Pranje veša je moderno doba olakšalo zahvaljujući veš mašini odnosno perilici rublja. Međutim, da bismo je mogli koristiti, moramo kupovati deterdžent i omekšivač, a to poskupljuje kao i sve ostalo. Danas otkrivamo šta neke osobe koriste kao zamjenu.
- Brojni osnovni kućanski predmeti koriste se redovito, ako ne i tjedno. Unatoč tome, mnogi od tih proizvoda postali su nepotrebno precijenjeni zbog stalnog povećanja cijena. Danas predstavljamo znatno pristupačniju alternativu za omekšivač.
Ugodan miris svježe opranog rublja želja je svih, ali često ostaje neispunjena. Donosimo vam nekoliko korisnih savjeta koji vam mogu pomoći čak i kada omekšivač nije dostupan. Ako vjerujete da je postizanje mirisnog rublja nemoguće bez omekšivača, varate se. Mirisno rublje moguće je postići i bez upotrebe omekšivača, a sve što trebate su prirodni sastojci.
Posjetite YouTube kanal Sovety dlya doma kako biste otkrili ovaj savjet koji vam omogućuje da postignete dva cilja istovremeno: smanjite troškove omekšivača, a da vaše rublje ugodno miriše, čak i kad ga nema! Da biste napravili ovu smjesu, počnite s 1/2 šalice sode bikarbone. U zdjelici pomiješajte pola šalice soli s 20 kapi željenog eteričnog ulja. Zatim pomiješajte pola šalice sode bikarbone s pola šalice soli. Zatim dodajte eterično ulje u smjesu.
Provjerite jesu li svi sastojci dobro izmiješani kako bi se postigla ujednačena tekstura. Nakon što se sve dobro sjedini, smjesu ulijte u čistu, suhu teglu za pekmez i držite na suhom mjestu. Ova kombinacija ima dvostruku svrhu, ne samo za pranje, već i za čišćenje više površina. U kombinaciji sa soli, soda bikarbona pokazuje izvanrednu moć čišćenja.
- Postoje dvije različite metode za korištenje ovog kućnog lijeka; jedan pristup je staviti ga izravno u bubanj. Samo napunite perilicu, stavite deterdžent i umiješajte 2 žličice ove kombinacije. Nakon toga pokrenite ciklus pranja na uobičajeni način.
Nadalje, neke mrlje mogu nestati budući da i soda bikarbona i sol imaju svojstva u borbi protiv mrlja. Alternativno, možete pomiješati 2 žličice ove otopine u 5 litara tople vode u sudoperu. Ako vaše rublje ima neugodan miris, napravite ovu smjesu i ostavite da se rublje natapa sat vremena.
Nakon toga, operite ga u perilici s uobičajenim deterdžentom nakon ispiranja. Vidjet ćete da rublje izlazi potpuno besprijekorno i bez mrlja, a osim toga ima ugodan miris. Cijeli postupak možete pogledati u videu koji se nalazi na kraju članka. Ova metoda nudi alternativni način za dobivanje rublja svježeg mirisa bez potrebe za omekšivačem.
Ako želite odjeću koja zadržava ugodan miris tijekom vremena, imamo izvrstan prijedlog za podijeliti. Napravite sprej za glačanje prožet lavandom! Ovo ne samo da osigurava da vaše rublje ostane svježeg mirisa, već služi i kao učinkovito sredstvo za odvraćanje moljaca, koristeći aromu lavande da ih zadrži na odstojanju. Za izradu ovog spreja potrebne su vam samo tri komponente, a votka kao konzervans: ulje lavande, pročišćena voda i votka.
- Priprema je jednostavna: pomiješajte 1 dio votke s 4 dijela destilirane vode u maloj posudi, a zatim smjesu prebacite u bočicu s raspršivačem. Prije nego počnete glačati, dodajte 30 kapi eteričnog ulja i poprskajte ga na rublje.
Jeste li se umorili od rublja koje nema osvježavajućeg mirisa? Ako ste na internetu tražili savjete o održavanju ugodne arome u svom ormaru nakon pranja, vaša potraga bi ovdje mogla završiti. Jednostavno je izbjeći da vaša odjeća, posteljina i ručnici izađu iz perilice ili sušilice s neugodnim mirisom. (Zapravo, korištenje veće količine deterdženta neće riješiti problem—razmislite o smanjenju količine ako primijenite ove prijedloge!).
Sastavili smo niz savjeta kako biste osigurali da vaše rublje ostane svježe i čisto nakon svakog pranja. Započnite s pogledom na unutrašnjost vaše perilice rublja. Ima li ostataka deterdženta ili omekšivača? Ako je prošlo neko vrijeme od vašeg posljednjeg čišćenja – ili ako ga uopće niste čistili – vjerojatno vam je potrebno sveobuhvatno čišćenje.
- Temeljito čišćenje stroja mudra je praksa, čak i ako nema vidljive prljavštine. Mnoge suvremene perilice rublja imaju ciklus samočišćenja. Alternativno, unutarnju čistoću možete postići pranjem na najvišoj temperaturi uz dodatak bijelog octa.
Preporučljivo je provoditi ovo održavanje barem jednom mjesečno; ako to ne učinite, može doći do nakupljanja deterdženta i omekšivača, što može pospješiti rast plijesni i uzrokovati neugodne mirise u vašem rublju. Putovanje do ormara koji ugodno miriše počinje s ciklusom pranja u perilici rublja.
Korak 1: Suzdržite se od pretrpavanja perilice s prekomjernim rubljem, što može biti izazov za pojedince koji više vole oprati svu svoju odjeću u jednom potezu radi lakšeg pranja. Kako bi vaša odjeća izašla sa svježim mirisom, odvojite trenutak i razdvojite hrpu prljavog rublja na manje dijelove.
Korak 2: Budite oprezni izbjegavajući korištenje prekomjerne količine deterdženta ili omekšivača. Ako želite ukloniti neugodne mirise iz svoje odjeće, razmislite o povećanju količine deterdženta ili omekšivača. U ovom slučaju, prekomjerne količine su stvarno pretjerane.
- Važno je pridržavati se količine koja odgovara veličini punjenja u perilici rublja; ako to ne učinite, može doći do nakupljanja sredstava za čišćenje, što može uzrokovati nepoželjan miris.