Osim što su opasni po zdravlje za osobe sklone alergijama ose i stršljeni ugrožavaju i pčele,a svi znamo koliko su nam one bitne.Mi Vam u nastavku donosimo recept za smesu koja učinkovito tera ose od vašeg vrta/balkona a u nastavku imate i biljke koje Vam mogu pomoći u toj borbi.
- Ljetni dani donose mnogo lijepih trenutaka – sunce, boravak u prirodi, duže večeri. Međutim, uz sve te čari dolazi i jedna ne baš omiljena pojava: neželjeni gosti poput stršljena, osa, muva i drugih dosadnih insekata. Dok mnogi posežu za hemijskim sprejevima i zamkama koje nisu uvijek efikasne i često neprijatnog mirisa, postoje jednostavni i prirodni načini kako da se zaštitite, bez ugrožavanja zdravlja i okoliša.
Ukoliko želite da otjerate stršljene i ose bez opasnih hemikalija, možete isprobati jedan vrlo praktičan i prirodan trik koji se pokazao kao izuzetno efikasan.
Za ovu metodu potrebno vam je samo nekoliko stvari koje sigurno već imate kod kuće:
– staklenka sa poklopcem
– malo meda ili džema
– voda
– pribor za bušenje nekoliko malih rupa na poklopcu
- Postupak je vrlo jednostavan. Na poklopcu staklenke izbušite nekoliko manjih rupica. Na dno staklenke stavite kašičicu meda (ili malo džema) i dolijte malo vode kako bi smjesa bila ljepljiva, ali ne pregusta. Insekti će biti privučeni slatkim mirisom i ući će kroz rupice u staklenku, ali zbog ljepljive strukture i specifičnog oblika otvora – neće moći izaći. Ova zamka nije agresivna i može se postaviti na balkonu, u vrtu ili blizu prozora. Po potrebi, sadržaj staklenke mijenjajte kako bi ostao svjež i primamljiv za insekte.
Ukoliko se ne borite samo sa osama i stršljenima, već želite riješiti problem šireg spektra dosadnih insekata, postoji još jedan recept koji djeluje protiv više vrsta kukaca. U pitanju je prirodni repelent koji se pravi od kombinacije eteričnih ulja i maslinovog ulja. Potrebni su vam sljedeći sastojci:
– 30 ml maslinovog ulja
– po jedna kap eteričnog ulja citronele, eukaliptusa, nane (mente), čajevca, mirte i čempresa
Sve sastojke sipajte u čistu staklenku, dodajte malo vode i lagano promiješajte. Ovaj repelent ne samo da odbija insekte, već ima i prijatan miris. Prilikom pripreme i upotrebe budite pažljivi – mješavinu ne smijete nanositi u blizini očiju, niti udisati direktno iz posude, jer su neka eterična ulja vrlo jaka i mogu izazvati iritacije ako se koriste nepravilno.
Osim ovih mješavina, možete dodatno zaštititi svoj dom sadnjom biljaka koje prirodno odbijaju insekte. Biljke koje se posebno preporučuju su:
-
Bosiljak – njegova intenzivna aroma ne privlači insekte, već ih drži na odstojanju. Možete ga uzgajati u saksijama na prozorskoj dasci ili u vrtu.
-
Ružmarin – djeluje kao prirodni repelent, a ujedno je i koristan začin.
-
Lavanda – osim što divno miriše, lavanda djeluje umirujuće na ljude, ali odbija komarce i muve.
-
Matičnjak – sadrži prirodne komponente koje insekti ne podnose.
-
Nana – svojim snažnim mirisom odbija muve, komarce i ose.
Sve ove biljke lako se uzgajaju, čak i na balkonima, i uz redovno zalijevanje i malo sunca mogu postati vaša prirodna zaštita tokom cijelog ljeta.
- Ono što je posebno vrijedno kod ovih metoda jeste činjenica da su potpuno prirodne, ne sadrže toksične supstance i ne predstavljaju opasnost za djecu, kućne ljubimce niti korisne insekte poput pčela. Uz malo truda i kombinaciju jednostavnih sastojaka iz domaćinstva, možete stvoriti sigurno i prijatno okruženje bez neželjenih insekata.
Zato, prije nego što posegnete za jakim hemijskim sredstvima, pokušajte sa ovim prirodnim trikovima. Ne samo da su efikasni, već i pristupačni, jednostavni za pripremu i ekološki prihvatljivi – a vaši ljetni dani i večeri će biti mnogo prijatniji.