Mnogo je interesantnih otkrića o hrani i ljudi u skladu s tim mijenjaju svoju prehranu. Neke namirnice koje se nisu toliko prije kupovale su sada u svakom domaćinstvu. Danas vam otkrivamo koje namirnice su zdrave.
Laneno sjeme je značajan dio prehrane više od 6000 godina, zbog brojnih zdravstvenih prednosti steklo je naziv superhrane. Istraživanja pokazuju da sjemenke lana poboljšavaju probavu, smanjuju razinu kolesterola, smanjuju želju za slatkom i nezdravom hranom, ublažavaju hormonsku neravnotežu, pomažu u regulaciji tjelesne težine, preventivno djeluju protiv raznih bolesti i učinkovito se bore protiv više vrsta raka.
Lan, biljka koja se povijesno uzgajala u starom Egiptu i Kini, stoljećima je bila poznata po svojim ljekovitim svojstvima. Laneno sjeme je bogat izvor dijetalnih vlakana—i razgradivih i nerazgradivih—kao i omega-3 masnih kiselina, linolne kiseline, proteina, vitamina, minerala i lignana.
- Zahvaljujući bezbrojnim ljekovitim svojstvima, sjeme lana igra vitalnu ulogu u promicanju zdravlja i rješavanju problema povezanih s kardiovaskularnim sustavom, artritisom, upalom, dijabetesom, astmom i raznim alergijama.
Lan sadrži vlakna koja pomažu zdravlju probave i potiču osjećaj sitosti, što ga čini korisnim za mršavljenje i proces detoksikacije tijela. Studije pokazuju da laneno sjeme smanjuje rizik od razvoja raka, posebice raka dojke, prostate i debelog crijeva. Osim toga, omega-3 masne kiseline koje se nalaze u lanenom sjemenu mogu zaštititi optičke živce od oštećenja i pomoći u sprječavanju makularne degeneracije.
Osim toga, lanene sjemenke jačaju imunološki sustav i smanjuju vjerojatnost upalnih poremećaja poput psorijaze, reumatoidnog artritisa i lupusa, zahvaljujući alfa-linolenskoj kiselini i lignanima. Osim toga, sjemenke lana pomažu u regulaciji razine ženskih hormona, pogodujući reproduktivnom zdravlju i plodnosti žena.
Laneno sjeme služi kao izvanredan izvor vitamina E i kompleksa vitamina B, koji uključuje riboflavin, niacin, tiamin, pantotensku kiselinu, vitamin B6 i folat. Osim toga, može pomoći u reguliranju menstrualnog ciklusa, promicanju zdravlja jajnika i ublažavanju simptoma menopauze.
- Vitamin E, nutrijent topiv u mastima, neophodan je za zaštitu kože i sluznice od štetnog djelovanja slobodnih radikala. Laneno sjeme obiluje mineralima poput mangana, kalija, kalcija, željeza, magnezija, cinka i selena.
Da biste doista imali koristi od njegovih nutritivnih prednosti, bitno je samljeti sjemenke! Za najbolje rezultate preporučljivo je koristiti mlinac za kavu ili sjemenke. Evo nekoliko metoda za dodavanje lanenog sjemena u vašu prehranu. Uvjerite se da je mlin temeljito očišćen! Membrana lanenog sjemena predstavlja izazov za probavu, a bez mljevenja tijelo nije u mogućnosti u potpunosti iskoristiti njezine prehrambene prednosti.
Stoga, slično drugim namirnicama na bazi orašastih plodova, sjemenke lana moraju se samljeti prije jela. Osim toga, ako je izvedivo, preporuča se samljeti sjemenke neposredno prije konzumiranja kako bi se smanjila oksidacija i gubitak hranjivih tvari. Kada meljete veću količinu, ostatke sjemenki čuvajte u zatvorenoj posudi.
Mljeveno laneno sjeme može se dodati u palačinke, kolače i kruh ili posuti po raznim jelima, uključujući juhe i salate. Postoji nekoliko načina iskorištavanja lanenog sjemena: za zgnječene sjemenke pomiješajte mljevene sjemenke s medom i tom mješavinom pospite salate, glavna jela, juhe ili variva ili ih otopite u vodi ili soku za piće. Cijele sjemenke lana mogu se pomiješati s medom ili dodati u muesli.
Važno je dobro ih žvakati i piti dovoljno vode kako biste pomogli u razgradnji sjemenki. Čaj se priprema tako da se cijele sjemenke lana stave u vruću vodu. Ova metoda omogućuje sluzavim spojevima da se ulijevaju u vodu, što rezultira napitkom koji je spreman za uživanje.
- Laneno ulje, poznato po svojim ljekovitim svojstvima, dobiva se hladnim prešanjem sjemenki lana. Iako služi kao preljev za salate ili se može dodati raznim jelima, ne smije se izlagati toplini. Nadalje, laneno ulje ne sadrži lignin niti celulozu.
Održavanje dobrog zdravlja uvelike ovisi o preventivnim mjerama, a sjeme lana djeluje kao moćan saveznik u prevenciji bolesti i poboljšanju općeg blagostanja, kao i podupire oporavak od bolesti. Uključivanje lanenih sjemenki u svakodnevnu prehranu može spriječiti bolesti srca i krvnih žila, kontrolirati razinu kolesterola, smanjiti vjerojatnost dijabetesa i učinkovito detoksificirati tijelo dok čisti crijeva.
To može dovesti do poboljšanog probavnog zdravlja i bržeg gubitka masti. Nadalje, sjemenke lana mogu smanjiti upalu, poboljšati rad moždanih stanica i pamćenje osiguravanjem vitalnih hranjivih tvari, smanjiti rizik od raka, promicati zdravlje kože, ojačati funkciju imunološkog sustava i pridonijeti općem zdravlju.
Korištenje lanenog sjemena za mršavljenje je učinkovito. Visok sadržaj vlakana u sjemenkama lana pomaže u regulaciji razine šećera u krvi i potiče dugotrajan osjećaj sitosti. Osim toga, pospješuju metabolizam i sadrže minimalno kalorija kada se konzumiraju u preporučenim količinama.
- Sama žlica lanenih sjemenki sadrži samo 35 kalorija, a nudi 2 grama dijetalnih vlakana, što svakako pomaže kod mršavljenja. Važno je znati da tijelo ne apsorbira u potpunosti sve kalorije koje se nalaze u sjemenkama lana.
Sadrži 25% proteina, sjemenke lana pružaju kompletan profil aminokiselina. Nadalje, uključivanje vitamina B skupine, kalija, magnezija i cinka u laneno sjeme ključno je za održavanje zdrave prehrane i podržavanje učinkovitog mršavljenja bez ugrožavanja zdravlja. Za najbolje rezultate umiješajte žličicu mljevenog lanenog sjemena u šalicu probiotičkog jogurta ili kefira i konzumirajte trideset minuta prije obroka.