Ako ste primjetili da imate bijele tačkice po Vašem licu, nikako nemojte da ih istiskujete, a pogotovo da ih dirate prljavim rukama. Naravno, odmah se posavjetujte sa svojim dermatologom, ali i možete iskoristiti ovaj recept.

Danas razgovaramo o vrlo relevantnoj temi u području dermatologije. Odnosi se na sve veći broj pojedinaca koji se suočavaju s problemima s kožom lica jer su akne i mrlje postale uobičajena briga diljem svijeta. Milia, također poznata kao milija, malene su, čvrste, blijede točkice koje nastaju kada keratin ostane zarobljen ispod površine kože, što rezultira malom cistom. Ove se ciste mogu pojaviti bilo gdje na licu i obično se sastoje od sebuma i masnih naslaga.

  • Ključno je izbjegavati pokušaje njihovog izvlačenja, osobito zbog njihove duboke lokacije u koži i potencijalne prisutnosti na osjetljivim područjima. Ako ste zainteresirani za istraživanje prirodnih metoda za uklanjanje milije, imam recept koji možete isprobati. Evo sastojaka: Pomiješajte dvije žličice šećera, sok od pola limuna i jednu žličicu maslinovog ulja. Proces pripreme i prijave je bitan. Započnite miješanjem soka od limuna i šećera u zdjeli, zatim dodajte maslinovo ulje i dobro miješajte dok ne dobijete jednoličnu smjesu.

Nježno umasirajte smjesu na lice, fokusirajući se na područja zahvaćena milijama. Ostavite smjesu da ostane na koži 15 do 20 minuta. Kako biste očistili lice, isperite ga toplom vodom. Ovaj piling za piling vrlo je učinkovit u uklanjanju mrtvih stanica kože i poticanju pomlađivanja vaše kože, što potencijalno može smanjiti pojavu milija. Međutim, ako naiđete na iritaciju ili ako se stanje ne popravi, ključno je konzultirati se s dermatologom za savjet. Uvijek je važno biti oprezan kada koristite kućne lijekove, osobito na osjetljivoj koži lica.

Za osobe s osjetljivom kožom ili nesigurnostima u pogledu mogućih reakcija, preporuča se provesti preliminarni test nanošenjem proizvoda na malu površinu kože. Osobama s kožom sklonom aknama obično se savjetuje izbjegavanje određenih namirnica poput suhomesnatih proizvoda i čokolade. Nedavna znanstvena istraživanja usredotočila su se na korelaciju između prehrane i akni kod adolescenata i odraslih.

Obećavajući razvoj je da se usvajanjem odgovarajuće prehrane možemo boriti protiv akni i svjedočiti vidljivim poboljšanjima unutar vremenskog okvira od 4-8 tjedana, iako se trajanje može razlikovati za svakog pojedinca. Loren Cordain, profesor na Sveučilištu Colorado, proveo je studiju koja je istraživala stopu akni među tinejdžerima u različitim regijama, poput Papuanaca i Inuita.

Intrigantno je primijetiti da su inuitska populacija počela osjećati akne kada su prešli na zapadnjačku prehranu. Medicinski stručnjaci istaknuli su povezanost moderne prehrane s upalama i aknama. Konzumacija prerađene industrijske hrane, bogate nezdravim sastojcima poput prekomjerne masnoće i šećera, igra značajnu ulogu u stvaranju okruženja pogodnog za razvoj akni, poput mnogih drugih zdravstvenih stanja.

Tijekom proteklih nekoliko godina došlo je do porasta upita o potencijalnoj vezi između akni i raznih namirnica poput mlijeka, čokolade, glutena, šećera i sira. Ljudi su znatiželjni da znaju postoje li određeni izbori prehrane koji mogu učinkovito riješiti probleme povezane s aknama. Kako bismo rasvijetlili ove stvari, obraćamo se našoj cijenjenoj stručnjakinji, Pénélope Restoy.

Uočeno je da konzumacija hrane s visokim udjelom šećera ili s visokim glikemijskim opterećenjem može dovesti do povišene razine glukoze u krvi i produljene upale. Ova kategorija uključuje zaslađivače, poslastice sa šećerom i rafinirane žitarice, posebice bijelo brašno. Zanimljivo je da je glikemijski indeks bijelog kruha jednak glikemijskom indeksu šećera, što znači da je konzumacija bijelog kruha slična konzumaciji velikih količina šećera.

Konzumacija bijelog kruha ima učinak podizanja razine glukoze, što potiče gušteraču da poveća proizvodnju inzulina. Ovaj višak inzulina remeti ravnotežu hormona i može dovesti do viška androgena, koji doprinose prekomjernoj proizvodnji sebuma. Za održavanje optimalnog zdravlja kože i promicanje dobrog funkcioniranja crijeva, preporučuje se pridržavati se redovite prehrane koja uključuje cjelovite žitarice, povrće i mahunarke. Ove namirnice, s niskim do srednjim glikemijskim indeksom (GI), bogate su vlaknima, koja hrane korisne probiotike u crijevima.

Zdravlje crijeva, vitalnog organa, usko je povezano s cjelokupnim zdravljem kože. Ključno je biti svjestan da ugrožena crijevna barijera može dopustiti štetnim toksinima da uđu u krvotok, potencijalno uzrokujući negativne učinke. Kako biste postigli protuupalne učinke u tijelu, preporučljivo je pridržavati se plana prehrane koji uključuje dobro uravnoteženu mješavinu omega-6 i omega-3 masnih kiselina.

  • Često pojedinci konzumiraju prekomjerne količine omega-6 putem prerađenih obroka i nezdravih grickalica; međutim, nužno je to uravnotežiti uključivanjem izvora omega-3 u naše prehrambene navike. Odabir male masne ribe poput sardina, skuše i haringe izvrsna je strategija za povećanje unosa omega-3 masne kiseline. Za borbu protiv upale preporučuje se uključivanje većeg broja namirnica bogatih antioksidansima u vašu prehranu.

To može uključivati ​​crveno voće, živahno povrće, zeleni čaj i niz aromatičnih začina. Važno je pripaziti na unos cinka i selena jer su oni ključni u poticanju procesa ozdravljenja. Kako biste osigurali hranjiv plan prehrane, savjetuje se izbjegavati prerađenu i brzu hranu, kao i proizvode koji sadrže prekomjerne razine zasićenih masti i transmasnih kiselina, koje se obično nalaze u hrani pripremljenoj tehnikama kuhanja ili prženja na visokoj temperaturi.

Besplatno