Ne možemo se pohvaliti činjenicom da svakoj četvrtoj osobi u Srbiji nedostaje najmanje 10 zuba. Brojne studije su pokazale značajnu uzročnu vezu između poremećaja specifičnih za usnu šupljinu i drugih zdravstvenih problema. Stoga, bolesti desni, karijes i zubne naslage mogu biti povezani sa srčanim i očnim bolestima, kao i prijevremenim porođajem kod trudnica i pothranjenošću kod novorođenčadi.

U pogledu zdravlja i poremećaja oralnog sistema, oralno zdravlje i ishrana se međusobno isključuju. Ishrana na sistemskom nivou konstantno utiče na rast, održavanje i zarastanje zuba i oralnog tkiva. Raznovrsna i uravnotežena ishrana za trudnice, bebe, decu, tinejdžere i odrasle je neophodna za razvoj zuba i oralnog tkiva, kao i za očuvanje njihovog odličnog zdravlja, uz, naravno, kontinuirano održavanje optimalne oralne higijene.  Kako bi se spriječilo štetno djelovanje na promjenu boje zubne gleđi, preparati željeza u tekućem obliku mogu se kombinirati s vodom ili voćnim sokom (ne mlijekom) i progutati preko slamke, bez zadržavanja u ustima.

Ona tvrdi da antihipertenzivi, koji se koriste za snižavanje krvnog pritiska, mogu povećati rizik od oticanja i neprirodnog razvoja desni. Amlodipin, diltiazem, nifedipin i verapamil su blokatori kalcijumskih kanala koji uzrokuju stvaranje tkiva desni što povećava rizik od parodontalne bolesti i potiče rast klica koje mogu oštetiti susjedne zubne strukture. Smanjeno lučenje pljuvačke može biti uzrokovano brojnim krvnim tlakom i srčanim lijekovima, kao što su inhibitori enzima koji pretvara angiotenzin (ACE), blokatori kalcijumskih kanala, beta-blokatori, lijekovi za srčani ritam i diuretici. Ona dalje tvrdi da ako se zubi ne čiste nakon konzumiranja određenih sirupa, skriveni šećeri mogu povećati rizik od karijesa.