Prirodni antibiotik za bronhitis: Med, češnjak, naranča i đumbir
Ovaj prirodni lijek kombinira moćne sastojke koji pomažu u ublažavanju simptoma bronhitisa. Glavne komponente ovog recepta su med i češnjak, koji zajedno pružaju prirodne antibakterijske i protuupalne učinke. Uz naranču i đumbir, ovaj napitak postaje pravi prirodni eliksir za poboljšanje zdravlja dišnih putova.
Sastojci:
- 1 naranča
- 1 češanj češnjaka
- 10 grama đumbira
- 1 čajna žličica meda
Upute:
- Priprema naranče: Iscijedite sok iz jedne naranče.
- Priprema češnjaka i đumbira: Nasjeckajte ili naribajte 1 češanj češnjaka i 10 grama svježeg đumbira.
- Pomiješajte sastojke: U čašu, pomiješajte iscijeđeni sok od naranče, nasjeckani češnjak i đumbir.
- Dodajte med: Dodajte 1 čajnu žličicu meda u smjesu i dobro promiješajte.
- Pijenje: Preporučuje se piti ovaj napitak nekoliko puta dnevno za ublažavanje simptoma bronhitisa.
Napomena: Osobe s alergijama na bilo koji od ovih sastojaka trebaju se suzdržati od upotrebe. Prije uporabe ovog prirodnog lijeka, preporuča se konzultirati liječnika, posebno za djecu mlađu od 2 godine, trudnice i dojilje.
BONUS ČLANAK: Ashli Smith – Inspiracija za mršavljenje
Ashli Smith iz Alabame je tijekom života borila s viškom kilograma, ali je pronašla način kako da učinkovito i bez stresa skine težinu. Nakon godina borbe s dijetama koje su dale samo kratkoročne rezultate, Ashli je shvatila da mentalno zdravlje igra ključnu ulogu u postizanju ciljeva. U suradnji s nutricionistom, razvila je plan prehrane koji naglašava raznovrsno voće, povrće i zelene shakeove.
- Kroz pet godina, uz podršku terapeuta i redovite vježbe, Ashli je izgubila 85 kilograma. Najveći izazov bio je tijekom postporođajne depresije, kada je dodatno dobila kilograme zbog stresa i tjeskobe. Sada, Ashli uživa u umjerenosti i zdravom načinu života, bez potrebe za zabranjenim hranama. Njen put mršavljenja dokaz je da promjena mentalnog stanja može napraviti veliku razliku u postizanju dugoročnih ciljeva zdravlja i vitalnosti.
BONUS TEKST
Liječnik opće prakse iz Singapura, dr. Samuel Choudhury, upozorio je da konzumacija krompira koji je proklijao ili postao zelen može biti opasna zbog visokih razina glikoalkaloida, prirodnih toksina poput solanina. Visoke koncentracije solanina mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući glavobolje, povraćanje i proljev. Toksin se najviše nalazi u zelenim dijelovima krompira, kao i u klicama koje nastaju kada je krompir izložen svjetlu i vlažnim uvjetima.
- Dr. Choudhury ističe važnost držanja krompira na tamnom i suhoj mjestu kako bi se spriječila proizvodnja ovih toksina. Iako mnogi smatraju da je dovoljno samo odrezati zeleni dio krompira, preporučuje se da se takav krompir izbjegava u potpunosti i da se nabavi novi, nesmetan krompir.
Preporuke Agencije za standarde hrane također ističu da je trovanje glikoalkaloidima izuzetno rijetko, čak iako se krompir konzumira u velikim količinama. Ipak, ako krompir ima klice, zelene ili trule dijelove, savjetuje se uklanjanje tih dijelova prije konzumacije. Ova agencija savjetuje i pravilno skladištenje krompira na hladnom, tamnom i suhoj mjestu kako bi se smanjila proizvodnja štetnih tvari.