Poznate kao smrdljive ili afričke, kadife su omiljene biljke koje ne zahtijevaju mnogo održavanja i vrijedan su dodatak svakom cvjetnjaku, poput nevena. Jeste li svjesni da one i dalje mogu biti vrlo korisne u vrtu čak i nakon što im završi sezona cvatnje? Nakon ljetnih mjeseci ključno je obogatiti tlo korisnim hranjivim tvarima.

  • Postoje različiti načini da se to postigne, ali jedan od najisplativijih i najučinkovitijih je korištenje istrošenog nevena ili nevena kao zelene gnojidbe. Uz pomoć YouTube kanala Cvet’OK otkrit ćete kako pripremiti svoje cvjetnjake za nadolazeću sezonu. Malo je onih koji znaju da neven može učinkovito obogatiti tlo značajnom količinom mikro i makro elemenata, poput dušika, fosfora i kalija.

Osim što daje tlu bitne hranjive tvari, neven također poboljšava njegovu strukturu, što rezultira lakšom i podatnijom teksturom. Da bi se ove biljke iskoristile kao zelena gnojidba, potrebno ih je narezati na manje komade. Alternativno, mogu se koristiti cijeli izdanci. Prije sadnje nevena u vrtne gredice, važno je razmotriti sljedeće točke: – pokazuju li ikakve znakove bolesti ili su slobodni od insekata?

  • Proizvedeni malč treba ravnomjerno rasporediti po gredicama. U zimskim mjesecima biljke propadaju. Tako se spremaju za nadolazeću ljetnu sezonu. Također možete koristiti otpalo lišće. U jesen je korisno unijeti organsko gnojivo u tlo, poput koštanog brašna, granuliranog kokošjeg gnojiva ili druge vrste organskog gnojiva.

Bit ćete ugodno iznenađeni rezultatom. Preostali komadi baršuna na krevetu također mogu biti korisni za vaše zdravlje; imaju taj učinak. Jednostavno ih rastrgajte i izmasirajte uljem—čini čuda za bolove u zglobovima. Slika: pixabay Ovu “mirisnu biljku”, kako je ja nazivam, posebno će cijeniti osobe koje pate od reume ili imaju nelagodu u zglobovima i kostima, što je gotovo univerzalno za one starije od 60 godina.

  • Jednostavno skupite ove narančaste cvjetne glavice i uronite ih u standardno ulje za kuhanje. Pridržavam se omjera 1 dio cvjetova i 3 dijela ulja. Ostavite da se tako kuha tri tjedna. Ulje se primjenjuje za utrljavanje i masiranje bolnih zglobova, kostiju i mišića. Za brže ublažavanje boli, razmislite o dodavanju cvjetne infuzije u svoju kupku. Skupite cvjetove navečer i ostavite ih u vodi preko noći.

Sutradan stavite na štednjak, prokuhajte i ulijte u kadu (možete procijediti ili pomiješati s cvjetovima). Toga su već bili svjesni naši preci U tradicionalnim biljnim lijekovima, vodeni ekstrakt cvjetova baršuna povijesno se koristio kao diuretik, pospješuje znojenje i pomaže u uklanjanju glista. Čaj od kamilice djelotvoran je za ublažavanje proljeva i grčeva u želucu.

  • Tinkture su koristili meksički Indijanci za poboljšanje laktacije kod dojilja i za ublažavanje reumatskih tegoba. U Indiji se sok dobiven iz svježe prešanog lišća biljke koristio za liječenje ekcema. Ekstrakt baršuna poboljšava metaboličku funkciju i jača imunološki odgovor. Biljne infuzije za poboljšanje vida. U čajnik od 0,5 litara pomiješajte 1 čajnu žličicu zelenog čaja s 2 cvijeta nevena, 3 cvijeta kamilice, 2 lista koprive, 1 mladim listom topinambura i 2 grančice nane.

Ulijte kipuću vodu u čajnik, a zatim ga zamotajte ručnikom na pola sata. Tijekom dana možete uživati ​​u čaju tako da ga pomiješate s vodom u šalici. Ujutro možete isprati oči preostalom tekućinom. Cvjetovi baršunaste biljke poboljšavaju vid zbog sadržaja karotenoida luteina koji je neophodan za održavanje kvalitete i jasnoće vida. Travari predlažu jesti tri svježa cvijeta dnevno tijekom mjesec dana kako bi se poboljšala vizualna jasnoća. Za djecu se doza smanjuje na samo jedan cvijet.

  • Za gripu i obične prehlade Duboki udah može vam pomoći u ugodnijem disanju. Dodajte 5 pupoljaka baršuna u čajnik i prelijte kipućom vodom na vrh. Pokrijte čajnik ručnikom i ostavite da odstoji 5 minuta. Udahnite zrak iz grlića kuhala na usta, zatim izdahnite kroz nos. Kada počne lako disati kroz nos, duboko udahnite kroz nos i izdahnite kroz usta. Tjeri bolesti i bježi iz doma.

Foto: pixabay Moja je baka uvijek tvrdila da ovaj cvijet ima moć tjerati bolesti i nepoželjne goste iz svemira. Zapravo, bila je sasvim blizu istine. Baršunaste biljke vrlo su korisne za unutarnje prostore jer posjeduju i antibakterijska i antivirusna svojstva. Oni će svojim mirisom učinkovito odvratiti muhe od ulaska u vašu sobu. Kako biste uklonili uši, nanesite baršunasto ulje na kosu, umasirajte ga i ostavite 20 minuta.

  • Nakon toga kosu operite naljevom od cvjetova. Ovaj pristup je i povijesno doživio značajan uspjeh! Bit će vam vrlo korisni iu kuhinji! Baršune su cvijeće koje se može jesti, a okus im je sladak, sličan anisu. Ubacivanje šake u salatu ili umak dat će joj prepoznatljiv istočnjački okus. U primorskim narodima dodatno se koriste u juhama i voćnim salatama. Napomena: Ovaj članak nije namijenjen zamjeni tradicionalnog medicinskog liječenja. Uvijek se obratite svom liječniku i pridržavajte se njegovih uputa u slučaju zdravstvenih problema!
Besplatno