Mnogo je interesantnih životinja u prirodi, ali neke poput stršljena su omražene svuda. Zna biti jako opasno kada vas ovaj insekt ubode jer neki ljudi dobiju alergičnu reakciju i to može biti kobno. Danas ćemo vam objasniti šta činiti u takvim situacijama.
S dolaskom proljeća i ugodnim vremenom dolazi i do najezde insekata koji predstavljaju potencijalnu prijetnju ljudima. Među ovim kukcima danas ćemo se fokusirati na stršljena. Ključno je odmah potražiti liječničku pomoć u slučaju uboda stršljena u grlo ili vrat, jer nastali otok može otežati disanje i potencijalno dovesti do gušenja, što je opasno po život.
  • Iako ubod stršljena može biti prilično bolan, važno je odbaciti zabludu da je obično smrtonosan. Posljedice uboda stršljena obično uključuju manju oteklinu koja se povuče za nekoliko dana. Međutim, postoje slučajevi u kojima otrov od uboda stršljena može izazvati anafilaktički šok ili alergijsku reakciju, što značajno povećava razinu opasnosti.

Kako bi se osigurala sigurnost u prirodnim uvjetima, preporuča se izbjegavati područja koja služe kao staništa stršljena. Budite oprezni i zaštitite sve nepokrivene dijelove tijela kada radite u vrtu. U slučaju nesretnog uboda, odmah izvadite žalac i ublažite nelagodu primjenom hladnog obloga.

Čin uboda stršljena obično dovodi do upale, crvenila i osjećaja iritacije u određenom dijelu kože koji je zahvaćen. Iako se manji ubodi mogu povući unutar vremenskog okvira od 30 do 60 minuta, osobe koje posjeduju povećanu osjetljivost na otrov mogu se susresti sa značajnom oteklinom koja obuhvaća cijeli ubod ili određeni dio tijela koji je uboden.

Kako biste spriječili unutarnje širenje toksina, portal Krenizdravo.rtl.hr savjetuje izdizanje zahvaćenog dijela tijela iznad ostatka tijela.

Ako ubod i dalje ostaje unutar kože, preporuča se upotrijebiti plosnati nož za njegovo uklanjanje, jer upotreba pincete može nenamjerno potisnuti otrov dalje u tijelo, što će rezultirati dubljim ubodom uboda.

Brza liječnička intervencija postaje ključna za pojedince koji se susreću s ubodima u predjelu grla i vrata, jer naknadna upala može uzrokovati poteškoće s disanjem ili, u težim slučajevima, gušenje.

Osobe sklone alergijskim reakcijama posebno su osjetljive na ubode otrovnih insekata, posebno onih stršljenova. Takvi susreti mogu izazvati anafilaktički šok.

Anafilaktički šok, potencijalno teško stanje, može biti potaknut ubodom stršljena iz mnoštva razloga. Određene nuspojave javljaju se kod osoba koje su alergične na ubode insekata.

Mjesto uboda stvara potencijalni rizik od gušenja zbog otekline koju uzrokuje. U slučaju nedavnog uboda stršljena ili ose, imunološki sustav pojedinca postaje vrlo reaktivan na alergen, što ga čini osjetljivim na anafilaktičku reakciju nakon sljedećih uboda.

Ako dođe do anafilaktičkog šoka, važno je odmah obavijestiti hitnu pomoć kako bi se dobila antišok terapija. Ovaj specijalizirani tretman trebaju provoditi kvalificirani stručnjaci koji će pažljivo procijeniti simptome i odrediti ispravne doze adrenalina, antihistaminika i kortikosteroida za ublažavanje alergijske reakcije.

U slučaju da se netko suoči s okolnostima opasnim po život i nema trenutnu medicinsku pomoć, od iznimne je važnosti posjedovati unaprijed dogovorenu dozu adrenalina kako bi se suzbili eventualni alergijski odgovori. Ovo je osobito kritično za pojedince koji su osjetljivi na alergijske reakcije izazvane ubodima insekata, uključujući ubode stršljena. Preporuča se potražiti savjet od zdravstvenog radnika kako bi se dobila potrebna injekcija adrenalina i tablete antihistaminika kao mjera opreza.


U slučaju tipične upale bez ikakvih znakova alergijske reakcije, preporučljivo je koristiti hladne obloge na mjesto uboda. Metalna žlica može se koristiti kao odgovarajući hladni predmet za ovaj specifični zadatak.

Ako vas je nedavno ubo kukac, ključno je potražiti liječnički savjet jer alergijski odgovor u određenim slučajevima može pokazivati ​​kašnjenje od 8 do 10 sati.

Ako osjetite bilo kakvu nelagodu ili iritaciju nakon uboda pčele, ose ili stršljena, stručni pčelar predlaže da vam olakšanje mogu pomoći tablete aspirina ili andola. Postupak je vrlo jednostavan – otopite jednu tabletu i nanesite je izravno na zahvaćeno mjesto kako biste ublažili tegobe ili upale.

Za optimalne rezultate u smanjenju otekline, ublažavanju boli i sprječavanju svrbeža, bitno je nedirnuti predmet koji se nanosi jednu minutu nakon injekcije. Neophodno je da se ova radnja izvrši odmah nakon davanja injekcije.

U slučaju uboda stršljena ili insekta, zadržati pribranost i smirenost od iznimne je važnosti. Ako se pojavi alergijska reakcija, potrebno je hitno i bez odlaganja potražiti liječničku pomoć.

Besplatno