Nakon smrti Pape Franje u Vatikanu je sve u užurbanom ritmu,novi poglavar Rimokatoličke crkve će biti izabran 7. maja,kada će početi konklava tajno zasedanje na kojem će kardinali izabrati svog novog vođu.
- Beogradski nadbiskup i kardinal Ladislav Nemet, koji će po prvi put u svojoj crkvenoj karijeri učestvovati u izboru novog pape, dao je iskren i emotivan intervju povodom predstojeće konklave, koja će okupiti kardinale iz celog sveta u Vatikanu. U razgovoru za Novu TV, Nemet je podelio svoja lična osećanja, osvrnuo se na značaj prethodnog pontifikata pape Franje, kao i na izazove koji stoje pred Katoličkom crkvom danas.
Priznaje da je vest o svom pozivu na konklavu doživeo kao nešto potpuno novo i iznenađujuće. Imenovanje za kardinala ga je, kako kaže, iznenadilo, ali je smrt pape Franje – iznenadna i neočekivana – bila još veći šok. Nadao se, kao i mnogi drugi, da će papa Franjo uspeti da završi reforme koje je započeo, ali ističe da „Bog uvek ima svoj plan“, pa čak i kada ga ljudi ne razumeju odmah.
- Nemet se prisetio veličine ličnosti pokojnog pape, navodeći da se njegov značaj najbolje vidi po tome što je sahrani prisustvovalo čak 350.000 ljudi, među kojima su bili brojni političari i vernici. Još više ih je, dodaje, pratilo ceremoniju putem televizijskih prenosa, što jasno govori o dubokom tragu koji je papa ostavio.
Ipak, priznaje da s velikom odgovornošću i blagom nelagodom ulazi u proces izbora novog poglavara Katoličke crkve. Svestan je ozbiljnosti zadatka, ali veruje u prisustvo i vođstvo Duha Svetoga tokom konklave. Ohrabruje ga, kako ističe, to što su razgovori među kardinalima konstruktivni, a svi akteri su usmereni na dobrobit Crkve, a ne na lične ambicije.
- Govoreći o tome kakav papa je potreban Crkvi u današnjem svetu, Nemet posebno naglašava potrebu za moralnom snagom i sposobnošću da se u doba globalnih podela i sukoba stvori most između naroda i religija. Novi papa, prema njegovim rečima, mora biti glas mira i dijaloga, neko ko će kroz poruku Božje ljubavi podsticati jedinstvo i solidarnost.
U tom kontekstu, naglašava i neophodnost da Crkva bude otvorena i dostupna svima – ne samo onima koji su već deo njenog sistema, već i onima koji traže utehu, pomoć ili jednostavno prisustvo. Vreme je, smatra on, da sveštenici siđu sa svojih „kancelarijskih stolica“ i krenu među ljude, budu s njima, slušaju ih i pružaju podršku tamo gde je najpotrebnija.
- Kao potpredsednik Vijeća evropskih biskupskih konferencija, Nemet se osvrnuo i na mesto Evrope u savremenom verskom kontekstu. Iako je stara po godinama, Evropa, smatra on, i dalje ima šta da ponudi – intelektualne i teološke resurse, obrazovane i stručne ljude. To potvrđuje i činjenica da evropski kardinali čine 44% konklave, što jasno govori o i dalje snažnom uticaju Starog kontinenta.
Posebno ističe duhovni preporod u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza, gde Pravoslavne crkve beleže snažan rast i učvršćuju svoju prisutnost. I u Srbiji, kaže, primećuje želju mladih da žive istinske hrišćanske vrednosti. Pored toga, beleži se porast broja odraslih koji se krštavaju u zapadnoevropskim zemljama poput Francuske i Engleske, što pokazuje da duhovna glad nije iščezla, već samo traži nove puteve izražavanja.
- Na kraju razgovora, Nemet zaključuje upečatljivom metaforom: možda Evropa više nije majka Crkve, ali može i treba da bude baka – ne ona koja kritikuje i nameće, već ona koja voli, prihvata i podržava sve svoje unuke. Baka koja razume, ali ne guši, koja se povlači da bi mladima dala prostora, ali ostaje prisutna da pruži mudrost i ljubav.
Ovaj intervju ne samo da osvetljava izazove Katoličke crkve u 21. veku, već i pokazuje koliko su lična vera, otvorenost i humanost presudni u delovanju crkvenih autoriteta. Kardinal Nemet, skromno ali jasno, istupa kao glas razuma i nade u vremenu koje traži odgovorne i hrabre vođe.