Listovi različitog povrća, kao što su krastavci i rajčice, često promene boju u žućkastu zbog izloženosti visokim temperaturama.

  • Ishodi ovog problema mogu varirati od smanjenja kalibra žetve do žalosnog propadanja grmova. Za učinkovito rješavanje problema i očuvanje robusnih, produktivnih grmova, savjetuje se primjena isplativih, ali vrlo učinkovitih tehnika gnojidbe, kao što je korištenje bijelih agrotekstilnih pokrivača prema preporuci.

Da biste pripremili snažno organsko gnojivo, kako je navedeno u smjernicama na portalu smakdnia, jednostavno je potrebno otopiti malu količinu kalijevog permanganata (jednaku veličini noža) u 3 litre vode.Kako biste zajamčili temeljito miješanje, dodajte 1 šalicu mlijeka u otopinu kalijevog permanganata.Kako bi se poboljšala učinkovitost gnojidbe, savjetuje se dodatak s dodatnih 10 kapi joda.

Za temeljito otapanje, pomiješajte 0,5 litara ove otopine s jednom žlicom sode bikarbone, dobro promiješajte dok se soda potpuno ne otopi.Osigurajte potpuni postupak miješanja miješanjem otopine sode bikarbone s preostalom otopinom.Za učinkovito prskanje grmlja, preporuča se razrijediti 1 šalicu konačnog proizvoda s 5 litara vode.

Kada žutilo lišća luka, rajčice ili paprike postane vidljivo, od iznimne je važnosti pravovremeno primijeniti ovo gnojivo. Kako bi se maksimizirala njegova učinkovitost, ključno je ponavljati primjenu svaka tri tjedna.Nedostatak odgovarajuće svjetlosti glavni je uzrok žućenja lišća krastavaca.Prirodna pojava žućenja lišća u vrtu može se lako riješiti jednostavnim uklanjanjem zahvaćenog lišća.

ŠtetočinLisne uši i grinje obično su glavni uzročnici ove pojave jer se hrane sokom biljke, što dovodi do žutenja lišća i sušenja.S implementacijom provjerenih rješenja koja su navedena u nastavku, imate sposobnost zaštite biljaka od štetnog utjecaja štetočina.Prisutnost ili nedostatak prekomjerne vlage je odlučujući faktor.Omogućavanjem odgovarajućeg zalijevanja, obično dva do tri puta tjedno, očekuje se da biljke krastavaca neće požutjeti lišće.

Tijekom vrućih ljetnih mjeseci naš dnevni raspored uključuje osnovni zadatak zalijevanja biljaka.Kako bi se spriječilo propadanje biljke, ključno je suzdržati se od zalijevanja listova ili stabljika, već se koncentrirati samo na zalijevanje korijena, jer biljka ne podnosi dobro pretjeranu vlagu.

Tipični uzrok ovih rezultata je infekcija izazvana gljivicama. U početku se na lišću pojavljuju hrđaste mrlje, što zatim dovodi do pogoršanja cjelokupnog zdravlja biljaka. Čak i uz dovoljno zalijevanja, njihovo stanje može postati nepopravljivo.Korijenje koje je pretrpjelo štetu ili ozljedu.Ne treba odbaciti mogućnost mehaničkog oštećenja.

Kako biste osigurali očuvanje korijena biljaka krastavaca, budite oprezni kada se bavite aktivnostima poput okopavanja ili plijevljenja.Za učinkovito sprječavanje žućenja lišća postoji specifičan pristup koji se pokazao najuspješnijim.Uobičajena i frustrirajuća pojava brojnih vrtlara je godišnji izazov rješavanja pojave plijesni na listovima krastavaca, bundeva ili rajčica.

Srećom, postoji jednostavan lijek za sprječavanje brzog širenja ove botaničke katastrofe. Lijek je ništa drugo nego obično mlijeko!Nedvojbeno je istina da sprej za mlijeko može biti jednako učinkovit u sprječavanju rasta plijesni kao i skupi komercijalni fungicidi.Fenomen utjecaja mliječnog spreja na rast plijesni u vrtnim biljkama nije novije otkriće, budući da su kanadski znanstvenici prvi dokumentirali ovo otkriće prije gotovo pedeset godina.

Besplatno