Osobe koje imaju oslabljen imunološki sustav i imaju infekciju uha trebaju biti oprezne. Ključno je odmah prepoznati i liječiti infekcije uha, jer mogu uzrokovati značajnu nelagodu. Ovdje su dodatne informacije o simptomima infekcija uha i strategijama za prevenciju. Međutim, važno je napomenuti da je za sve zdravstvene probleme preporučljivo potražiti profesionalni liječnički savjet od liječnika.
1. Osjećaj iritacije, bockanja na koži. Ako se ne liječi, naizgled blagi svrbež unutarnjeg ušnog kanala može eskalirati u ozbiljnije stanje.
2. Uši grimizne boje i iznutra i izvana. U početku može doći do manje promjene boje unutar ušnog kanala. Međutim, kako stanje napreduje, i unutarnje i vanjsko područje uha mogu pokazivati vidljiviju upalu i crvenilo.
3. Osjećaj nelagode ili fizičke patnje. U početku može postojati osjećaj nelagode u uhu, osobito nakon manipulacije ušnim kanalom ili pritiska na tragus. Nakon toga se može razviti osjećaj punoće u ušima. U ekstremnijim slučajevima, bol se može proširiti na lice, vrat ili sljepoočnu regiju. Otjecanje tekućine bez vidljivog mirisa Slično drugim simptomima, početno mala tekućina bez mirisa može se progresivno povećavati kako infekcija napreduje.
Osjetilo sluha postaje utišano ili mučeno stalnim osjećajem zvonjave. Dok osobe s blagim slučajevima možda neće doživjeti ovaj određeni simptom, oni s težim slučajevima izloženi su riziku od oštećenja sluha. Nije neuobičajeno doživjeti osjećaj nejasnog sluha ili dugotrajno zvonjenje duboko u ušima. Jedan od simptoma na koji treba paziti je prisutnost povećanih limfnih čvorova na vratu.
Neuspjeh u rješavanju infekcije može dovesti do značajne upale limfnih čvorova, što dovodi do začepljenja cijelog ušnog kanala i kasnijeg razvoja vrućice. Metode za izbjegavanje ili zaustavljanje da se nešto dogodi. Izbjegavajte korištenje pamučnih štapića ili drugih predmeta koji nisu namijenjeni za tu svrhu. Dok pamučni štapići imaju sposobnost čišćenja stijenki uha, oni također imaju potencijal da nenamjerno gurnu ušni vosak dalje u ušni kanal.
Ako osjetite bilo kakvu nelagodu kao posljedicu njihove uporabe, savjetuje se da ih u potpunosti prestanete koristiti. Nadalje, bilo bi mudro suzdržati se od grebanja ušiju stranim predmetima, kao što su ključevi, pribadače ili spajalice, budući da i oni mogu pogoršati problem gurajući ušni vosak dublje, uzrokujući iritaciju kože i potencijalno dovodeći do oštećenja kože lom.
Razmislite o nošenju kape za plivanje ili čepića za uši Ako ste slučajno netko tko je sklon upalama uha, preporučljivo je poduzeti određene mjere kako biste ih spriječili. Jedna je mogućnost da nosite kapu za plivanje dok ste u vodi kako biste osigurali da vam uši ostanu suhe. Druga je mogućnost da razmislite o korištenju čepića za uši koji odgovaraju vašim ušima. Osim toga, savjetovanje s liječnikom može vam pružiti daljnje smjernice o dodatnim mjerama opreza koje bi mogle biti prikladne za vas.
Za sušenje ušiju koristite sušilo za kosu. Nakon što završite s plivanjem i izađete iz vode, važno je voditi računa o svojim ušima. Započnite tako da nagnete glavu u stranu i ručnikom nježno očistite i osušite uši. Kako biste osigurali da preostala voda sigurno iscuri, pokušajte povući ušne resice u različitim smjerovima. Ako i dalje osjećate vodu u ušima po dolasku kući, možete ih osušiti sušilom za kosu. Nemojte zaboraviti postaviti sušilo za kosu na nisku brzinu i nisku temperaturu kako biste izbjegli bilo kakvu neugodu.