Osjećaj hladnih prstiju na rukama i nogama uobičajeno je iskustvo za žene, no važno je razumjeti da taj osjećaj ne mora nužno ukazivati ​​na određeni medicinski problem. Unatoč tome, važno je prepoznati da bi to mogao biti znak ozbiljnijeg zdravstvenog problema. Sadržaj o dijabetesu nastavlja se nakon što oglas završi. Osobe s dijabetesom često osjećaju hladnoću u rukama, a mogu primijetiti i trnce u dlanovima i stopalima.

  • Ovi rani simptomi mogu djelovati kao upozoravajući signal za razvoj dijabetesa. Utjecaj ovog stanja može se odraziti na broj krvnih stanica i rad živčanog sustava. Žlijezde koje proizvode hormone štitnjače zahvaćene su hipotireozom, što uzrokuje smanjenje metabolizma. Ovo smanjenje dovodi do usporavanja tjelesnih funkcija i pokreta, što često rezultira hladnim rukama i nogama.

Jasni znakovi ove bolesti uključuju simptome poput umora, česte pospanosti, nevoljkosti i smanjene sposobnosti podnošenja visokih temperatura. Ako se suočavate s umorom, slabošću i glavoboljama, popraćenim hladnim prstima na rukama i nogama, možda će biti potrebno dati krvnu analizu na mogući nedostatak željeza.

  • Hemoglobin, koji je ključan za prijenos kisika u krvotoku i daje njegovu karakterističnu crvenu boju, uvelike se oslanja na željezo kao ključnu komponentu. Stoga hladni ekstremiteti mogu ukazivati ​​na anemiju. Uz to, stres može pridonijeti hladnim rukama i nogama, jer pojačano oslobađanje adrenalina dovodi do suženja krvnih žila, ometanja odgovarajuće cirkulacije krvi i konačnog stvaranja osjećaja hladnoće u ekstremitetima.

Periferna vaskularna bolest, često poznata kao loša cirkulacija, obilježena je smanjenim protokom krvi u arterijama i venama, osobito u udovima poput ruku i nogu. Ovo stanje može proizaći iz raznih čimbenika, zbog čega je neophodno odmah ga se riješiti kako bi se izbjegle ozbiljne posljedice. Primarni uzročnici loše cirkulacije su ateroskleroza i periferna arterijska bolest (PAB).

  • Ateroskleroza se događa kada se plak nakuplja u arterijama, ometajući protok krvi, dok PAD uključuje sužavanje ili začepljenje tih krvnih žila. Dijabetes negativno utječe na krvne žile i živčane završetke, što dovodi do smanjenog protoka krvi. Isto tako, visoki krvni tlak šteti arterijama, smanjujući njihovu sposobnost učinkovite cirkulacije krvi. Višak kilograma također utječe na krvne žile, ometajući pravilan protok krvi.

Nasuprot tome, pušenje oštećuje krvne žile i smanjuje cirkulaciju. Sjedilački način života pridonosi nedovoljnoj tjelesnoj aktivnosti, otežava cirkulaciju, dok prehrana bogata zasićenim mastima, šećerom i solju može negativno utjecati na krvne žile. Znakovi slabe cirkulacije krvi uključuju hladne ekstremitete, zajedno s osjećajem obamrlosti ili trnaca koji proizlaze iz nedostatka odgovarajućeg dotoka krvi.

  • Kada je cirkulacija nedovoljna, nakupljanje tekućine u udovima može dovesti do oticanja. Manjak kisika može izazvati grčenje mišića, osobito u nogama, što može biti prilično neugodno. Osim toga, ton kože može se promijeniti, poprimajući blijedu ili plavkastu nijansu zbog neadekvatnog protoka krvi.

Zacjeljivanje rana i čireva otežano je nedostatkom odgovarajućih hranjivih tvari i kisika, što rezultira produljenim procesom cijeljenja. Kako bi procijenio cirkulaciju krvi, liječnik može pregledati kožu i opipati puls tijekom fizičkog pregleda. Alternativno, Doppler ultrazvuk koristi zvučne valove za ispitivanje protoka krvi unutar krvnih žila.

  • Angiografija koristi rendgenske zrake zajedno s kontrastnim sredstvom za ispitivanje krvnih žila, dok gležanj-brahijalni indeks (ABI) procjenjuje protok krvi usporedbom očitanja krvnog tlaka iz ruku i gležnjeva. Često, poboljšanje neadekvatne cirkulacije zahtijeva promjene u načinu života.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here