Vinske mušice mogu biti jednako dosadne kao i komarci. Međutim, postoji metoda koja vam može pomoći u njihovom uklanjanju. Miris voća stavljenog u zdjelu na kuhinjskom pultu ili stolu privlači voćne mušice koje se brzo razmnožavaju. Tijekom sezone nastojimo kupovati obilje voća kao što su šljive, marelice, breskve, grožđe i kruške.
- Brza razgradnja uzrokovana povišenim temperaturama dodatno mami ove muhe. Iako su dosadni, ovi insekti ne predstavljaju nikakvu štetu. Dakle, kako ih možete eliminirati? Nema potrebe za kemijskim sprejevima; jednostavno kombinirajte nekoliko kuhinjskih sastojaka kako biste riješili problem.
Kako biste stvorili prirodni repelent za vinske mušice, pomiješajte tekući deterdžent za pranje posuđa s alkoholnim octom. U manju staklenku dodajte 15 ml octa i 15 ml deterdženta za suđe. Izbjegavajte miješanje smjese, već staklenku prekrijte prozirnom folijom ili papirom za pečenje. Gumicom ga pričvrstite, a zatim nožem probušite nekoliko rupa u poklopcu.
- Postavite zamku na mjesta gdje su prisutne vinske mušice. Miris octa privući će ih u staklenku, a dok pokušaju uzeti uzorak, ostat će zarobljeni u deterdžentu. Poklopac će osigurati da ne mogu pobjeći. Spriječite ih da se dogode. Već nakon jedne noći primijetit ćete značajan broj voćnih mušica u tegli.
Nakon što ih eliminirate, ne zaboravite ukloniti voće i povrće sa stola i radnih površina. Ove namirnice najbolje je držati u zatvorenoj posudi ili vrećici, bilo u smočnici ili hladnjaku, osobito tijekom ljetnih mjeseci kada više temperature povećavaju vjerojatnost kvarenja.
BONUS TEKST
Sa svojih 20 godina Dragana Krstić iz Beograda prepoznala je da se suočava s izazovima s reproduktivnim zdravljem i sposobnošću začeća, no nije mogla ni naslutiti da će njezin put prema roditeljstvu trajati mukotrpnih 18 godina. Unatoč poteškoćama s kojima se susretala na tom putu, svoju najdublju želju ostvarila je u 38. godini, postavši majka Marija. Ovo je početak njezine priče.
Posjetila je liječnika zbog izostanka ciklusa, a nakon višestrukih pretraga liječnici su je obavijestili o hormonalnom disbalansu popraćenom cistama koje su postojale tijekom cijelog liječenja. – Rano sam imala sreću saznati za njezin problem reproduktivnog zdravlja, a već u dvadesetima sam shvatila da kod nas neće biti tako jednostavno zatrudnjeti kao drugdje.
Nakon toga su se pojavile komplikacije koje su dovele do dijagnoze začepljenih jajovoda i dodatnih problema, zbog čega se proces liječenja produžio jer dijagnoza tada nije bila tako jasna kao danas. Poput mnogih mojih vršnjaka koji su u to vrijeme dobili slične dijagnoze, nismo uživali u brzom ili pozitivnom iskustvu u iščekivanju rješenja. Nisam bila sigurna kada ću, pa čak i da li ću postati majka – to je bila prognoza – priča Dragana za Zdravlje Kurira.
Dijagnostički put bio je dugotrajan i uključivao je brojne intervencije, analize i brojne razgovore s liječnicima različitih specijalnosti. – Nismo mogli održavati stalnu rutinu bolničkih posjeta i pregleda; pauze su bile neophodne. Bilo nam je ključno povremeno zaustaviti cijelo putovanje i pružiti si psihološki poticaj da nastavimo dalje. Bilo je puno tuge, neizvjesnosti i puno suza. Do prvog postupka vantjelesne oplodnje imala sam 34 godine, nakon nekoliko intervencija i dijagnostičkih pretraga prije toga.