Nažalost, vrlo često ignorišemo neke simptome koji se vuku godinama misleći kako se ne radi ni o čemu ozbiljnom, pa se tako svijest o određenim bolestima probudi tek kada neko poznat premine od nje.

Svake godine u Srbiji od najopasnijeg oblika ove bolesti oboli gotovo 7.000 ljudi. Nažalost, 4600 od tih osoba će na kraju podleći bolesti. Danas žalimo za Žarkom Lauševićem, proslavljenim srpskim glumcem, koji je također obolio od ove podmukle bolesti u 63. godini života.

On nije sam u ovoj tragediji, jer je od iste bolesti preminuo i naš proslavljeni glumac Nebojša Glogovac .

Od raznih zloćudnih tumora, teška bolest pluća jedan je od najčešćih i najraširenijih, svrstavajući se među prva četiri. Po učestalosti nadmašuje rak debelog crijeva, dojke kod žena i prostate kod muškaraca.

Najopasnija varijanta raka pluća obično se identificira kao mikrocelularni ili karcinom malih stanica. Iako tumor može biti malen, često ostane neotkriven sve dok se rak već ne proširi na druge dijelove tijela.

Kao rezultat toga, liječenje je često ometeno brzinom kojom rak napreduje. Prim. dr. sci. med. O ovom fenomenu govori Tatjana Radosavljević, pneumoftiziolog, koja kaže da pacijenti s karcinomom malih stanica često nemaju dovoljno vremena za terapiju prije nego što rak previše uznapreduje.

Najčešći simptomi su lako prepoznatljivi, ali postoji i neobičan simptom.

Manifestacija znakova i simptoma raka pluća ovisi o mjestu podrijetla tumora, stupnju njegove raširenosti i, moguće, o postojanju metastaza. Tipično, rak pluća se identificira u kasnijim stadijima bolesti, često kroz rutinske i sustavne preglede.

Dilema je, kaže naš sugovornik, u tome što indikacije raka pluća nisu isključive samo za ovu bolest, jer se simptomi mogu manifestirati i kod drugih plućnih bolesti.

Postoje različiti simptomi koji mogu ukazivati ​​na mogućnost raka pluća, kao što su kašalj, iskašljavanje, nalaz krvi u ispljuvku, otežano disanje, nelagoda u prsima, promuklost i umor. Zanimljivo je da bol u ramenu, koji je općenito poznat kao pancoast tumor, također može biti simptom raka pluća. Nažalost, kada pojedinci osjete bol u ramenu, često ne razmotre odmah mogućnost raka pluća, već se odluče za fizikalnu terapiju, što može dovesti do gubitka dragocjenog vremena.

Potvrda dijagnoze može se postići različitim metodama. To uključuje analizu biopsije pluća, biopsije tkiva ili torakoskopije. Ove metode kategorizirane su kao minimalno invazivne kirurške procedure. Dodatno se provode citološke pretrage sputuma, rutinske i laboratorijske analize tumorskih biljega.

Najpovoljniji ishod uočen je kod pacijenata koji su podobni za kiruršku intervenciju.

Nakon postavljanja dijagnoze, sljedeći korak je utvrđivanje stadija bolesti.

Klasifikacija karcinoma pluća nemalih stanica kreće se od stadija jedan do četiri. Najpovoljnija prognoza je za bolesnike čiji je tumor operabilan. Opseg operacije ovisi o opsegu raka, potencijalno zahtijeva uklanjanje dijela pluća ili čak cijelog pluća.

U liječenju se koriste citostatici koji se daju u ciklusima, a jedna od mogućnosti liječenja je i radioterapija, kaže primarijus Tatjana Radosavljević. Osim toga, dr. Radosavljević preporuča da svaki kašalj koji traje dulje od dva tjedna treba napraviti snimak pluća, a osobe koje puše i starije od 35 godina trebaju napraviti godišnji pregled pluća.