Udala sam se mlada, nisam još ni napunila 18 godina. Tada je imao 30 godina, što me nije zabrinjavalo, jer je moja ljubav prema njemu bila duboka. Sada smo roditelji trojice sinova i vjerovao sam da moju radost ništa ne može pomutiti. Međutim, kasnije sam otkrila da mi je muž bio nevjeran.
Dugo sam gajio nesigurnosti, ali nisam bio voljan prihvatiti stvarnost svega toga. Danas sam naišla na poruku njegove ljubavnice koju sam pročitala i to mi je u tom trenutku postalo jasno. Nakon što sam izbrisala poruku, otišla sam umjesto supruga na mjesto gdje je trebao biti sastanak. Po ulasku u hotelsku sobu, prvo sam ostala zatečena identitetom njegove ljubavnice, što je brzo izazvalo moj bijes.
Na nekoliko trenutaka osjetio sam neodoljiv poriv da joj se verbalno suprotstavim, unatoč svom instinktu da fizički napadnem. Počela je plakati i žurno moliti da uđem u sobu. Sa samo 18 godina živi s majkom i nemaju sredstava za život. Prema kome sada da usmjerim svoju frustraciju, mužu ili djetetu koje ne voli provoditi vrijeme s njim, ali se osjeća dužnim to činiti?
BONUS TEKST
Svakog jutra, nakon buđenja, izražavam zahvalnost Bogu što mi je podario još jedan dan. Suočavanje sa svojom ranjivošću je zastrašujuće; suočavanje s izazovnom i teškom bolešću dovodi do sumnje u sebe, govori Ljubica Mandrap u promišljanju Svjetskog dana borbe protiv limfoma koji se obilježava 15. rujna. Ljubica Mandrapa (61), domaćica iz Beograda, predana je supruga, majka i baka, ali i aktivna članica Udruženja za borbu protiv limfoma “Lipa”.
- Iako ne prima invalidsku mirovinu, kuglanje joj je i hobi i dopunski izvor prihoda. Njezina borba protiv limfoma započela je prije više od dvadeset godina, 2003. godine, i iako je neizvjesnost tada zamaglila njezin put, sada vjeruje da je njezina odlučnost da živi, zajedno s ljubavlju i podrškom obitelji, odigrala vitalnu ulogu na njezinom putu . Početni znakovi i upravljanje dijagnozom.
Godinu dana prije dijagnoze osjetila je neodoljiv umor. Iako je bila vječno umorna, to je racionalizirala kao posljedicu svojih svakodnevnih obaveza. – Vjerujući da je moje stanje proizašlo iz rada i kod kuće i u uredu, isprva sam svoje simptome pripisivala tome. Međutim, kako se umor pojačavao, to me na kraju potaknulo da potražim pomoć. Obratila sam se svojoj liječnici, koja me potom uputila hematologinji dr. Zorici Cvetković i odmah smo krenuli s dijagnostikom.
- Jednostavnim opipavanjem trbuha liječnica je otkrila da mi je slezena povećana i u tom trenutku je već shvatila situaciju – otkriva naš sugovornik. Ljubica Mandrap Ljubica Mandrapafoto: Milena Anđela je nakon niza pretraga i pregleda dijagnosticiran difuzni velikostanični B-limfom, najagresivniji podtip Non-Hodgkinovog limfoma, u povećanom stanju. Najzahtjevniji dio bio joj je punkcija koštane srži. U početku je tumor pronađen u slezeni, ali se kasnije proširio u krvotok i infiltrirao u koštanu srž. Suočavanje sa strahom i borba za opstanak.
Nakon dobivanja takve dijagnoze, početni osjećaj je šok. Ipak, brzo postaje jasno da se suze moraju osušiti, jer nema mnogo vremena za dugotrajno razmišljanje. Morate se suočiti s realnošću situacije i odabrati put – ili postajete strateg, borac i borite se, ili se pomirite s bolešću, naglašava Ljubica. – Na svakom koraku tog puta uz mene su stajali suprug i sinovi, tada 22 i 15 godina, ponašajući se kao da dublje razumiju situaciju od mene. Pobrinuli su se da ne podlegnem osjećaju bezvrijednosti ili depresiji.
- Njihova hrabrost i pribranost odigrali su ključnu ulogu u tome da mi pomognu pobijediti svoje strahove. Čvrsto vjerujem da je strah najstrašniji protivnik; imobilizira vas i koči racionalno razmišljanje, naglašava naš sugovornik. “Pustili su me iz kompleksa nakon trideset minuta. Proces je započeo kirurškim vađenjem slezene, koja je tada težila oko 1,7 kilograma.