Papa Franjo je preminuo a informacije gde i kako će biti sahranjen su puštene u javnost,mi Vam u nastavku pišemo detaljnije.
- Papa Franja, rođen kao Jorge Mario Bergoglio, preminuo je 21. aprila 2025. godine u svojoj rezidenciji Casa Santa Marta u Vatikanu, u ranim jutarnjim satima, tačnije u 7:35. Imao je 88 godina. Vest o njegovoj smrti duboko je potresla katolički svet, ali i sve one koji su cenili njegovu otvorenost, humanost i reformsku misiju unutar Rimokatoličke crkve. Uzrok smrti bio je moždani udar, koji je izazvao komu i dovodio do potpunog zatajenja srca.
Dan pre smrti, Papa je još uvek imao snage da se pojavi javno. Na Uskrs je sa Trga Svetog Petra uputio tradicionalni blagoslov “Urbi et Orbi”, obraćajući se vernicima širom sveta, što je bila njegova poslednja javna pojava. Njegov odlazak označio je početak tradicionalnog perioda u Katoličkoj crkvi poznatog kao “sede vacante”, što znači da je mesto poglavara trenutno upražnjeno.
- Nakon smrti, prema utvrđenoj proceduri, smrt pape potvrđuju dve ključne osobe: šef vatikanskog zdravstvenog odeljenja i kardinal komornik Svete rimske crkve. Trenutno ovu funkciju obavlja kardinal Kevin Farel, koji ima 77 godina. Po okončanju medicinskih i ceremonijalnih potvrda, sastavlja se zvanični dokument o smrti, uz prateći lekarski izveštaj. Tada se zatvaraju papine privatne odaje i obezbeđuju svi lični dokumenti. Jedan od značajnijih rituala jeste i uništavanje takozvanog ribarskog prstena – pečata koji papa koristi za overu važnih dokumenata. Prsten se simbolično uništava ceremonijalnim čekićem kako bi se sprečila mogućnost falsifikovanja dokumenata u ime preminulog pape.
Telo pape Franje biće izloženo u Bazilici Svetog Petra u Vatikanu počev od 23. aprila, gde će vernici i svetski lideri moći da mu odaju poštu. Za razliku od prethodnih papa, Franja je u skladu sa svojom skromnošću odlučio da izbegne raskošne ceremonije i simbole moći. Umesto tradicionalne postavke tela na katafalk, njegovo telo će biti položeno u otvoreni kovčeg, bez pompe i ceremonijalnog raskoša.
- Sahrana će se održati u subotu, 26. aprila 2025. godine, sa početkom u 10 časova na Trgu Svetog Petra. Ovaj događaj okupiće brojne zvaničnike iz celog sveta, predstavnike crkava, država i monarhija. Nakon centralne ceremonije, papa Franjo će biti sahranjen u bazilici Santa Marija Mađore u Rimu, ispunivši tako svoju ličnu želju da ne bude sahranjen unutar vatikanskih zidina. Time postaje prvi papa u poslednjih 300 godina koji neće počivati u Vatikanu.
Još jedan značajan aspekt njegove poslednje volje tiče se načina na koji će biti sahranjen. Za razliku od prakse koja je uključivala tri kovčega – jedan od čempresa, drugi od cinka i treći od bresta – papa Franjo je zahtevao jednostavan kovčeg izrađen od drveta i cinka. Slično kao i njegov prethodnik, papa Benedikt XVI, veruje se da će i Franjo biti sahranjen sa takozvanim “rogitom”, svitkom koji sadrži pregled njegovog života i pontifikata, upakovan u metalnu cev i položen u kovčeg.
- Što se tiče izbora novog pape, procedura predviđa sazivanje konklave, zatvorenog sastanka kardinala u Sikstinskoj kapeli. Ova konklava može biti zakazana najranije 15 i najkasnije 20 dana nakon smrti pape, što u ovom slučaju znači da će se održati između 6. i 11. maja. Samo kardinali mlađi od 80 godina imaju pravo glasa, a za izbor novog poglavara Katoličke crkve potrebna je dvotrećinska većina. Konklave mogu trajati nekoliko dana i sastoje se od više rundi glasanja dok se ne postigne konsenzus.
Papa Franjo ostaće upamćen kao reformator koji je Crkvu približio siromašnima, marginalizovanim i ranjivim. Bio je prvi papa iz Latinske Amerike, prvi jezuitski papa, ali i prvi neevropski papa u više od 1.200 godina. Njegov pontifikat bio je obeležen odlučnom borbom protiv zlostavljanja unutar crkve, insistiranjem na transparentnosti i milosrđu, kao i snažnom društvenom angažovanošću.
- Smrt pape Franje zatvara jedno važno poglavlje u savremenoj istoriji Katoličke crkve, ali i otvara novo razdoblje koje će, kako se očekuje, doneti nova promišljanja o ulozi crkve u savremenom društvu. Njegova jednostavnost, hrabrost i bliskost s narodom obeležile su njegovu službu, a trag koji je ostavio ostaje duboko ukorenjen u savesti miliona vernika širom sveta.