Koristite li razne preparate,trikove i slušate li savete sa svih strana samo da bi se rešili dosadnih komaraca?Ako ste i Vi kao većina stanovništva osetljivi na njihove ugrize onda bi bilo dobro da pročitate ovaj članak možda Vam bude od koristi..
Dolaskom letnjih dana, mnogi sa nestrpljenjem iščekuju tople večeri koje su idealne za boravak napolju – na terasi, u bašti ili pored reke. Međutim, uz prijatne temperature i duže dane stižu i nezaobilazni neželjeni gosti – komarci. Njihova prisutnost može da pokvari uživanje u prirodi, a osim što su dosadni zbog ujeda, mogu preneti i razne bolesti. Iako su hemijska sredstva efikasna, sve više ljudi se okreće prirodnim alternativama koje ne sadrže štetne sastojke i prijatnije su za svakodnevnu upotrebu. Rešenje se krije u biljkama koje, zahvaljujući svojim mirisima, prirodno odbijaju komarce, a pri tom oplemenjuju prostor svojim izgledom i aromom.
-
Prva biljka koja se često koristi za borbu protiv komaraca jeste limunska trava. Ova biljka ima snažan citrusni miris koji ometa čulo orijentacije kod komaraca i na taj način ih odbija. Limunska trava najbolje uspeva u toplim krajevima, voli sunčane pozicije i redovno zalivanje. Zanimljivo je da, kada se njeno lišće protrlja među prstima, oslobađa se prirodno ulje koje deluje kao snažan repelent. Međutim, da bi efekat bio trajan, miris je potrebno s vremena na vreme obnavljati, jer brzo ispari na otvorenom prostoru.
-
Sledeća biljka koja je poznata po svojoj zaštitnoj ulozi jeste lavanda. Osim što se koristi zbog svog prijatnog i opuštajućeg mirisa, lavanda se pokazala kao vrlo korisna u odbijanju komaraca. Zahteva dosta sunčeve svetlosti i ne previše vode, a može da se koristi i kao suvi buket na stolu ili u vidu tamjana. Istovremeno je i dekorativna i funkcionalna, što je čini odličnim izborom za svaki prostor.
-
Neven je biljka koja se ističe jarkim narandžastim cvetovima i lakoćom uzgoja. Raste na sunčanim mestima i cveta tokom dužeg vremenskog perioda. U sebi sadrži prirodne komponente koje odbijaju različite vrste insekata, među kojima su i komarci. Iako nije najefikasniji repelent, često se koristi kao deo kombinovanog biljnog sklopa za zaštitu od insekata.
-
Zanimljivo je da i paprika, posebno vrste sa izraženim mirisom, može imati ulogu u odbijanju komaraca. Iako to nije naučno potvrđeno, vrtlari često tvrde da njen blag pikantan miris deluje odbijajuće. Osim toga, paprika je korisna u vrtu jer privlači pčele i druge oprašivače, dok istovremeno štiti biljke od nekih štetočina.
-
Ruzmarin je biljka koja se koristi i kao začin i kao sredstvo protiv komaraca. Njegov jak miris ne prija insektima, a posebno je efikasan ako se grančica stavi na žar – tada se miris intenzivira i stvara prirodni dim koji tera insekte. Uspeva i u sušim uslovima i nije zahtevna za održavanje.
-
Bosiljak je još jedna začinska biljka koja ima dodatnu zaštitnu ulogu. Sadrži prirodne sastojke koji deluju negativno na larve komaraca. Zahteva toplinu, sunce i često zalivanje, što ga čini pogodnim za balkonske saksije. Osim što odbija insekte, koristan je i u kuhinji i vizuelno je atraktivan.
-
Na kraju, tu je i nana – biljka čiji miris mentola smeta komarcima. Zbog svoje brzine rasta preporučuje se da se uzgaja u saksijama, kako se ne bi proširila previše. Nana je višestruko korisna – može se koristiti u čajevima, osveživačima prostora, pa čak i kao prirodni repelent za kožu. Listovi se mogu staviti na sto, protrljati po koži ili koristiti u domaćim sredstvima za osveženje.
Sve ove biljke pružaju prirodnu zaštitu od komaraca, istovremeno ulepšavajući i obogaćujući prostor. One su jednostavne za održavanje, bezbedne za decu i kućne ljubimce i ne zagađuju okolinu. Ako želite da leto provedete opušteno, u miru i bez dosadnih ujeda, razmislite o sadnji ili postavljanju ovih biljaka u svom dvorištu, na terasi ili prozorskoj dasci. Na taj način, priroda može postati vaš saveznik u borbi protiv komaraca.