Problem nadutosti tijekom menopauze uporna je briga za brojne žene, ali nema razloga za brigu – dostupni su prirodni lijekovi koji će olakšati ovu nelagodu! Značajan broj ljudi trpi neugodan osjećaj nadutosti, koji može proizaći iz različitih uzroka, uključujući lošu prehranu, unos hrane koja izaziva nadutost, nedostatak tjelesne aktivnosti, oslanjanje na brzu hranu, stres ili intoleranciju na hranu.

  • Sadržaj slijedi nakon oglasa. Hormoni igraju ulogu u nadutosti, zbog čega se mnoge žene suočavaju s epizodama nadutosti tijekom menopauze. Primarni ženski spolni hormoni, estrogen i progesteron, tijekom tog vremena doživljavaju fluktuacije koje mogu nepovoljno utjecati na tijelo.

Dr. Wendy Trubow, u intervjuu za mbg, pojašnjava da neravnoteža u progesteronu – bila ona previsoka ili preniska – može rezultirati osjećajem nadutosti kod žena. Kako žene prelaze u menopauzu, često je smanjena razina progesterona ta koja dovodi do ovog osjećaja nadutosti. Kako biste riješili ovaj problem, preporučljivo je da liječnik procijeni razinu hormona.

  • Ginekologinja Eden Fromberg napominje da svaka promjena ili poremećaj u razini hormona može utjecati na cjelokupno zdravlje. Proces počinje opadanjem i eventualnim prekidom ovulacije, što rezultira smanjenjem progesterona. Posljedično, postoje varijacije u razinama estrogena, što u konačnici uzrokuje pad estrogena ispod potrebnog praga za pojavu menstruacije.

Tijekom menopauze, prekomjerno zadržavanje tekućine u tijelu može rezultirati neugodnim osjećajem nadutosti. Srećom, postoje brojne prirodne strategije za ublažavanje ove nadutosti i poticanje izbacivanja viška vode. Kako bi se učinkovito riješilo zadržavanje tekućine, važno je povećati unos vode, a ne smanjiti ga. Prema Frobergu, ograničenje tekućine može pogoršati nadutost i otežati probavu.

  • Što se tiče prehrane, preporučuje se odmjereniji pristup. Niz čimbenika može dovesti do nadutosti, uključujući prerađenu hranu, hladna jela, proizvode koji izazivaju plinove, masnu hranu, gluten, kao i onu koja sadrži šećer, slatkiše i rafinirane ugljikohidrate. Naš imunološki sustav uvelike se oslanja na probavni mikrobiom koji čini krhku ravnotežu organizama.

Fromberg ističe nužnost održavanja naše crijevne flore, jer je ona posebno osjetljiva na šećer, slatkiše i rafinirane ugljikohidrate. Kako biste poboljšali zdravlje crijeva, preporučljivo je smanjiti unos slatkiša i prerađenih grickalica dok u svoje obroke uključujete hranu bogatu probioticima, poput jogurta, kimchija i kiselog kupusa. Osim dodavanja ovih izvora probiotika u svoju prehranu, trebali biste istražiti i mogućnost specifičnih dodataka prehrani usmjerenih na poboljšanje zdravlja crijeva.

  • Smanjenje stresa još je jedna učinkovita metoda za ublažavanje nadutosti. Neprestani osjećaj da ste preopterećeni dok nastojite držati stvari pod kontrolom može negativno utjecati na vaše zdravlje. Kao što je objasnio Fromberg, “nadbubrežne žlijezde ključne su za opskrbu jajnika krvlju i živcima, a ti endokrini organi prolaze kroz strukturne i hormonske promjene.

Tijekom menopauze, nadbubrežne žlijezde postaju sve više reaktivne na stres zbog nedostatka odgovarajuće podrške. Postizanje dobrog zdravlja i učinkovito upravljanje stresom može se postići kroz nekoliko pristupa, uključujući sudjelovanje u redovitoj tjelovježbi, dovoljno sna, prakticiranje tehnika disanja i davanje vremena za pravilan odmor i oporavak.

  • Iako je povremena nadutost tipična, ako se nastavi čak i nakon prihvaćanja zdravog načina života, preporučuje se potražiti savjet liječnika kako bi se razmotrile druge mogućnosti liječenja.
Besplatno