Voditeljica Olja Crnogorac otkrila je da boluje od Addisonove bolesti, iznijevši njezine karakteristike i simptome. Addisonova bolest može pogoditi pojedince bilo koje dobi, iako se najčešće javlja kod osoba između 30 i 50 godina. Dijagnosticiranje ovog stanja često zahtijeva vrijeme, jer njegovi simptomi imaju tendenciju postupnog napredovanja i mogu se zamijeniti s raznim drugim bolestima.

  • Ova bolest je neuobičajeno dugotrajno stanje koje nastaje kada nadbubrežne žlijezde ne uspiju proizvesti odgovarajuće razine hormona poput kortizola i aldosterona. Kortizol igra ključnu ulogu u tome kako tijelo reagira na stres i opasnost, upravlja krvnim tlakom, smanjuje upalu i poboljšava metabolizam glukoze. Ovaj hormon je neophodan za regulaciju reakcije “bori se ili bježi” i pomaže nam da se probudimo svako jutro. Aldosteron je hormon koji regulira ravnotežu natrija i kalija.

Ova regulacija zauzvrat utječe na izlučivanje urina i krvni tlak. Addisonova bolest, poznata kao primarna insuficijencija nadbubrežne žlijezde, prvenstveno zahvaća sluznicu nadbubrežne i paratireoidne žlijezde. Nadbubrežne žlijezde s vremenom se oštećuju, a simptomi se razvijaju postupno i razlikuju se među pojedincima. Najčešći simptom je sve veći umor. Osim toga, neki pacijenti mogu primijetiti tamne mrlje na koži (hiperpigmentacija), osobito oko ožiljaka i na desnima.

  • Ostali mogući simptomi uključuju nelagodu u trbuhu, mučninu i povraćanje, proljev, smanjen apetit i gubitak težine, kao i bolove i grčeve u mišićima i zglobovima. Pacijenti doživljavaju dehidraciju i pokazuju nizak krvni tlak, što može dovesti do osjećaja vrtoglavice ili ošamućenosti nakon stajanja. Osim toga, mogu se primijetiti promjene u raspoloženju i ponašanju, uključujući razdražljivost, depresiju i poteškoće s koncentracijom.

Neki pojedinci imaju želju za slanim grickalicama kada imaju niske razine šećera u krvi. Pacijentice mogu osjetiti gubitak kose, smanjenje seksualnog nagona, a žene mogu primijetiti pojačan menstrualni protok. U određenim situacijama, simptomi se mogu pojaviti brzo nakon ozljede, teške bolesti ili tijekom razdoblja ekstremnog stresa, što može dovesti do Addisonove krize ili akutne insuficijencije nadbubrežne žlijezde, a oba su kritična i po život opasna stanja. padajući u nesvijest foto:  Simptomi Addisonove krize uključuju intenzivnu slabost i iznenadne jake bolove u donjem dijelu leđa, trbuhu ili nogama.

  • Pojedinci mogu doživjeti osjećaje nemira, zbunjenosti i straha. Česti su povraćanje i teški proljev, nizak krvni tlak, a postoji i opasnost od gubitka svijesti. Ključno je odmah potražiti hitnu pomoć ako se pojave ovi simptomi kako biste spriječili potencijalno smrtonosni ishod. Primarni razlog Addisonove bolesti je autoimuni poremećaj u kojem imunološki sustav pogrešno cilja na vlastita zdrava tkiva.

Točnije, utječe na vanjsku regiju nadbubrežnih žlijezda, poznatu kao kora nadbubrežne žlijezde, odgovornu za proizvodnju hormona kortizola i aldosterona. Simptomi se obično javljaju tek nakon što je 90 posto kore nadbubrežne žlijezde ugroženo. Povijesno gledano, tuberkuloza je služila kao primarni uzrok Addisonove bolesti. Osim toga, postoje i drugi, rjeđi uzroci, koji uključuju stalne infekcije, krvarenje nadbubrežnih žlijezda i kirurško uklanjanje tih žlijezda.

  • Identifikacija Addisonove bolesti često traje dulje od očekivanog, budući da se njezini simptomi pojavljuju postupno i mogu se povezati s raznim drugim bolestima. Često se stanje “slučajno” otkrije tijekom standardnog krvnog testa koji otkriva niske razine natrija ili povišene razine kalija. Suplementi sintetskih hormona, posebno kortizol i aldosteron, koriste se za liječenje Addisonove bolesti.

