Da li su Vas ikada oči “pekle” od luksuza ako nisu sada sigurno hoće,u nastavku pogledajte dom koji ima čak 1788 soba.Najveća palata na svetu oduzima dah svima koji su videli slike..

  • Sultan Hasanal Bolkiah, vladar male, ali izuzetno bogate države Brunej, jedan je od najdugovečnijih monarha današnjice, a po ličnom bogatstvu – i neprikosnoven. Iako široj javnosti njegovo ime možda nije uvek poznato, činjenica da je na prestolu od 1967. godine i da raspolaže bogatstvom procenjenim na više od 35 milijardi dolara, svrstava ga u red najuticajnijih ličnosti savremenog sveta.

Brunej je smešten na severu ostrva Borneo i poznat je po velikim zalihama nafte i prirodnog gasa, koji čine osnovu njegovog bogatstva. Upravo je pod vladavinom sultana Bolkiaha ova država doživela ekonomsku ekspanziju i transformaciju iz kolonijalnog protektorata u jednu od najbogatijih zemalja jugoistočne Azije. Sultanova vladavina je često predmet kritike zbog nedemokratskog sistema i strogih šerijatskih zakona, ali istovremeno i divljenja zbog očiglednog ekonomskog napretka.

  • Ono što posebno fascinira javnost jeste sultanov ekstravagantan životni stil. Njegova kraljevska rezidencija, palata “Istana Nurul Iman”, što u prevodu znači “Palata svetlosti vere”, smatra se najvećom na svetu. Sa površinom od čak 200.000 kvadratnih metara, ova palata daleko nadmašuje bilo koji drugi kraljevski kompleks – uključujući i britanski dvorac Vindzor, koji zauzima manje od četvrtine te veličine.

Palata broji gotovo 1.800 prostorija i više od 250 kupatila, što samo po sebi zvuči gotovo neverovatno. U njoj se nalazi i preko sto garaža, u kojima je smešten deo sultanove kolekcije od oko 7.000 luksuznih automobila, uključujući više stotina ferarija, lamborginija i drugih svetskih marki. Enterijer palate ukrašen je najskupljim materijalima – zlato, kristal, plemeniti metali… Čak su i umivaonici izrađeni od čistog zlata.

  • Ova impozantna građevina ne koristi se samo kao privatni dom već i kao političko sedište sultana. U njoj se održavaju državni prijemi, zvanični sastanci i verske svečanosti, dok je običnim građanima dozvoljen ulazak samo tokom dva najvažnija islamska praznika godišnje. Samo gradnja palate koštala je oko 1,5 milijardi dolara osamdesetih godina prošlog veka, što bi danas, sa inflacijom, iznosilo znatno više.

Sultan ne štedi ni na umetnosti i kulturi – u njegovom vlasništvu nalazi se i čuvena slika “Dve devojke za klavirom” slavnog francuskog impresioniste Renoara, za koju je navodno platio 70 miliona dolara. Pored toga, poseduje privatni zoološki vrt sa retkim vrstama, uključujući 30 bengalskih tigrova i niz egzotičnih ptica, kao i nekoliko privatnih aviona, uključujući zlatom ukrašen “Boing”.

  • Bez obzira na sve kontroverze koje ga prate – od rigidnih zakona do optužbi za luksuz koji prelazi granice razuma – Hasanal Bolkiah ostaje figura čiji se uticaj ne može ignorisati. Njegov način vladavine, iako konzervativan, uveo je Brunej u red najbogatijih država sa visokim standardom života, besplatnim obrazovanjem i zdravstvom za sve građane.

On je primer kako apsolutna vlast, kada se spoji sa prirodnim resursima i strateškom politikom, može doneti ekonomski uspeh – ali i izazvati pitanja o etici, slobodi i društvenim vrednostima u savremenom svetu. Sultan od Bruneja nije samo simbol bogatstva, već i složene priče o moći, tradiciji, luksuzu i globalnim kontrastima.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here