Svakako, postoje slučajevi kada osjetimo kratki osjećaj vrtoglavice nakon brzog ustajanja iz kreveta. Ova pojava, koja se naziva ortostatska hipotenzija, može pogoditi bilo koga. Koliko često ste osjetili vrtoglavicu nakon što ste naglo ustali? Iako je ovaj fenomen tipično dobroćudan i kratkotrajan, postoje okolnosti u kojima bi bilo preporučljivo potražiti savjet stručnjaka za temeljitu procjenu i identifikaciju mogućih temeljnih uzroka.
- Ne treba se pretjerano brinuti zbog vrtoglavice jer je to čest problem. U medicini poznata kao posturalna ili ortostatska hipotenzija, ova se pojava događa zbog nagle promjene položaja tijela. Privremeno smanjenje krvnog tlaka može dovesti do gubitka ravnoteže ili zamagljenog vida, što rezultira smanjenim dotokom krvi i kisika u mozak. Osim toga, smanjena cirkulacija krvi u mrežnici može uzrokovati kratkotrajno zatamnjenje vida.
Dr. Stipen Džurasček s Medicinskog fakulteta Harvard objašnjava: “Kad pojedinci naglo ustanu, otprilike 300 do 800 kubičnih centimetara krvi prebacuje se u noge, što dovodi do privremenog pada krvnog tlaka. Arterije detektiraju ovo smanjenje i potiču cijelo tijelo da se stabilizira krvni tlak se sužava, mišići u nogama i trbuhu se skupljaju, a otkucaji srca ubrzavaju.” Općenito, to ne uzrokuje nikakve značajne simptome, ali stabilizacija može trajati dulje, osobito ako je osoba dehidrirana ili se ne osjeća dobro.
- Međutim, ako se takve epizode pojavljuju često, mogle bi značiti ozbiljnije temeljne probleme. U neuobičajenim slučajevima to može značiti oštećenje živčanog sustava, što utječe na autonomni živčani sustav. Također može ukazivati na nizak broj otkucaja srca, smanjenu razinu šećera u krvi ili određene poremećaje štitnjače.
Dodatna povezana stanja uključuju zatajenje srca, nedostatak vitamina B12, alkoholizam, Parkinsonovu bolest, Alzheimerovu bolest, anemiju i aterosklerozu. Ako ste zabrinuti u vezi s ovim simptomima, preporučljivo je potražiti liječničku pomoć, dopustiti svom liječniku da procijeni vaš krvni tlak i provede daljnje pretrage ako je potrebno. Vaše zdravlje je najvažnije, stoga se nemojte ustručavati kontaktirati stručnjaka za temeljitu procjenu i smjernice o sljedećim koracima.
BONUS TEKST
Prema riječima predstavnika portala eKlinika, najučinkovitiji način sprječavanja toksičnog oštećenja jetre je uravnotežena prehrana i izbjegavanje pretjerane upotrebe dodataka prehrani i biljnih lijekova za nejasne zdravstvene probleme. Jetra ima ključnu ulogu u ljudskom tijelu, obavljajući mnoge bitne funkcije potrebne za pravilan metabolizam, uključujući detoksikaciju, skladištenje glikogena i proizvodnju proteina u krvi.
- Osim toga, stvara žuč koja je vitalna za probavu. Među najčešćim, ali često nezamijećenim bolestima koje pogađaju ovaj organ je toksični hepatitis. Konkretno, odnosi se na različite kliničke manifestacije ozljede jetre koja je posljedica uporabe lijekova, biljnih pripravaka i dodataka prehrani. Stručnjaci primjećuju da se ovo kliničko stanje iz sličnih razloga opaža u pedijatrijskoj demografiji.
Simptomi ne prate uvijek toksično oštećenje jetre. Intenzitet bolesti je različit, jer je neki pojedinci proživljavaju bez značajnijeg oštećenja jetre, dok u najkritičnijim slučajevima jedina nada za bolesnika postaje transplantacija jetre. Suprotno uvriježenom mišljenju, alkohol nije jedini uzrok ove bolesti.