Pridržavajući se ova četiri tradicionalna arapska načela u svom životu, možete biti sigurni da nemate razloga za brigu. Prema drevnoj arapskoj mudrosti, postoje četiri osnovna pravila kojih se trebate pridržavati ako tražite sreću.
1. AKO TE NEŠTO POVIJEDILO, ŠUTI
Ezio, stariji farmer, našao se sam na farmi nakon što mu se sin prijavio u vojsku. Marljivo je radio, sam se brinuo za cijelo imanje. Jednog mu je dana prišao susjed i upitao ga: “Kako si, Ezio?” Na što je Ezio odgovorio: “Bole me leđa”, izražavajući svoju nelagodu svom susjedu.
- Susjedstvom je brzo kružila vijest da ostarjelog Ezia boluju leđa te da više ne može sam upravljati svojim imanjem i životinjama. Zbog toga su mu susjedi počeli prilaziti s ponudama za kupnju nekretnine za skromnu svotu. Na objašnjenje da su njihove ponude nedostatne za tako vrijednu zemlju, odgovorili su: “Bolje išta nego ništa. Star si i slab, bole te leđa, vrijeme je da prodaš imanje. Nitko nije pružio ruku da mu pomogne; umjesto toga, svi su ga nastojali iskoristiti.
Starac je šutio i nastavio s radom, a kad mu se sin vratio iz vojske, Ezio mu je posjed prenio u nasljedstvo. Zahvalan, sin je zamolio oca za bitne smjernice kako bi vodio ispunjen život. Ezio je dao svoj najvažniji savjet: “Ako ti nešto nanese bol, šuti. U suprotnom, prvo ćeš dobiti odgovor od najmanje pomoći – sažaljenje – a onda ćeš biti pogođen tamo gdje stvarno boli.
2. IZBJEGAVAJTE REĆI PRIJATELJU ONO ŠTO NE BI REKLI NEPRIJATELJU.
Svaki pojedinac u sebi posjeduje i svjetlo i tamu i nemoguće je predvidjeti kada bi se taj mračniji aspekt mogao pojaviti ili što bi ga moglo pokrenuti. Mudro je suzdržati se od dijeljenja s prijateljem bilo čega što ne biste rekli neprijatelju. Ako se povjerite prijatelju, a on izda vaše povjerenje otkrivajući vašu tajnu, osjetit ćete ogorčenost i prema prijatelju i prema sebi.
3. UVIJEK IZBJEGAVAJTE NEGATIVAN SAMOGOVOR
Evo još jedne kratke ali duboko pronicljive priče arapskih mudraca. Starješina Ockham proveo je desetljeće u pustinji, mučeći se svaki dan u potrazi za vodom. Kad bi ga konačno pronašao, seljani bi se okupili kako bi proslavili njegovo postignuće. Međutim, nije osjećao želju za hvalisanjem, smatrajući da nije postigao ništa značajno.
- Izjavio je: “Moj uspjeh nije rezultat mog vlastitog truda; to je isključivo zahvaljujući Božjoj pomoći. Ubrzo je zajednica počela smatrati starčevo otkriće vode beznačajnim i trivijalnim. Umjesto da koriste vodu za piće, odlučili su oprati noge na izvoru. Na kraju je to dovelo do toga da voda postane prljava i onečišćena bara.
Starca je ovo duboko povrijedilo, ali je reakcija ljudi na njegove pokušaje odražavala njegove vlastite riječi – tretirajući ga kao običnu sitnicu, a ne kao dragocjeni resurs. Osoba koja ne poštuje samu sebe i dopušta da dođe do poniženja postavlja presedan za druge da slijede njezin primjer, što rezultira nedostatkom poštovanja. Nasuprot tome, kada se pojedinac ponaša s dostojanstvom i samopoštovanjem, veća je vjerojatnost da će dobiti poštovanje od onih oko sebe.
4. IZBJEGAVAJTE ŽALBE
U društvu koje često promiče izražavanje naših frustracija i pritužbi, učenja Ibn Arabija, filozofa i teologa iz 12. stoljeća, pružaju vrijedne perspektive o važnosti strpljenja. Ibn Arabi sugerira da se pritužbe trebaju iznositi samo tijekom namaza iu vremenima značajnih poteškoća. U svim ostalim trenucima, treba ustrajati i izbjegavati da ga jadikovanja i tuga skrenu sa strane. Strpljenje uključuje suzdržavanje od izražavanja nezadovoljstva bilo kome osim Bogu.