Kao kronično stanje, Addisonova bolest zahtijeva doživotno liječenje. Pojedincima s dijagnosticiranom Addisonovom bolešću savjetuje se da nose identifikacijsku iskaznicu, narukvicu ili ogrlicu koja označava njihovo stanje za korištenje u hitnim medicinskim situacijama. Olja Crnogorac, poznata javna osoba koja živi s Addisonovom bolešću, otvoreno govori o svojim zdravstvenim poteškoćama i pruža podršku potrebitima. Nedavno je objavila emotivni video na svom TikTok nalogu.

  • “Pozdrav svima, jučer je bilo prilično emotivno iskustvo. Mnogi od vas su se javili sa svojim dijagnozama, a većina pitanja koja sam primio bila su usredotočena na početne znakove Addisonove bolesti i kako sam otkrio da imam ovaj zdravstveni problem. Tijekom svog života, Prvi izazov s kojim sam se suočio bio je nizak krvni tlak; bez obzira na to je li vani bilo 50 stupnjeva ili 2 stupnja, neprestano sam drhtao, imunološki odgovor mog tijela na viruse bio je velika briga; izdržao je dva mjeseca bolesti, imao je temperaturu deset dana, patio je od upale krajnika i često su mu prepisivali penicilin.

Jedva sam izdržala najobičniju kijavicu. Četvrta značajna točka je da nisam osjetio nikakvo znojenje. Koža mi je bila vrlo suha – suha usta, suha stopala, suhe ruke. Nisam siguran je li to relevantno, ali pretpostavljam da jest. Mislim da je to moglo biti zato što nisam proizvodio kortizol, što bi moglo objasniti zašto sam toliko dehidrirao. Na kraju, tijekom mamografije, liječnik je u jednom trenutku primijetio promjene na mojim dojkama i mom moralu dok sam se pripremala zamijeniti silikonski implantat koji je bio u meni 15 godina.

  • Ako netko tvrdi da silikonski implantati traju cijeli život, to jednostavno nije istina, naglasila je. Naravno, tražio sam da ga zamijenim, a nakon buđenja iz anestezije otkrio sam da sam nakupio 12 litara viška tekućine, što je medicinsko osoblje ostavilo u nedoumici. Primljena sam u privatnu bolnicu u kojoj sam provela dva tjedna, ali nisu bili sigurni kako mi pomoći ili što poduzeti; u jednom trenutku voda mi je počela puniti pluća.

Na kraju sam prebačen na VMA, gdje je dr. Taušan pružio značajnu pomoć. Nakon toga sam se vratio kući na liječenje, ali su mi se razine uree i kreatinina naglo pogoršale, a dobila sam temperaturu 37,2. Zatim sam otišao u drugu privatnu bolnicu u blizini stadiona Partizana, gdje me liječio stariji nefrolog; samo je dala infuziju, a meni je isplaćeno 200.000 dinara za tjedan dana – bila je Crnogorka od povjerenja. Bio sam podvrgnut stalnim vađenjima krvi i ispred mene su mi stavili kolačić.

  • Na kraju sam došao do prijelomne točke i obavijestio liječnika da moram znati što nije u redu sa mnom i da želim napustiti bolnicu unatoč liječničkom savjetu. Izrazio sam svoje osjećaje da sam zarobljen i umirem na tom mjestu. Nakon toga sam se vratio kući svojim roditeljima. Tata i ja smo nastavili posjećivati ​​razne samostane, gdje me on poticao da jedem. Konzumirala sam različite smoothieje i svježe sokove, uključujući celer i druge sastojke.

Poznat je osjećaj kada ste u teškoj situaciji. Sljedeća četiri mjeseca suočavala sam se s poteškoćama sve dok nisam srela liječnika iz Belgije. Ovaj drugi liječnik, prijatelj mog dečka, dogovorio mi je pregled. Endokrinolog kojeg sam konzultirala zove se Eli Kogan. Nakon samo 15 minuta razgovora i pregleda mojih nalaza, dijagnosticirao mi je klasičnu Addisonovu bolest. Nakon toga, primio sam iscrpno izvješće s pojedinostima o mojoj bolesti — njezinom početku i napredovanju.

  • Ovdje u Srbiji više nemam endokrinologa s kojim se mogu posavjetovati, jer s Elijem Koganom redovito komuniciram putem e-pošte. Cijeli pregled, uključujući sve krvne pretrage, platio sam 150 eura. Da nije bilo tog doktora, zaista ne znam gdje bih danas bio. Moram svima naglasiti da bolnicu treba smatrati posljednjim utočištem; tamo vas nitko ne nadzire — vi ste samo broj. Stoga ni najgorem neprijatelju ne bih poželjela tjedan dana u bolnici”, izjavila je Olja u videu na TikToku.
Besplatno