Ukoliko imate želju za mlađim, i vitkijim izgledom onda je ovo mesto savršeno za Vas. U nastavku saznajte neke od trikova od poznatog doktora za postizanje tih rezultata…
Poznati kardiovaskularni hirurg, dr Emir Solaković, odavno je prepoznatljiv po svom stručnom znanju, ali i po načinu na koji otvoreno i bez ulepšavanja govori o zdravlju. Njegovi saveti redovno odjekuju u javnosti jer je jedan od retkih lekara koji stvari naziva pravim imenom, čak i kada to nije prijatno za čuti. Ovog puta, u intervjuu za Hayat Media, dotakao se ključnih tema vezanih za zdravlje srca i mozga, objašnjavajući uzroke i načine prevencije moždanih i srčanih udara.
- Kako navodi, godine života su jedan od glavnih faktora rizika za nastanak ovih ozbiljnih bolesti. „Kada se dete rodi, ateroskleroza već počinje da se razvija u njegovom telu. Sa starenjem, proces propadanja krvnih sudova se ubrzava. Mogli bismo to jednostavno nazvati – hrđanjem krvnih sudova“, ističe doktor Solaković. Dodaje da se s godinama povećava i nivo holesterola, a time i šanse za razvoj brojnih bolesti.
Drugi važan faktor je pol. Solaković posebno naglašava razlike između muškaraca i žena kada je u pitanju rizik od srčanog udara. „Dok žene imaju menstruaciju, njihovi jajnici proizvode estrogen – hormon koji ih štiti od ateroskleroze i infarkta. Zato žene do menopauze ređe oboljevaju od ovih bolesti, čak tri puta manje u poređenju s muškarcima“, objašnjava on. Međutim, nakon menopauze, kada proizvodnja estrogena opada, žene gube tu prirodnu zaštitu i njihov rizik izjednačava se s muškarcima.
- Ističe da su naučnici pokušali da reše ovaj problem davanjem hormonske terapije ženama. Rezultati su pokazali da se rizik od srčanih i moždanih udara smanjio za čak 50%. Ipak, javile su se druge opasnosti, kao što je povećana učestalost karcinoma materice, što je dovelo do toga da se terapija dalje istražuje i modifikuje.
Doktor je potom otvoreno progovorio o jednoj temi koja se mnogim ženama možda neće dopasti. „Žena koja napuni 50 godina, fiziološki dobija još sedam godina starosti. Dakle, žena sa 50 godina u ličnoj karti, u stvarnosti izgleda kao da ima 57. To je zbog toga što je ženski organizam ranije formiran i metabolizam ranije ulazi u fazu usporavanja“, kaže Solaković.
Međutim, naglašava da to ne mora biti razlog za brigu. „Ako vodite zdrav način života, pazite na ishranu, fizičku aktivnost i izbegavate štetne navike, možete izgledati i 20 godina mlađe od stvarnih godina. To neka vam bude motiv da se posvetite sebi i svom zdravlju.“
Njegove reči su i upozorenje i ohrabrenje – podsećanje koliko je važno ulagati u svoje zdravlje na vreme, jer srce i mozak su naši najvredniji saveznici u svakodnevnom životu.
BONUS TEKST
Kako izgledaju vaša jutra? Da li prvo posegnete za telefonom, popijete kafu na brzinu i odmah krenete da razmišljate o obavezama? U vremenu u kojem nas dan pritisne već pri prvom zvuku alarma, možda je pravi trenutak da unesete male promene koje mogu doneti veliku razliku. Umesto ustaljenih, automatskih navika, pokušajte da dan započnete ritualima koji hrane telo, um i donose osećaj balansa.
Prva stvar koju biste mogli da promenite je trenutak kada posegnete za telefonom. Umesto da odmah krenete sa pregledanjem poruka i društvenih mreža, uzmite u ruke knjigu i pročitajte nekoliko stranica. Pisane reči smiruju misli i pomažu vam da dan započnete svojim tempom, a ne tuđim.
Ako ste ljubitelj kafe, pretvorite njen pripremanje i ispijanje u mali ritual. Ne dozvolite da to bude samo sredstvo za razbuđivanje, već trenutak tišine i mira dok se aroma širi kuhinjom. Prvi gutljaji, bez žurbe i ometanja, mogu biti vaš način da se povežete sa sobom pre nego što vas dan uvuče u haotičan ritam.
Umesto da odmah uzmete papir i olovku da ispišete spisak zadataka, pokušajte da zabeležite jednu lepu misao ili zahvalnost. To može biti jednostavna rečenica koja će vam dati drugačiji fokus i uputiti vas ka smirenijem početku dana.