Supruga mi je žena koja ne čuje i ne govori i čini se da većina mojih bližnjih i poznanika zbog toga gaji animozitet prema meni. Ona je dobro svjesna njihovih osjećaja. Nakon još jedne žestoke svađe s roditeljima, po povratku kući nalazim se u stanju krajnjeg očaja.
Dok gledam u njezine oči pune suza i svjedočim njezinom pokajničkom osmijehu, svladan sam emocijama i počinjem nekontrolirano plakati, podsjećajući na ranjivo dijete. Moja ljubav prema njoj se još više pojačava, znajući da u sebi nosi naše dragocjeno dijete. Bez obzira na bilo čije mišljenje, moja namjera ostaje nepromijenjena.
Ako je obitelj ustraje u izlaganju poniženju na temelju njezine pretpostavljene rasne pripadnosti, potpuno sam spreman prekinuti sve veze s njima i otići zajedno s njom. Duboko me boli svjedočiti suzama majke moga djeteta izazvane okrutnošću drugih. Unatoč mojim nadama da će prihvaćanje doći s vremenom, čini se da se ništa nije promijenilo.
BONUS TEKST
Osip se može pojaviti odmah nakon uzimanja lijeka ili nekoliko tjedana kasnije, obično kao rezultat alergijske reakcije. Ako se ne liječe, bolni osipi uzrokovani dvama često propisivanim antibioticima mogu eskalirati u smrtonosnu sepsu, zbog čega je ključno odmah ih se riješiti.
Nedavna studija provedena u razdoblju od 20 godina otkriva da primjena ovih lijekova, koji se obično propisuju za razne infekcije kao što su infekcije mokraćnog sustava i upala pluća, može dovesti do smrtonosnih komplikacija u 20 do 40 posto slučajeva. Liječnici koji su proveli studiju naglašavaju važnost da zdravstveni djelatnici koriste sigurnije alternative.
Ova krucijalna informacija objavljena je u cijenjenom medicinskom časopisu JAMA Network. Tijekom opsežne istrage provedene u zdravstvenom centru Sunnybrook u Kanadi, medicinski stručnjaci procijenili su dobrobit više od 100.000 osoba u dobi od 66 i više godina kojima su bili propisani oralni antibiotici. Cilj studije, kako prenosi Daily Mail, bio je analizirati negativne posljedice povezane s tim lijekovima.
Tijekom dva desetljeća utvrđeno je da je značajan dio, točnije 20 posto, pacijenata tražio liječničku pomoć u bolnici zbog razvoja intenzivnih kožnih osipa, koji se obično nazivaju kožne reakcije na lijekove. Alergijska reakcija izazvana lijekom može se manifestirati kao osip odmah ili nekoliko tjedana nakon konzumiranja.
Tipično, ova reakcija prvenstveno zahvaća kožu, što rezultira raširenim, intenzivno crvenim i ljuskavim mrljama. Međutim, ako se ne riješi, može eskalirati u opasnu pretjeranu reakciju imunološkog sustava. U rijetkim slučajevima to može dovesti do sepse, pri čemu se imunološki sustav okreće sam protiv sebe, što rezultira otkazivanjem više organa i, u nekim slučajevima, smrtnim ishodom.
Antibiotici za koje su kanadski istraživači utvrdili da imaju najveću vjerojatnost da izazovu ovaj odgovor su cefalosporini i sulfonamidi. Cefaleksin, vrsta cefalosporina, često se propisuje i koristi u liječenju raznih stanja uključujući upalu pluća, meningitis, sepsu i infekcije mokraćnog sustava, slično penicilinu. Osim toga, cefaleksin se obično daje djeci s alergijama na penicilin za liječenje infekcija uha.
Trimetoprim se, zajedno sa sulfonamidima, obično propisuje za liječenje infekcija mokraćnog sustava, upalne bolesti crijeva, malarije i niza infekcija kože, očiju i vagine. Prema riječima dr. Din Egita iz Doncastera, tamošnji liječnici opće prakse propisuju obje vrste antibiotika za razne infekcije, ali se češće preporučuju sulfonamidi. Izjavio je za Daily Mail da su sulfonamidi poznati po svojoj učinkovitosti i pristupačnosti.
Međutim, cefalosporini se sada propisuju rjeđe zbog sve veće otpornosti koju razvijaju mnogi pojedinci. “Reakcije na lijekove opasne po život, iako neuobičajene, ipak se događaju”, izjavio je David Juurlink, šef Odjela za kliničku farmakologiju i toksikologiju u Sunnybrook Health Sciences Centeru i internist. Juurlink je naglasio važnost da pacijenti prepoznaju potencijalne simptome poput osipa i groznice, koji se mogu manifestirati tjednima nakon uzimanja lijeka ili čak nakon prekida.
Ovo naglašava potrebu da se antibiotici propisuju razborito, samo kada je to apsolutno neophodno, prema Juurlinku. Osip može biti nuspojava raznih lijekova, uključujući antibiotike, lijekove protiv napadaja, lijekove protiv gihta, pa čak i nesteroidne protuupalne lijekove bez recepta. Iako postoje slučajevi teških reakcija, većina osipa izazvanih lijekovima može se učinkovito liječiti.
“Alergologinja Erika Li dala je neke pozitivne informacije o pacijentima koji su tražili liječničku pomoć zbog ovih reakcija u bolnici”, izjavila je. “Srećom, većina ovih pacijenata bila je otpuštena bez prijema, što bi trebalo pružiti sigurnost i liječnicima i pacijentima.”
Međutim, dr. Li istaknuo je i teže slučajeve, objasnivši da je dvadeset posto onih koji su primljeni u bolnicu s najekstremnijim reakcijama moralo biti liječeno na odjelu intenzivne njege. Osim toga, primijetila je da je pet posto hospitaliziranih pacijenata tragično izgubilo život, naglašavajući važnost opreznog propisivanja.