Tumori nastaju zbog genetskih promjena unutar stanica koje dovode do neregulirane diobe. Ovaj fenomen može biti rezultat spoja genetskih predispozicija i čimbenika okoliša. Primarni čimbenici rizika obuhvaćaju: genetske mutacije, koje su nasljedne prirode; izloženost karcinogenima, uključujući duhan, azbest i razne kemikalije; i ultraljubičasto zračenje, koje povećava vjerojatnost razvoja melanoma.
- Značajan izazov povezan s rakom odnosi se na varijacije u njegovoj pojavi među pojedincima, unatoč izrazitim razlikama u njihovim stilovima života. Primjerice, čovjek koji je vodio zdrav način života obolio je od raka, dok je njegov susjed, koji je cijeli život konzumirao alkohol i duhan, doživio 85 godina prije nego što je preminuo. Jezgrovita objašnjenja koja nude medicinski stručnjaci mogu biti duboko uznemirujuća: temeljna priroda raka proizlazi iz složene međuigre genetskih čimbenika, uvjeta okoline i izbora načina života.
Ključno je razumjeti rak i složenost njegovog liječenja. Istraživanja pokazuju da konvencionalno liječenje raka općenito produljuje život u prosjeku za dvije godine. Iako dodatne godine života mogu pobuditi osjećaj optimizma u pogledu izbjegavanja smrti, tjeskoba izazvana liječenjem često zasjenjuje tu nadu. S obzirom na znatna financijska sredstva koja se izdvajaju za istraživanje, znanstvenici sve više postavljaju alternativno pitanje: što objašnjava činjenicu da ne obolijevaju svi pojedinci od raka?
- Ovo pitanje proizlazi iz zamršene strukture naših tijela i genetskih mutacija prisutnih u našoj DNK. Svakodnevno se naša tijela uključuju u procese regeneracije i diobe stanica, tijekom kojih mogu nastati netočnosti u replikaciji DNK. Tipično, svaka dioba stanice dovodi do oko 120 000 pogrešaka. Iako je većina tih netočnosti benigna, značajna pogreška može potaknuti abnormalnu proliferaciju stanica, što potencijalno može dovesti do raka.
Do sada je prepoznato više od 200 različitih tipova raka, a brzina njihovog napredovanja ovisi o specifičnim uključenim mutacijama. Nekoliko elemenata pridonosi povećanom riziku od razvoja raka. Na vjerojatnost razvoja raka utječe pet primarnih vanjskih čimbenika koji dovode do mutacija DNA: produljena izloženost sunčevoj svjetlosti, osobito u ranoj dobi; korištenje duhana; pretilost; izloženost zračenju i hormonskim tretmanima; i unos prerađene hrane u kombinaciji s neadekvatnom konzumacijom vlakana.
- Štoviše, genetika i određeni geni povezani s dugovječnošću značajno pridonose ovom fenomenu. Istraživači su identificirali određene genetske markere, koji se nazivaju “geni dugovječnosti”, koji omogućuju stanicama učinkovitiji oporavak od biokemijskih oštećenja. Pojedinci koji posjeduju ove gene suočavaju se sa samo 11% vjerojatnosti da će razviti rak, za razliku od 40% do 60% rizika s kojim se susreću drugi.
Enigma raka ostaje duboka misterija i života i razaranja. Različiti primjeri pokreću pitanja: uzmimo, na primjer, pušača koji izbjegava rak, nasuprot njihovom supružniku nepušaču, koji to ne čini. Složenost raka je naglašena ovim fenomenima, koji su pod utjecajem ne samo individualnih životnih izbora, već i nasljednih elemenata.
- Nadalje, mora se priznati značaj okolišnih čimbenika za naše zdravlje. Svakodnevno okruženje u kojem živimo, uključujući kemikalije koje se nalaze u financijskim dokumentima i plastičnoj ambalaži hrane, pogoršava izazove s kojima se susrećemo. Na primjer, spojevi pronađeni u termalnim papirima i plastičnim materijalima mogu povećati vjerojatnost razvoja raka i drugih zdravstvenih problema.