Suprotno uvriježenom mišljenju, pametno vrtlarstvo ne zahtijeva opsežan rad i napor. Umjesto toga, nudi idealan pristup za maksimiziranje dobrobiti prirode. U Rusiji, smješteno na obalama rijeke Yenisei, nalazi se selo Shušnskoye, koje karakteriziraju prostrani dijelovi neplodne zemlje.

  • Vruća ljetna vrućina može doseći nevjerojatnih 35 stupnjeva Celzijevih, dok jaka zimska hladnoća pada na -45 stupnjeva Celzijevih koji jeze kosti. Ova nepovoljna klima stvara nestašicu oborina i snijega, što rezultira teškim sušnim uvjetima. Međutim, unatoč svim izgledima, jedan izvanredan pojedinac uspijeva uzgojiti obilje izvanrednih usjeva u ovim izazovnim okolnostima.

Nevjerovatnom sposobnošću uspješno njeguje krumpir, rajčicu, mrkvu i niz bobičastog voća, kao da je zemlja nevjerojatno plodna. Kako mu to uspijeva? Kroz korištenje pametnog vrta! Zamjatkin otkriva da njegov vrt ostaje nedirnut lopatama, motikama ili plugovima, a ipak se bogato tlo nastavlja produbljivati ​​za 30 do 40 centimetara svakog desetljeća. Tlo je dostiglo rahlo stanje u kojemu je bez napora ubaciti rezače rajčice u zemlju.

  • Krumpir daje prinos od 2 tone na 100 m2, dok se rast mrkve i kupusa svake godine poboljšava. Umjesto korištenja komposta ili gnojiva, ovaj pojedinac koristi pepeo kao svoje preferirano gnojivo. Koja je njegova tajna za postizanje takvih podviga? 1. Odabir koji je napravio bio je izuzetno kvalitetan kada su u pitanju povrće i voće. Koristi prirodni pristup uzgoju koji uključuje postavljanje uskih gredica i primjenu malča.

Odvojite trenutak za odmor i lezite. U Zajmatkinu, kreveti imaju širinu od 80 cm i prate ih prolazi koji mjere otprilike 1 metar. Tijekom prvih tjedana svibnja na gredice se nanosi organski otpad kao što je otpalo lišće, pokošena trava i djelomično raspadnute grane. Nakon toga se preko organske tvari posipa sloj zemlje debljine oko 5 cm. Gredica se potom obilno zalijeva, čime se glistama omogućuje da nasele novoformirano tlo.

  • Gredica se ostavlja neometana u ovom “pripremljenom” stanju do početka ljeta, kada se sade usjevi poput graška, boba i graha. Za uspješnu sadnju ključno je prethodno pravilno pripremiti tlo. To uključuje dvomjesečni proces kondicioniranja leja, nakon čega slijedi primjena organskog gnojiva i sloja zemlje.

Za optimalne rezultate preporuča se pripremiti gredicu tijekom zimskih mjeseci ako planirate saditi u rano proljeće, ostavljajući vrijeme da se otopi. Slijedeći ove korake, možete stvoriti rahle i plodne gredice koje su prikladne za sadnju raznih usjeva. Koristeći jednu tehniku, Zamyatkin tvrdi da je uspješno eliminirao bolesti. Kao dio svoje noćne rutine, on strateški postavlja obične najlonske prekrivače preko svojih gredica kako bi zaštitio povrće od jutarnje rose.

  • Konkretno, usredotočen je na zaštitu povrća sklonog bolestima poput rajčice, krastavaca, luka, paprike i krumpira. Pokošena trava jedini je malč u koji Zamyatkin polaže svoje povjerenje i koji smatra neusporedivim. Tijekom mjeseca kolovoza priprema svježu gredicu tako da je naslanja pokošenom travom i prekrije zemljom. Onda, kad stigne kasna zima, može baš u ovoj gredici obrađivati ​​zimski vrt. Zamyatkin se odlučuje za sjetvu krumpira u ovu gredicu, gdje se temelj sastoji od malča dobivenog od pokošene trave.

On čvrsto vjeruje da je rezultirajuća žetva ništa manje nego izvanredna, velikim dijelom zahvaljujući ovom jedinstvenom pristupu. Koncept malčiranja uključuje određeni skup smjernica. Tijekom jesenske sezone ključno je pokošenu travu raširiti po tlu, omogućujući da se malč učinkovito smrzne tijekom cijele zime. Kako proljeće stiže, postaje potrebno premjestiti malč na jednu stranu, olakšavajući zagrijavanje tla. Ovaj proces zagrijavanja tla obično traje više od mjesec dana, nakon čega se malč vraća na svoje izvorno mjesto i koristi za sadnju.

Besplatno