Svi vrlo često jedemo piletinu i proizvode od piletine ne sluteći da postoje neke opasnosti od prekomernog ili nesavesnog konzumiranja belog mesa.U današnjem članku Vam donosimo par saveta i smernic za konzumiranje jednog os omiljenih vrsta mesa.
Piletina se smatra bezbednom i zdravom namirnicom kada se priprema pravilno, ali neki delovi mesa mogu biti izvor ozbiljnih zdravstvenih problema. Postoji nekoliko delova koje bi trebalo izbegavati zbog visokog rizika od bakterijskih i parazitskih infekcija. Ove opasnosti mogu ozbiljno ugroziti vaš organizam ako nisu pravilno tretirani ili ako se unesu u većim količinama. Ispod su neki delovi piletine koji su poznati po tome da nose te potencijalne opasnosti:
-
Pileća pluća
Pluća pileta su delovi koji često završe na tanjiru, i to bez puno razmišljanja o njihovoj bezbednosti. Međutim, pluća su prepuna bakterija i parazita, a čak ni kuvanje na visokim temperaturama ne garantuje da će sve štetne supstance biti eliminisane. Postoje bakterije koje su otporne na visoke temperature, zbog čega je rizik od infekcija veći. Uzimajući sve to u obzir, trebalo bi izbegavati konzumaciju pilećih pluća, jer mogu ozbiljno narušiti zdravlje. -
Pileći rep
Iako mnogi uživaju u ovom delu piletine zbog specifičnog ukusa i teksture, on je jedan od najopasnijih delova piletine. Na pilećem repu može se naći velika količina bakterija i parazita, što može izazvati probleme sa stomakom, ali i ozbiljnije infekcije. Ovaj deo je poznat po tome što se često ne obrađuje dovoljno pažljivo tokom pripreme, a konzumiranjem istog možete uneti potencijalne toksične supstance u organizam. Čak i ako je rep pravilno pečen ili skuvan, rizik ostaje.
-
Pileća koža
Koža piletine je, možda, jedan od najpopularnijih delova koji se konzumira, ali mnogi nisu svesni njenih negativnih aspekata. Koža je bogata masti, što može negativno uticati na zdravlje ako se konzumira u većim količinama. Osim toga, koža sadrži štetne bakterije i parazite koji nisu uvek uništeni tokom pripreme. Iako se često smatra da koža piletine sadrži visok nivo kolagena, to nije tačno. Ona je, zapravo, opterećena mastima koje mogu uzrokovati probleme sa holesterolom i kardiovaskularnim zdravljem. Dakle, ukoliko preterujete s njenim unosom, mogući su dugoročni negativni efekti.
Kako se zaštititi od rizika?
Da biste smanjili rizik od konzumiranja štetnih delova piletine, važno je pridržavati se nekoliko jednostavnih smernica:
-
Pravilno kuvanje – Piletina mora biti temeljno kuvana ili pečena, kako bi se ubile sve bakterije i paraziti. Ipak, ne možete se potpuno osloniti na temperaturu kao jedini faktor u eliminaciji opasnosti, naročito kada su u pitanju delovi poput pluća.
-
Kupujte meso iz pouzdanih izvora – Birajte meso od proverenih proizvođača, koji primenjuju odgovarajuće standarde u pogledu bezbednosti hrane. Ovo može značajno smanjiti rizik od konzumiranja zaraženih delova.
-
Izbegavajte delove visokog rizika – Delovi poput pileće kože, repa i pluća, iako ukusni za neke, predstavljaju visoki rizik za zdravlje. Bilo bi najbolje da ih potpuno izbegavate, kako biste se zaštitili od potencijalnih infekcija i bolesti.
Zaključak
Iako je piletina zasluženo popularna i omiljena namirnica na trpezi, važno je biti svestan potencijalnih zdravstvenih rizika koje neki njeni delovi mogu izazvati. Pluća, rep i koža piletine nose visoke rizike od bakterijskih i parazitskih infekcija, pa ih je najbolje izbegavati, čak i ako izgledaju primamljivo. Pravilna priprema piletine, kupovina od proverenih izvora i izbegavanje ovih delova mogu vam pomoći da uživate u ovoj namirnici bez rizika po vaše zdravlje.