Unutar ovog urbanog središta i dalje postoji mučna stvarnost u kojoj su mladi pojedinci prisiljeni uroniti u nehigijenske uvjete, dok stanovnici trpe preranu smrt zbog štetnih posljedica zagađenja i bolesti.
- Grad mučen zagađenjem i opasnim otpadom, ozloglašen je po svojim otrovnim isparenjima i spaljenom otpadu. Unutar grada teče odbojna rijeka smeća i izmeta iz koje se širi neugodan miris koji prožima svaki kutak. U međuvremenu, stopa smrtnosti ostaje alarmantno visoka. Stanovnici New Delhija, glavnog grada Indije, trpe ne samo truli miris, već i opasne razine onečišćenja koje predstavljaju značajnu prijetnju njihovoj dobrobiti.
Ove strašne okolnosti rezultirale su mnoštvom respiratornih bolesti među stanovništvom. Stanje u gradu je doseglo tako kritičnu razinu kao rezultat prisutnosti deponija smeća ui oko Delhija da stanovnici tvrde da dolazi do prerane smrti zbog onečišćenja. IQAir, švicarska organizacija koja prati kvalitetu zraka, rangirala je Delhi kao najzagađeniji glavni grad na svijetu, dodijelivši mu ocjenu 92,7.
- Ranije ove godine, 32-godišnji Mohamad Insab, stanovnik Delhija, izjavio je za The Guardian: “Konstantna pojava preuranjenih smrti zbog zdravstvenih problema ovdje je sumorna stvarnost. Potpuno smo svjesni da nas ovo odlagalište truje, ali vlada ostaje neaktivna dok se smeće i dalje slijeva. Čin spaljivanja žetvenih ostataka u regijama koje okružuju Delhi od sredine listopada do sredine studenog glavni je čimbenik koji doprinosi problemu zagađenja s kojim se suočava glavni grad.
Prema studiji koju je proveo britanski Centar za ekologiju i hidrologiju (CEH) u studenom 2023., otkriveno je da je značajan doprinos problemu također došao od otvorenog spaljivanja otpada i krutih goriva. Tijekom razdoblja od listopada do prosinca, ograničenja postavljena na teška teretna vozila (HGV) odigrala su značajnu ulogu u doprinosu smanjenju emisija.
- Teška vozila su primarni izvori onečišćenja u Delhiju i kao rezultat toga često im je zabranjen ulazak u grad tijekom kasnih noćnih i ranih jutarnjih sati. Ova mjera ima za cilj smanjiti izloženost ljudi štetnim onečišćivačima. Međutim, neželjeni ishod ovih ograničenja je koncentracija emisija tijekom noći, kada se čestice zagađivača zarobe blizu površine. Britanski centar za ekologiju i hidrologiju predlaže da se kamionima dopusti ulazak u grad tijekom podneva, kada su uvjeti povoljniji.
Unatoč tome, priznaje da ova prilagodba može rezultirati povećanim onečišćenjem kao posljedicom prometnih zagušenja. Prema izvješću britanskog “Sana”, indijska vlada izrazila je namjeru da se bori protiv otrovnog zagađenja provedbom strategije prskanja vode po cestama kako bi se smanjila prisutnost prašine i smoga. Dodatno, postavljanje tornjeva za pročišćavanje zraka predloženo je kao sredstvo za pročišćavanje zraka, iako je njihova učinkovitost uvelike dovedena u pitanje.
- Od 2023. godine spaljivanje ugljena bit će strogo zabranjeno. Izmet, koji se odnosi na otpadni materijal koji tijelo izbacuje nakon probave hrane, podložan je sljedećim važnim detaljima: Amalgam poznat kao izmet sastoji se od mješavine neprerađene hrane, tekućine, mikroorganizama, natrija, biljnih vlakana, sluzi i dodatnih spojeva. Nijansa fekalne tvari podložna je promjenama ovisno o prehrambenim navikama i dobrobiti pojedinca, obično u rasponu od nijansi smeđe do smeđe-zelene.
Probavni proces kao rezultat proizvodi izmet. Nakon što hrana prođe kroz probavni sustav, tijelo apsorbira potrebne hranjive tvari i eliminira neprobavljene ostatke kroz crijeva. Sadržaj izmeta uključuje ne samo neprobavljenu hranu, već i značajnu količinu bakterija koje prirodno žive u crijevima i pomažu u procesu probave. Osim toga, izmet se sastoji od vode koja se izbacuje iz tijela tijekom defekacije.
- Izrazit miris izmeta prvenstveno je rezultat bakterijske aktivnosti koja se javlja tijekom procesa probave. Miris se može razlikovati ovisno o različitim čimbenicima poput prehrane, stanja crijeva i drugih čimbenika koji doprinose. Zdravlje probavnog sustava može se procijeniti ispitivanjem različitih fekalnih karakteristika, uključujući boju, konzistenciju, miris i prisutnost krvi ili sluzi. Promjene u izmetu mogu poslužiti kao pokazatelji potencijalnih problema kao što su probavne smetnje, infekcije ili bolesti.
Održavanje dobre higijene ključno je za sprječavanje prijenosa bolesti i promicanje opće dobrobiti. To podrazumijeva prakticiranje dosljedne higijene ruku temeljitim pranjem ruku nakon korištenja zahoda, osiguravanjem da se sanitarni prostori redovito čiste i dezinficiraju te prikladnim odlaganjem otpada.
- Iako rasprava o izmetu možda nije najugodnija tema, ključno je priznati njihovu značajnu ulogu u održavanju i pravilnom funkcioniranju probavnog sustava. Sve promjene u izgledu, mirisu ili teksturi izmeta mogu poslužiti kao pokazatelji potencijalnih zdravstvenih problema. Stoga je bitno pažljivo promatrati i analizirati ove karakteristike kako bi se identificirali svi mogući problemi i reagiralo u skladu s tim.