Prema studiji koju je provela NASA 1989. godine, utvrđeno je da ovih sedam biljaka ima sposobnost pročišćavanja zraka u stanu. Kako bi poboljšala životne uvjete astronauta koji borave u svemirskim postajama, NASA je 1989. provela opsežnu studiju koja je donijela jasan zaključak – unošenje biljaka u razmacima od 9 četvornih metara značajno poboljšava kvalitetu zraka.

Ovdje se nalazi zbirka predloženih biljnih vrsta za koje je poznato da pridonose poboljšanju kvalitete zraka. 1. Biljka poznata kao miroljubivi ljiljan, znanstveno se naziva Spathiphyllum ili se obično povezuje s pojmom ženske sreće. Radost imati biljku Damske sreće u svom domu doista je nevjerojatna, jer ima sposobnost poboljšati kvalitetu zraka za nevjerojatnih 60%. Ova nevjerojatna biljka čini svoju magiju tako što upija spore plijesni kroz svoje lišće, a zatim ih uklanja kroz svoje korijenje. Osim toga, kada se postavi u kupaonicu, učinkovito smanjuje vlagu i bez napora apsorbira štetne pare koje ispuštaju aceton i alkohol. Nadalje, marljivo uklanja amonijak, benzen, formaldehid i trikloretilen iz okolnog okoliša.

2. Nadalje, područje krasi zadivljujući bijeli cvijet koji služi kao izuzetan ukras. Mirovni ljiljan, poznat po svojoj prirodi koja nije zahtjevna za održavanje, uspijeva na neizravnoj sunčevoj svjetlosti i uspijeva u tlu koje se održava vlažnim. Epipremnum aureum, poznat i kao zlatni puzavac, predmet je naše rasprave. Dok zlatni puzavac služi kao izvanredan pročišćivač zraka, ključno je biti oprezan oko njega zbog njegove potencijalne toksičnosti za kućne ljubimce. Suprotno tome, ova biljka ima pozitivan učinak na dobrobit ljudi učinkovitim uklanjanjem štetnih tvari poput benzena i formaldehida iz zraka, koji se posebno nalaze u dimu cigareta. Jedna od najomiljenijih sobnih biljaka poznata je po tome što ne zahtijeva mnogo održavanja. Potrebna je minimalna njega, jer je potrebno zalijevati tek kada se tlo osuši. Optimalno mjesto za ovu biljku je područje s neizravnom sunčevom svjetlošću.

3. Nephrolepis exaltata, obično poznata kao kućna paprat, fascinantna je biljka za vidjeti. Kućna paprat, zeleni botanički primjerak, služi kao prirodni ovlaživač zraka dok se može pohvaliti estetski ugodnim izgledom. Dokazuje se osobito korisnim za pojedince koji se bore s neugodama suhe kože i drugim tegobama povezanim sa zimskim uvjetima. Ne samo da prožima zrak vlagom, već također uklanja formaldehid i široku lepezu drugih štetnih tvari. Kako bi se osigurao njezin optimalan rast, sobnu je paprat nužno smjestiti na dobro osvijetljeno mjesto i osigurati joj dovoljno zalijevanja.

4. Četvrta biljka na našem popisu je Chlorophytum comosum, poznatiji kao zeleni ljiljan. Zeleni ljiljan je sobna biljka za koju se lako brine i koja se često nalazi u zatvorenom prostoru. Unutar samo 48 sati, ima izvanrednu sposobnost eliminacije čak 90% toksina iz zraka. Brz rast lišća zelenog ljiljana pomaže u apsorpciji štetnih tvari poput plijesni i alergena. Osim toga, ima sposobnost smanjiti prisutnost formaldehida i ugljičnog monoksida u okolini. Jedan eksperiment pokazao je da je prostor ispunjen zelenim ljiljanima uspješno iskorijenio ugljični monoksid unutar kratkog razdoblja od 24 sata.

5. Sansevieria trifasciata, poznata kao svekrvin jezik, izuzetna je biljka. Sansevieria, poznatija kao svekrvin jezik, biljka je koja noću ispušta kisik pa je savršen dodatak svakoj spavaćoj sobi. Njegova prilagodljivost omogućuje mu da uspijeva u dobro osvijetljenim područjima i prostorima s manje prirodnog svjetla. Sanseverija, za razliku od većine biljaka, ima jedinstvenu sposobnost pročišćavanja zraka noću, što je čini idealnim izborom za spavaće sobe. Ne samo da je to isplativa metoda pročišćavanja zraka, već i učinkovito uklanja razne štetne čestice iz okolnog okoliša.

6. Biljka poznata kao Ficus elastica robusta obično se naziva Ficus elastica robusta. Svojstva ove biljke u pročišćavanju zraka su izvanredna. Ne samo da osvježava zrak, već i uklanja štetne pare i smanjuje prisutnost štetnih mikroorganizama u bilo kojem prostoru. Kako vrijeme prolazi, njegova sposobnost pročišćavanja zraka postaje još snažnija. Na listovima fikusa žive bakterije koje konzumiraju toksine prisutne u atmosferi. Kao rezultat toga, fikus oslobađa čisti zrak, a kako biljka raste, populacija mikroorganizama se umnožava, što dovodi do povećane sposobnosti pročišćavanja okolnog okoliša.

7. Cvijet poznat kao krizantema, točnije sorta krizantema, drži 7. mjesto na ovoj listi. Biljka krizantema posjeduje jedinstvenu privlačnost i služi kao učinkovito sredstvo za uklanjanje štetnih organskih spojeva, posebno VOC spojeve. S obzirom da brojni duhanski proizvodi sadrže povišene koncentracije benzena, ova se biljka pokazala vrlo korisnom u kućanstvima pojedinaca koji puše.