početku se Pranvera suočavala s poteškoćama zbog jezičnih barijera i kulturnih razlika, ali je od tada prihvatila i poštovala njihov način života. Premda priznaje kvalitetu života u selu, njezina ograničena pokretljivost ograničava je unutar njegovih granica, sprječavajući je da istražuje onostrano. Unatoč tome, marljivo ispunjava svoje svakodnevne obveze, uključujući kuhanje, pripremu obroka i brigu o njihovoj djeci. Dolazak trojice sinova, Stefana, Alekse i Novaka, neizmjerno je razveselio obitelj Simić. Nadalje, u tom razdoblju rodila je i njihovog četvrtog sina. U kućanstvu je srpski glavni jezik kojim govori snaha, dok mlađi članovi obitelji slabo razumiju albanske izraze. Iako je moguće da na kraju nauče albanski, neposredni fokus je na poboljšanju njihovog razumijevanja srpskog kroz formalno obrazovanje.

Kad god im se ukaže prilika, posjećuju Pranverinu rezidenciju u sjevernoj regiji Albanije. Obitelj Pranver često putuje u Veliku Hoču, gdje uživaju u međusobnom društvu i s lakoćom svladavaju sve jezične prepreke. Aktivno sudjeluju u značajnim obiteljskim svečanostima, poput vjenčanja i krštenja. U početku je snaha nailazila na neke prepreke, no s vremenom se prilagodila i našla utjehu u našem kućanstvu. Održava blisku vezu sa svojom šogoricom, koju rado posjećuje i oslanja se na nju kao prevoditeljicu zbog jezične barijere. Do sada nismo imali nikakvih sukoba, pa se može zaključiti da skladno živimo. Radost koja me obuzela kada ju je moj sin predstavio našoj obitelji bila je neizmjerna.

Krstino putovanje da tečno govori albanski jezik pokrenula je njegova supruga, koja ga je potaknula da se upusti u ovaj lingvistički pothvat. Uz njezinu obitelj, oni su bili ključni u njegovom procesu usvajanja jezika. Krsta ponosno tvrdi da je već dostigao razinu znanja jezika od oko 50-60 posto, ali njegova žeđ za znanjem ga tjera da dodatno usavršava svoje jezične vještine. Poticaj iza te želje leži u njegovoj čežnji za razgovorima bez napora sa svojim zetom i drugim rođacima koji žive u Albaniji.

Besplatno