Zadatak za osnovce je zaludeo svet možete li vi dati tačan odgovor?
- Već neko vreme, zadatak koji je postavljen učenicima u jednoj školi u Kini kruži društvenim mrežama i podstiče na razmišljanje i raspravu. U pitanju je zagonetka koja na prvi pogled izgleda jednostavno, ali zapravo zahteva pažljivo posmatranje i logičko razmišljanje. Ključno je uočiti detalj koji nije odmah očigledan – rotaciju klasičnog analognog sata.
Na slici koja je bila prikazana učenicima nalazi se sat sa dvanaest standardnih oznaka, kakve viđamo svakog dana – od 1 do 12. Međutim, postoji jedan ključan trik: brojčanik sata je zarotiran, što znači da brojevi nisu na mestima na kojima bi inače bili. Kazaljke su takođe prikazane, ali pošto je brojčanik pomeren, nije jednostavno odmah odrediti koje je tačno vreme.
Učenicima je dat zadatak da, posmatrajući ovu specifičnu postavku, zaključe koje vreme sat zapravo pokazuje. Ponuđeni su sledeći odgovori:
a) Između 3 i 4 sata
b) Između 6 i 7 sati
c) Između 8 i 9 sati
d) Između 10 i 11 sati
Iako na prvi pogled neki odgovori mogu izgledati tačno, konačan i tačan odgovor je – pod d: između 10 i 11 sati.
Zašto baš ovaj odgovor? Kada se pažljivo pogleda položaj kazaljki u odnosu na rotirani brojčanik, dolazi se do zaključka da, kada bi se brojčanik „vratio“ u normalan položaj, kazaljke bi pokazivale upravo vreme između deset i jedanaest. Ovaj zadatak nije samo matematička ili logička vežba, već test opažanja i sposobnosti da se zamisli stvar iz drugog ugla – doslovno.
- Ovakvi zadaci su popularni jer stimulišu kreativno mišljenje i izazivaju učesnike da razmišljaju van uobičajenih obrazaca. Iako izgleda kao da se traži prost odgovor, zapravo je potrebno uzeti u obzir nekoliko faktora: orijentaciju brojeva, položaj kazaljki i zamisliti kako bi sve izgledalo kada bi bilo „ispravljeno“.
Zato se i kaže da ovakve zagonetke nisu samo testovi znanja, već i strpljenja, pažnje i maštovitosti. U vremenu kada smo okruženi tehnologijom koja nam gotovo sve servira na dlanu, ovakvi izazovi podsećaju nas koliko je korisno povremeno stati, usporiti i pustiti um da odradi svoj posao – na starinski način.
- Ova konkretna zagonetka iz Kine možda deluje kao igra, ali nosi sa sobom važnu poruku: nije sve onako kako na prvi pogled izgleda. A često, pravo rešenje leži upravo u tome da pogledamo stvari iz druge perspektive.
BONUS TEKST
U život voditeljke Jovane Jeremić nedavno je ušetao neobičan, ali izuzetno graciozan i skupocen saputnik – bengalska mačka po imenu Hera. Njeno prisustvo, kako Jovana sama priznaje, donelo je veliku promenu ne samo u svakodnevici, već i u njenom unutrašnjem svetu. Ta elegantna životinja, koja spaja divlju prirodu sa sofisticiranošću, zauzela je posebno mesto u Jovaninom srcu i domu.
- U emotivnoj poruci koju je podelila sa pratiocima na društvenim mrežama, voditeljka nije štedela reči hvale za svoju ljubimicu. Opisala je Heru kao biće koje je oplemenilo njen život, podiglo joj duh i čak uticalo na njen karakter. Zahvalila joj se na ljubavi, na tome što ju je prihvatila kao svoju, uprkos tome što pripada rasi poznatoj po nezavisnosti i divljoj prirodi. Jovana je istakla da Hera poseduje neku posebnu aristokratsku crtu, da njen hod, ponašanje i prisustvo odišu elegancijom i otmenošću koje se prenose i na nju samu. Kroz te reči, očigledna je duboka emocionalna veza koju je razvila sa svojom neobičnom mezimicom.
Njihov odnos nije ostao samo u privatnosti doma – Hera se redovno pojavljuje na Jovaninim objavama na društvenim mrežama. Fotografije i video snimci ove egzotične lepotice privlače pažnju korisnika, pa nije ni čudo što je ubrzo postala pravi mali hit na Instagramu. Jovana tvrdi da je njihova veza posebna i da Hera za nju predstavlja “neispričanu priču” – nešto što se ne može lako opisati rečima, već se mora doživeti.