Oni koji pripadaju malo starijim generacijama se dobro sjećaju ovog glumca ali je malo poznato da on ima srpsko porijeklo na koje je bio izuzetno ponosan. U Holivudu j ejedno vrijeme bio jedan od najtraženijih glumaca što mu je donijelo i prestižnu nagradu Oskar. Mladen Sekulović, poznat i kao Karl Malden, poznati je glumac porijeklom iz Srbije. Ukrasio je srebrna platna u brojnim cijenjenim holivudskim produkcijama i počašćen je Oscarom za svoj izniman talent i stručnost.

 

Do danas je ostao jedini pojedinac iz Srbije koji je prisvojio ovu žuđenu zlatnu statuu. Mladen je imao blisko prijateljstvo s poznatim američkim glumcem Kirkom Douglasom, dijeleći ekrane u popularnim filmovima poput “Ulica San Francisca”. Na misi zadušnici Mladenu je počast odao Michael Douglas, Kirkov sin, kojeg je Mladen svojedobno ljuljao na krilu tijekom njihova djetinjstva.

Godine 1951. cijenjeni Karl Malden trijumfalno je osvojio prestižnog Oscara za portret antagonista u kinematografskom remek-djelu “Džungla na asfaltu”, filmu u kojem je filmsko platno dijelio s legendarnim Marlonom Brandom. Tijekom slavne dodjele Oscara Malden se našao u cijenjenom društvu Humphreya Bogarta i Lauren Bacall. Voditeljske dužnosti ovog značajnog događaja vješto je preuzeo poznati komičar Danny Kaye.

Karl Malden, izvorno poznat kao Mladen Sekulović, na svijet je došao 1912. godine u glasovitom rudarskom gradu Garyju, koji se nalazi u saveznoj državi Indiani. Ovaj grad je u međuratnom razdoblju služio kao okupljalište doseljenika iz Hercegovine koji su tražili zaposlenje u obližnjoj željezari.

Petar Sekulović, Karlov otac, emigrirao je iz Bileće u Ameriku 1906. godine u potrazi za rodbinom i odlučio se tamo nastaniti. Kao vođa srpske zajednice, Petar je svoja tri sina, uključujući i Mladena, upoznao s raznim kulturnim aktivnostima poput pjevanja u prvom Karađorđevom crkvenom zboru, sudjelovanja u gimnastičkom društvu Sokol i angažmana u srpskom kazalištu. Karlova majka Marija bila je češkog podrijetla.

 

Dok je Mladen poznat po svojoj glumačkoj vještini, njegov osobni život ostaje donekle misterij, unatoč njegovoj dubokoj privrženosti svojim korijenima i zajednici s kojom se poistovjećuje.

Na inzistiranje menadžera i producenata, objeručke je prihvatio novo ime, jer se njegovo izvorno prezime Sekulović pokazalo prilično zahtjevnim za izgovoriti. Zanimljivo je da se u filmovima u kojima je glumio nerijetko isticao da pojedini likovi dijele njegovo nekadašnje prezime Sekulović, tražeći takve izmjene od scenarista.

Opće je poznata njegova nepokolebljiva predanost Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Od krštenja u crkvi, gdje je dobio ime Đorđe, do aktivnog sudjelovanja u crkvenom zboru, njegova povezanost s ovom vjerskom institucijom bila je duboka. Kako je njegovo bogatstvo raslo, velikodušno je podupirao crkvu, pokazujući svoju ljubav prema svom narodu.

Mladenove iskrene riječi lijepo su dočarale njegov osjećaj: “Ponosan sam što sam rođen u srpskoj kući, kršten u srpskoj crkvi, redovito posjećujem njezine službe, pjevam u srpskom zboru i mogu se s pouzdanjem izjasniti kao Srbin.”

 

Tijekom kasnih 1930-ih pohađao je cijenjenu “Goodman School of Acting” i susreo se s Marlonom Brandom i kasnije Kirkom Douglasom. Njegova početna suradnja s Brandom dogodila se u predstavi “Konoba uz cestu” i dodatno učvrstila njihovo partnerstvo u kultnom filmu “Tramvaj zvani želja”. Proboj mu je došao s televizijskom serijom “The Streets of San Francisco”, gdje je glumio detektiva, no njegov portret “Skaga”, marljivog američkog radnika u trosatnom TV filmu, bio je ono što ga je vinulo u zvijezde.

Kad god je imao priliku obratiti se publici, Malden je stalno naglašavao svoje srpsko podrijetlo. Iako je bio strastveni srpski patriota, nije imao nikakvih neukusnih nacionalističkih sklonosti, a pogotovo ne šovinističkih uvjerenja. Njegova se ljubav proširila na sve različite narode svijeta. Kada je dobio poziv od predstavnika bivše Jugoslavije, koji mu je prenio njegov dragi prijatelj Dan Tana (Danilo Tanasijević), da uputi toplu dobrodošlicu brojnoj međunarodnoj publici u New Yorku, Karl Malden rado je prihvatio priliku.

U svom govoru veliki je naglasak stavio na svoje srpsko naslijeđe i izrazio duboko zadovoljstvo što je dio tog naroda. Međutim, ova deklaracija naišla je na oštro protivljenje pojedinih visokih dužnosnika koji su ga označili kao nacionalista i nakon toga mu zabranili povratak u zemlju rođenja.

 

Zabrana je ukinuta isključivo zbog njegova posjeta Jugoslaviji početkom 1980-ih, točnije radi produkcije filma “Suton”. Rješavanju ovog pitanja pomogli su najviši dužnosnici obaju naroda. Snimanje se odvijalo u Istri, a za to vrijeme imao je priliku istražiti glavni grad Srbije Beograd, kao i rodnu Bileću iz koje potječe njegov otac Petar i gdje je na vječni počinak pokopana njegova najbliža rodbina.

Malden je, razmišljajući o svom srpskom podrijetlu, izrazio osjećaj da je autsajder unatoč svojoj želji da se asimilira kao obično američko dijete. Uhvaćen između svog srpskog odrastanja i šireg svijeta, borio se s dubokom vezom sa svojim srpskim korijenima. Njegov otac, istaknuta osoba unutar srpske zajednice, usadio mu je snažan osjećaj odanosti njihovom srpskom podrijetlu, naglašavajući važnost utjelovljenja kvaliteta dobrog Srbina i pomaganja drugima u tome.

Knjiga “Kako sam uspio” koju je napisao Mladen Sekulović uz pomoć svoje kćeri Karle Malden, talentirane spisateljice i scenaristice, donosi obilje podataka i mnoge druge intrigantne detalje.

Proslavljeni holivudski glumac preminuo je 2009. godine u 97. godini života u mirnom snu, a da nikada nije imao priliku da ispuni svoju posljednju želju – da ponovo posjeti Srbiju, mjesto koje mu je bilo drago.

Besplatno