Svatko tko je rođen i odrastao na Balkanu ili u regiji bivše Jugoslavije vjerojatno poznaje Lepu Brenu, istaknutu figuru na području narodne glazbe. Opsežna postignuća koja je postigla tijekom svoje karijere toliko su izvanredna da ih je sve nabrojati pravi izazov. Sadržaj se nastavlja nakon oglasa.
- Posebno važno i nezaboravno razdoblje u njezinoj karijeri bilo je osamdesetih godina prošlog stoljeća, kada je sa Slatkim Grehom osvojila publiku ostavivši neizbrisiv dojam u regiji i šire. Brena je dobro poznata po svojoj snažnoj predanosti svojoj obitelji, koja uključuje njezinog supruga i sinove, zajedno s njezinim bratom i sestrom. Nije toliko poznato da je njezin brat Faruk brojne godine posvetio glazbi, pokazujući svoje vještine talentiranog glazbenika, posebice s harmonikom.
Afirmaciju je stekao sudjelovanjem u bendu Macak Miša, a svoje jedinstvene vokalne sposobnosti nedavno je pokazao na raznim nastupima. Nadalje, više je puta imao privilegiju nastupati uz svoju poznatu sestru Brenu. Kada govori o svojoj obitelji, Brena često spominje izuzetan talent njihove pokojne majke za pjevanje sevdalinki. Napomenula je da su prije nje pjevanjem počeli pjevati njen brat Faruk i sestra Faketa, inspirisani profesoricom muzičkog odgoja Radmilom Ćorović.
- Brena je često primijetila da su se mnoge njezine kolegice posvetile sportu, dok je njih troje spojio entuzijazam prema zboru i pjevanju. Popularna glazba s Beogradskog proljeća, Opatije i Ilidžana bila je podloga za odrastanje sve tri osobe. Na kraju, Faketa je odlučila ostaviti te interese iza sebe i trenutno živi i radi u Kanadi, dok ona i Faruk ustraju u istraživanju tih istih puteva, nailazeći na različite razine uspjeha.
DODATNI TEKST
Podijelila bih s vama recept za vrhunsko lisnato tijesto koje je nevjerojatno mekano i savitljivo, nalik na paukovu mrežu. Na prošlotjednoj svadbi pripremali smo razne divne slastice, poput domaćih lepinja, savajki, peciva s kvascem, moravskih poslastica i ukusnih božićnih kolača. Tajna postizanja nevjerojatne mekoće i savitljivosti je u običnom bijelom jogurtu. Odvojili smo šaržu od 3 kilograma brašna, ali ja ću podijeliti jednostavan recept za koji je potrebno samo 800 grama višenamjenskog brašna.
- Ovo tijesto je nevjerojatno ukusno i toplo ga preporučujem svima koji traže savršen recept za dizano tijesto. Upravo ste ga pronašli! Potrebni sastojci su sljedeći: 800 grama višenamjenskog brašna, 200 grama poluskupnog brašna, 200 grama šećera u prahu, jedna posuda običnog jogurta, 100 grama maslaca (na sobnoj temperaturi) i 5 decilitara mlijeka. Dva paketića vanilin šećera i 42 grama svježe ubranog kvasca i malo soli. Za nadjev: šljive iz konzerve, svježi sir i mak.
Način rada: U manjoj zdjelici otopite kvasac u 200 mililitara mlakog mlijeka, a u smjesu dodajte žličicu šećera. Ostavite kvasac da fermentira na toplom mjestu. U veliku zdjelu za miješanje pažljivo prosijte brašno, zatim ga pomiješajte s granuliranim šećerom, vanilin šećerom i prstohvatom soli. Koristite žlicu za miješanje smjese. U smjesu umiješajte jogurt, maslac i pripremljeni kvasac.
- Počnite mijesiti smjesu i polako dodajte ostatak mlakog mlijeka. Nastavite mijesiti dok tijesto ne dobije laganu i meku konzistenciju koja se lako odvaja od zdjele. Oblikujte tijesto u obliku štruce i lagano ga pospite brašnom. Štrucu pokrijte čistim ručnikom i ostavite da odstoji na toplom jedan sat.
Dignuto tijesto premjestite na pobrašnjenu dasku. Ovisno o vrsti peciva koje namjeravate raditi, sastojke podijelite na manje dijelove. Preporučljivo je pokriti ove dijelove ručnikom prije pečenja. Ostavite smjesu da se diže još 10 minuta. Zatim ga stavite u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva. Pecite oko 40 minuta. Uživajte u obroku!