Jedna sedamdesestsedmogodišnja žena je doživela jako neobičnu i neprijatnu situaciju,njena vlastita ruka ju je napala.Nakon posjete lekaru svi su ostali u čudu a onda je dobila zastrašujuću dijagnozu.

Ovo stanje, iako izuzetno neobično, zabeleženo je u medicinskoj literaturi i izaziva kako strah kod obolelih, tako i veliku pažnju stručnjaka.

  • Sve je počelo jednog običnog dana dok je žena sedela u svom domu. U jednom trenutku, njena leva ruka počela je da se kreće bez njenog znanja i kontrole – milovala je lice, prolazila kroz kosu, izvodila pokrete koji su delovali smisleno, ali potpuno odvojeno od njene volje. U pokušaju da je zaustavi, pokušala je desnom rukom da obuzda levu, ali bezuspešno. Cela situacija trajala je oko 30 minuta, a žena je u tom periodu bila potpuno prestravljena.

U medicinskoj zajednici, ovaj poremećaj je poznat i kao „sindrom doktora Strejndžlava“, prema istoimenom filmskom liku iz ostvarenja Stenlija Kjubrika, koji takođe doživljava nekontrolisane pokrete ruke. U osnovi, sindrom predstavlja stanje u kojem ekstremitet – najčešće ruka – deluje nezavisno od volje osobe, kao da ga vodi neka spoljašnja sila.

  • Lekari ističu da se ovo stanje uglavnom javlja kao posledica oštećenja mozga. Najčešći uzroci uključuju moždani udar, povrede glave ili neurodegenerativne bolesti, poput Alchajmerove bolesti. U nekim slučajevima, ruka može spontano posezati za predmetima, a obolela osoba mora fizički da je zaustavlja drugom rukom. Zabeleženi su čak i slučajevi gde je „neposlušna“ ruka pokušavala da naudi sopstvenom telu – na primer, pokušaj samopovređivanja ili gušenja.

Kod ove starije žene, stanje je trajalo svega pola sata – što se smatra jednim od najkraće zabeleženih epizoda – ali je ostavilo posledice. Nakon incidenta, ruka joj je bila oslabljena i utrnula, a dodatno je primetila da vuče levu nogu pri hodu. Suprug ju je odmah odveo u bolnicu, gde su lekari zaključili da je verovatni uzrok incidenta privremeni moždani udar. Sumnja se da je do toga došlo jer je žena prestala da uzima lekove za zgrušavanje krvi zbog predstojeće operacije kičme.

  • Srećom, oporavak je bio brz i u roku od šest sati žena je povratila kontrolu nad levom stranom tela. Nakon pregleda i stabilizacije, puštena je na kućno lečenje.

Sindrom vanzemaljske ruke prvi put je dokumentovao nemački neurolog Kurt Goldštajn još 1908. godine. Od tada su u medicinskoj literaturi zabeleženi brojni primeri, uključujući i slučajeve u kojima se osoba borila sa sopstvenim telom na zapanjujuće načine – na primer, žena koja je jednom rukom zakopčavala košulju, dok bi joj druga istovremeno otkopčavala dugmad, ili slučaj kada je ruka automatski gasila cigaretu čim bi je osoba pripalila.

  • Iako ne postoji lek za ovo stanje, simptomi se mogu ublažiti kroz specifične terapije ponašanja. Lekari često preporučuju da se „neposlušna“ ruka angažuje u aktivnostima koje će joj „odvratiti pažnju“, kao što su držanje predmeta, crtanje ili manipulacija mekim materijalima. Trajanje simptoma može varirati – kod nekih ljudi traje nekoliko dana, dok se kod drugih stanje može zadržati i godinama.

Ova priča, iako deluje kao scena iz naučnofantastičnog filma, zapravo otkriva koliko je ljudski mozak složen i koliko još uvek ima neistraženih oblasti u neurologiji. Takođe, podseća koliko su redovni lekarski pregledi i pridržavanje terapije od ključne važnosti, jer i najmanje odstupanje može imati ozbiljne posledice.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here