Današnja tema vrti se oko područja zdravlja. Kao što je naznačeno u naslovu našeg sadašnjeg članka, zadubit ćemo se u područje masnog tkiva, pojave koja se rijetko očituje na oku. U blizini očiju mogu se susresti benigne kožne izrasline koje se nazivaju ksantelazmama, a razlikuju se po žutim ili bijelim naslagama. Razvoj ovih izraslina može se pripisati prisutnosti masti, osobito kolesterola, ispod vanjskog sloja kože.
Ksantelazma, karakterizirana mekom teksturom, može se manifestirati na gornjim ili donjim kapcima, pa čak iu unutarnjem kutu oka. Veličina ovih izraslina može varirati od jedva primjetnih do većih formacija. Dok točni uzroci ksantelazme, odnosno masnih naslaga oko očiju, nisu definitivno utvrđeni, opće je prihvaćeno da genetika pridonosi njihovom nastanku. Iako ove naslage obično ne izazivaju nelagodu ili svrbež, njihova primarna briga leži u njihovom estetskom učinku.
Entiteti, bilo pojedinci ili grupe, imaju sposobnost materijaliziranja. Način na koji se manifestiraju može varirati ovisno o njihovim osobnim osobinama i stupnju razvoja. Prepoznavanje ksantelazme u blizini očiju zahtijeva prepoznavanje specifičnih temeljnih obilježja. Veličine ovih tvorevina mogu varirati od malih i neprimjetnih do onih većih koje odmah privlače pažnju.
Obično ovi predmeti imaju glatku površinu i jasne rubove. Njihovi oblici mogu varirati od kružnih i eliptičnih do nepravilnih. Često su ti objekti raspoređeni na simetričan način. Veličina ksantelazme, iu smislu duljine i širine, ima potencijal za povećanje. Dok se ksantelazma može manifestirati u bilo kojoj fazi života, češća je kod osoba starijih od 40 godina. Te se izrasline mogu razvijati postupno tijekom vremena ili se pojaviti naglo.
Formiranje ksantelazme obično se događa postupno i sporo, odvijajući se tijekom duljeg vremenskog razdoblja. Nadalje, osobe s povišenim razinama kolesterola i triglicerida u krvotoku imaju veću vjerojatnost da će razviti ksantelazmu, što je čini prevladavajućom među onima s hiperlipidemijom, aterosklerozom i dijabetesom. Iako točan uzrok ksantelazme ostaje nejasan, njezina prisutnost može ukazivati na povećanu osjetljivost na kardiovaskularne bolesti zbog metaboličkih poremećaja i metabolizma masti. Ksantelazma se često pojavljuje kod osoba s visokom razinom kolesterola i triglicerida u krvi. Povećane razine LDL, ili “lošeg” kolesterola, zajedno s niskim razinama HDL, ili “dobrog” kolesterola, povećavaju rizik od ateroskleroze i kardiovaskularnih stanja kao što su srčani i moždani udar.
Prisutnost ksantelaza obično se povezuje s aterosklerozom, medicinskim stanjem koje karakterizira nakupljanje masnih naslaga, kolesterola i drugih tvari na unutarnjoj ovojnici arterija. Ta nakupina može dovesti do sužavanja ili začepljenja arterija, što može dovesti do mogućih komplikacija za srce i mozak. Ako se oko očiju pojave masne žućkaste naslage, potrebno je hitno se obratiti liječniku ili dermatologu za medicinsku pomoć.
Vizualnim pregledom može se identificirati problem i preporučiti najprikladniji plan liječenja. Obično su skupe ili zamršene intervencije nepotrebne. Postoji nekoliko različitih pristupa za uklanjanje masnih naslaga ili ksantelazme oko očiju, a najčešće korištene tehnike su krioterapija (smrzavanje), elektrokauterizacija (električno spaljivanje) i kirurško uklanjanje. Za navedene metode nisu potrebne nikakve dodatne analize jer se zahvat može izvesti u lokalnoj anesteziji, a pacijent mora biti pri svijesti.