Nemate vremena a ni mesta za sadnju novih biljaka e pa ne brinite mi Vam danas donosimo 7 biljaka kojima ne treba zemlja da bi rasle i ulepšale Vaš dom,u nastavku Vam je spisak i uputa.
U današnjem ubrzanom načinu života, mnogi tragaju za jednostavnim i efektnim načinima da unesu prirodu u svoj dom. Jedan od najpraktičnijih i estetski najprivlačnijih načina da to postignete jeste uzgajanje biljaka u vodi. Ova metoda, poznata kao hidroponika ili vodena kultura, omogućava biljkama da rastu bez zemlje, direktno u vodi, i to često vrlo uspešno i sa prelepim cvetovima.
Uzgoj biljaka u vodi ne zahteva posebne veštine, lako se održava i daje odlične rezultate. Dovoljno je znati koje su biljke najpogodnije za ovakav način rasta i kako im pružiti osnovne uslove za napredovanje. U nastavku su navedene biljke koje ne samo da uspešno rastu u vodi, već i vizuelno obogaćuju svaki prostor.
-
Ljiljan mira (Spathiphyllum)
Ova biljka prepoznatljiva je po elegantnim belim cvetovima i sjajnim zelenim listovima. Osim što izgleda prefinjeno, poznata je i po svojoj sposobnosti da pročišćava vazduh. Ljiljan mira se uzgaja tako što se koren biljke postavi u posudu sa vodom, vodeći računa da sama osnova biljke ostane iznad površine kako ne bi došlo do truljenja. Vodu treba menjati na svake dve nedelje i biljku držati dalje od direktnog sunca. -
Sretni bambus (Lucky Bamboo)
Iako po imenu asocira na bambus, ova biljka zapravo pripada sasvim drugoj vrsti, ali je simbol sreće i blagostanja. Stabljike se postave u staklenu vazu sa vodom, a koren se može učvrstiti kamenčićima. Potrebno je menjati vodu svakih 10 do 14 dana i izbegavati direktnu sunčevu svetlost.
-
Filodendron (Philodendron)
Ova svestrana biljka sa srcolikim listovima veoma dobro uspeva u vodi. Potrebno je odrezati zdravu stabljiku sa najmanje dva čvora, potopiti ih u vodu i držati na svetlom mestu. Voda se menja jednom nedeljno. -
Biljka pauk (Chlorophytum comosum)
Prepoznatljiva po uskim, prugastim listovima i malim belim cvetovima, ova biljka je odličan izbor za uzgoj u vodi. Sadnica se stavlja u staklenu posudu s vodom, pri čemu korenje mora biti potopljeno. Voda se menja jednom sedmično, a biljka se drži na jakom, ali indirektnom svetlu. -
Begonija (Begonia)
Poznata po živopisnom cvetu i dekorativnim listovima, begonija je odličan izbor za one koji žele više boja u svom prostoru. Reznice se potapaju u vodu tako da su čvorovi potopljeni. Vodu treba menjati redovno, a biljku postaviti na toplo i svetlo mesto.
-
Orhideja (Phalaenopsis)
Orhideje važe za simbol elegancije. Iako su poznate po specifičnim zahtevima, u vodi takođe mogu uspevati. Koren biljke se stavlja u staklenu posudu s vodom, ali tako da sama osnova biljke ne bude u vodi. Voda se menja jednom sedmično, a biljku je najbolje držati na svetlom mestu bez direktnog sunca. -
Vodeni zumbul (Eichhornia crassipes)
Ova plutajuća biljka ima karakteristične ljubičasto-lavandine cvetove i idealna je za dekoraciju jezeraca ili većih posuda sa vodom. Jednostavno se stavi u vodu da pluta, uz redovno menjanje vode i dovoljno sunčeve svetlosti.
Saveti za uspešan uzgoj biljaka u vodi:
-
Koristite čistu vodu – Destilovana voda ili kišnica su najbolji izbor jer voda iz česme može sadržavati hlor i druge hemikalije štetne za biljke.
-
Redovno menjajte vodu – Najbolje je menjati vodu svake jedne do dve sedmice kako bi se izbeglo truljenje i obezbedile sveže hranljive materije.
-
Obezbedite dovoljno svetla – Biljke u vodi treba držati na svetlom mestu, ali izbegavajte direktnu sunčevu svetlost koja može uzrokovati rast algi.
-
Održavajte korenje – Povremeno skraćujte korenje i uklanjajte eventualne uvele delove kako biste podstakli zdrav rast.