Niko ne želi da ostari i da mu fizički izgled bude sve lošiji, kao i zdravstveno stanje generalno. Zbog toga je potrebno da u pedesetim godinama unosite ovaj mineral u sebe svaki dan, posebno žene.

Kako bismo održali zdravlje našeg tijela, neophodno mu je osigurati potrebne tvari, uključujući vitamine i minerale. Iako se one mogu dobiti hranom, mnogi pojedinci to ne uzimaju u obzir, što dovodi do oslabljenog stanja kada postoji nedostatak ovih tvari. Selen, nezamjenjiv mineral, ključan je za održavanje mladenačke esencije, postizanje hormonske ravnoteže i opće dobrobiti.

Kako žene dođu u pedesete, često se susreću s menopauzom i hormonalnim promjenama, što dovodi do raznih izazova. Djelujući kao snažan antioksidans, selen preuzima ključnu ulogu u usporavanju procesa starenja, inhibiciji štetnih slobodnih radikala i poboljšanju cjelokupnog tena kože i kose.

Nadalje, ovaj određeni mineral igra ulogu u smanjenju mogućnosti hormonalnih nepravilnosti, jačanju imunološkog sustava i poticanju zdravlja kardiovaskularnog sustava. Selen također ima pozitivan učinak na živčani sustav, pomaže u kontroli stresa i olakšava asimilaciju odabranih vitamina. Kada tijelu nedostaje selena, mogu se pojaviti znakovi kao što su uporni umor, hormonalni i kardiovaskularni problemi, propadanje kože, kose i noktiju te promjena boje noktiju.

Važno je napomenuti da ovi simptomi mogu biti povezani i s drugim zdravstvenim stanjima, pa se preporuča konzultirati se sa zdravstvenim djelatnikom prije razmatranja upotrebe dodataka prehrani. Vrijedno je spomenuti da pretjerano konzumiranje selena također može rezultirati štetnim posljedicama. Postoji širok izbor namirnica bogatih selenom, uključujući ribu, plodove mora, pistacije, gljive, jaja, pšenične i zobene mekinje, kokos, sjemenke suncokreta, orašaste plodove, maslac, sir i češnjak.

  • Ključno je voditi računa o namirnicama koje mogu spriječiti apsorpciju selena, poput slatkiša, peciva i gaziranih pića. Kako bi tijelo dobilo dovoljnu količinu selena, savjetuje se da se u dnevni unos unese 50 grama gljiva, 70 grama kokosa ili 1-2 brazilska oraha. Selen, esencijalni mineral ključan za pravilne tjelesne funkcije, prirodno je prisutan u malim količinama u tijelu.

U području medicine postoje mikronutrijenti, koji se također nazivaju elementima u tragovima. Ove tvari su neophodne za tijelo, iako u malim količinama, obično ispod 50 mg dnevno. Suprotno tome, nedostatak ovih elemenata može dovesti do značajnih poremećaja fizioloških funkcija. Otkriće ovog minerala i njegove ključne uloge u održavanju ljudskog blagostanja nije se shvatilo sve do 1970-ih.

Selen, ključni element u oko 30 selenoproteina, obično je prisutan u ljudskom tijelu u prosjeku od 20 mg. Organi s najvišim razinama selena uključuju crvena krvna zrnca, bubrege, jetru, srce, slezenu i testise. Njegova uloga kao antioksidansa štiti višestruke tjelesne sustave od oksidativne štete.

Nadalje, selen preuzima vitalnu funkciju u aktivnosti glutation peroksidaze, enzima sastavljenog od tri peptida koji se smatra najvažnijim antioksidativnim enzimom u ljudskom tijelu. Primarna odgovornost ovog enzima je uklanjanje vodikovog peroksida iz tijela.

Osim svoje primarne uloge u zaštiti tijela od oksidativnog stresa, selen također doprinosi: Štiteći od kardiovaskularnih i srčanih bolesti, jačajući imunološki sustav, smanjujući na najmanju moguću mjeru vjerojatnost od različitih vrsta raka (poput raka dojke, želuca, grla i rektuma), štiteći od štetnih učinaka teških metala i zagađenja, usporavajući proces starenja, pomaže u borbi protiv artritisa, Chronove bolesti, respiratornih infekcija i stanja kože, značajno doprinosi funkciji štitnjače, pozitivno utječe na mušku plodnost i pojačava antioksidativna svojstva vitamina A i E, ova tvar nudi širok raspon zdravstvenih prednosti.

Količina selena koja se nalazi u hrani određena je razinama selena prisutnog u tlu. Adekvatan unos selena nije moguće dobiti samo uravnoteženom prehranom jer europska tla oskudijevaju selenom. Ovaj nedostatak posebno je izražen u srednjoj Europi. Kao rezultat toga, znatna količina ostataka s nedostatkom selena odbacuje se tijekom obrade žitarica, što dovodi do gubitka od 80%.

Uz to, unos selena iz tla otežan je uključivanjem sumpora u gnojiva i utjecajem kiselih kiša, čak i kada se razine selena u tlu smatraju odgovarajućima. Prosječna potrošnja selena za pojedince u Europi je u rasponu od 25 do 48 mikrograma. Suprotno tome, Kanađani imaju znatno viši prosječni unos, u rasponu od 100 do 200 mikrograma.

Prema European Journal of Clinical Nutrition, europske nacije stalno prijavljuju pad u potrošnji selena, padajući ispod preporučenog dnevnog unosa od 65 mikrograma. Što se tiče selena, brazilski orah je primarni prehrambeni izvor, a jedan orah sadrži impresivnih 1000 mcg ovog vitalnog minerala.

Iako su orašasti plodovi primarni izvor, namirnice životinjskog podrijetla poput iznutrica (osobito bubrega i jetre), plodova mora i mesa također su bogate selenom, koji je neophodan za održavanje dobrog zdravlja. Žitarice i mliječni proizvodi imaju nešto niži udio selena, dok voće i povrće obično sadrže manje količine ovog minerala. Zanimljiva iznimka od ovog općeg pravila je češnjak, koji iznenađujuće sadrži do 50 puta više selena u usporedbi s drugim biljkama. Međutim, treba napomenuti da se oko 10-45% sadržaja selena može izgubiti kada se češnjak kuha.

Besplatno