Svako od nas voli da ima lijepo i uređeno dvorište no rijetki od nas poznaju sve biljke i njihove blagodati, a sa druge stranbe isto tako nismo svjesni da nam neke biljke mogu ozbiljno ugroziti zdravlje. U nastavku današnjeg članka Vam donosimo savjeti za striktno jednu biljku…

Ministarstvo zaštite životne sredine, u saradnji sa javnim preduzećem „Srbijašume“, Institutom za zaštitu bilja i životnu sredinu i Zavodom za zaštitu prirode Srbije, pokrenulo je akciju suzbijanja invazivne biljke Heracleum sosnowskyi na području Pančevačkog rita. Kako je navedeno u saopštenju ministarstva, prvi koraci u borbi protiv ove opasne vrste već su preduzeti.

  • Nakon što su stručnjaci Zavoda za zaštitu prirode Srbije u partnerstvu s Institutom za zaštitu bilja i životnu sredinu sproveli mapiranje područja na kojem je uočena prisutnost ove biljke, započeta je prva faza njenog uklanjanja. Prema dostupnim informacijama, preduzeće „Srbijašume“, koje koristi katastarske parcele na pomenutoj lokaciji, izvršilo je mehaničko uklanjanje biljke na oko 80 odsto površina na kojima je njeno prisustvo potvrđeno.

Ova faza suzbijanja ima za cilj da se predupredi dalje širenje biljke na okolne terene, posebno pre nego što počne da stvara plodove. Zbog nepovoljnih klimatskih uslova, procenjuje se da bi do sazrevanja plodova ove godine moglo doći ranije nego inače, što je dodatno ubrzalo akciju uklanjanja.

  • Heracleum sosnowskyi, poznata i pod nazivima Sosnovskijeva štaveljika ili divovska svinjska šapa, poreklom je sa područja Kavkaza, ali se poslednjih godina sve češće širi i u našim krajevima. Ova biljka iz porodice štitarki može da dostigne visinu od čak pet metara, dok njeni ogromni beli cvetovi mogu imati prečnik i do pola metra. Njena stabljika je debljine ljudske ruke, a impozantan izgled krije i veliku opasnost.

Naime, biljka sadrži furanokumarine – hemijska jedinjenja koja u dodiru s kožom, a uz izlaganje sunčevim zracima, izazivaju teške opekotine. Posledice kontakta mogu uključivati plikove, bolne otekline i tamne fleke koje ostaju na koži mesecima. Kod dece, koja biljku često dodirnu iz radoznalosti, posledice mogu biti posebno ozbiljne i zahtevati bolničko lečenje.

  • Osim što predstavlja zdravstvenu pretnju ljudima i životinjama, ova vrsta se širi uz rečne tokove i puteve, istiskujući autohtone biljke i ugrožavajući biodiverzitet. Takođe, njen agresivan rast može stvoriti probleme i u poljoprivredi, jer zarasta plodne površine.

Građani se upozoravaju da, ukoliko primete ovu biljku, ne pokušavaju da je uklone sami, posebno ne golim rukama. Ukoliko dođe do kontakta s kožom, potrebno je mesto odmah oprati sapunom i hladnom vodom i zaštititi ga od sunca kako bi se sprečile posledice. U mnogim evropskim zemljama uklanjanjem ove opasne biljke bave se isključivo obučene ekipe s posebnom zaštitnom opremom, jer neadekvatno rukovanje može dovesti do ozbiljnih povreda.

  • Borba protiv Sosnovskijeve štaveljike predstavlja važan korak u očuvanju prirodnih staništa i zaštiti zdravlja ljudi. Stručnjaci naglašavaju da je potrebna kontinuirana pažnja i zajednički rad nadležnih službi i građana kako bi se sprečilo njeno dalje širenje i dugoročno očuvala ravnoteža ekosistema.

BONUS TEXT

Dugo je u društvu prisutna predstava o muškarcu kao snažnom, odlučnom i vođenom isključivo instinktima. Međutim, savremeni muškarci sve češće pokazuju da teže mnogo dubljim i smislenijim odnosima. Oni ne žele samo površne veze zasnovane na privlačnosti, već traže emotivnu povezanost, razumevanje i partnera sa kojim mogu deliti svoje slabosti, snove i svakodnevne izazove.

Brojne predrasude ih, međutim, sputavaju da otvoreno izraze osećanja. Vaspitavani su u okruženju koje emocije posmatra kao slabost, pa mnogi nauče da ih kriju i povlače se u sebe. Uprkos tome, sve veći broj muškaraca odlučuje da se odupre tim normama i krene putem iskrenosti i autentičnosti. Oni žele odnose u kojima dominiraju uzajamno poštovanje, podrška i zajednički rast, a ne samo uloge koje im društvo nameće.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here