Veliki broj domaćinstava bar jednom u 15 dana za glavno jelo jede šnicle,ali da se razumemo ne umeju baš svi da naprave ukusne,savršene šnicle.U nastavku vam donosimo proveren,jdnostavan recept za najukusnije šnicle koje ste ikada probali.
Turska kuhinja je poznata po svojoj bogatoj povijesti i raznolikosti okusa, koja je oblikovana kroz stoljeća pod utjecajem mnogih kultura. Tijekom različitih povijesnih razdoblja, od Osmanskog carstva do današnjeg modernog Turske, kuhinja je razvijala bogatstvo začina, tehnika pripreme i jela koja su postala prepoznatljiva diljem svijeta. Jedno od jela koje se savršeno uklapa u ovu kulinarsku tradiciju jesu turske punjene šnicle (poznate kao “Köfte”), koje su postale nezaobilazni dio svakodnevne trpeze.
Punjenje mesnih kuglica u Turskoj nije novost. Ova metoda pripreme mesnog jela potiče iz vremena kada su ljudi morali biti snalažljivi u pripremi jela zbog raznih okolnosti poput ratova, migracija i vladavine različitih kultura. Tradicionalno, turski kuhari su koristili mljeveno meso kao osnovu, začinjavajući ga različitim začinima i biljem. Ova jela nisu bila samo hranjiva, već i izraz kuhinjske inventivnosti, jer su omogućavala različite kombinacije začina koje su odražavale bogatstvo kulturnih utjecaja.
U današnjoj Turskoj, punjene šnicle ili “Köfte” često se pripremaju kao glavno jelo, a popularne su ne samo u Turskoj već i u drugim zemljama Balkana, Bliskog istoka i Sjeverne Afrike. Mogu se pripremati na roštilju, u tavi ili pečene, ovisno o regiji i preferencijama. U svakom slučaju, osnovni recept za pripremu punjenih šnicli ostao je prilično sličan tijekom godina, a ključ za sočne i ukusne šnicle leži u odabiru pravih začina i tehnici pripreme.
Recept za turske punjene šnicle
Sastojci:
-
1 kilogram mljevenog mesa (najbolje je koristiti samo jednu vrstu mesa, poput govedine, kako bi šnicle bile sočne i punog okusa)
-
1 žličica crnog papra
-
1 žličica mljevene crvene paprike
-
1 žličica slatke paprike
-
1 žličica kumina (koristan je zbog svoje specifične arome koja daje autentičan turski okus)
-
1 žličica mljevenog korijandera (u turskoj kuhinji često korišten začin, daje jelu blagi citrusni okus)
-
1 žlica mljevenog češnjaka (češnjak je često korišten u srednjeistočnim jelima za intenzivnu aromu)
-
1/2 šalice nasjeckanog svježeg peršina
-
1 srednje veliki luk
-
Vruće ulje za prženje (najbolje je koristiti suncokretovo ili maslinovo ulje)
Priprema:
-
Priprema sastojaka:
Nasjeckajte luk na vrlo sitne komadiće i potopite ga u hladnu vodu na nekoliko minuta. Ovaj korak pomaže da se ublaži oštriji miris i okus luka, što daje šniclama mekši okus.
-
-
Peršinom nasjeckajte na vrlo sitno kako bi se ravnomjerno rasporedio kroz mesnu smjesu.
-
-
Priprema mesa:
-
U velikoj zdjeli pomiješajte mljeveno meso sa svim začinima: crni papar, mljevenu crvenu papriku, slatku papriku, kumin, korijander i mljeveni češnjak. Dodajte nasjeckani peršin i dobro promiješajte. Ovi začini su ključni jer daju šnicle specifičnu aromu koja je karakteristična za tursku kuhinju.
-
Iscijedite luk koji ste prethodno potopili u vodi i dodajte ga u smjesu s mesom. Luk je važan jer daje mesu vlagu i sočnost, čineći šnicle mekanim i sočnim tijekom prženja.
-
-
Oblikovanje šnicli:
-
Kada ste dobro pomiješali meso s začinima i lukom, uzmite malo smjese i oblikujte kuglice. Zatim ih spljoštite rukama da dobijete oblik šnicli. Neka budu srednje debljine, tako da se ravnomjerno ispeku. Možete ih napraviti malo deblje ili tanje, ovisno o vašim željama, no važno je da ne budu previše tanke kako bi ostale sočne.
-
-
Prženje šnicli:
-
U velikoj tavi zagrijte ulje na srednje jakoj vatri. Kada je ulje vruće, stavite šnicle u tavu i pržite ih nekoliko minuta sa svake strane dok ne dobiju lijepu zlatno-smeđu boju. Prženje treba biti ravnomjerno kako bi šnicle bile hrskave izvana, ali sočne i mekane iznutra.
-
Ako imate više šnicli nego što možete ispržiti u jednom krugu, najbolje je da ih pečete u nekoliko serija, a svaku seriju stavite na papirnate ubruse kako bi se ocijedile od viška ulja.
-
-
Posluživanje:
-
Turske punjene šnicle najbolje je poslužiti uz laganu salatu, poput salate od rajčica, krastavaca i luka, začinjenu maslinovim uljem i limunovim sokom. Uz ovo jelo, možete poslužiti i nekakav kruh, poput tradicionalnog turskog lepinja, za uživanje u punom okusu.
-
Savjeti za uspjeh:
-
Mesna mješavina: Iako je u receptu predloženo koristiti samo jednu vrstu mesa, mnogi turski kuhari također dodaju malo janjetine kako bi šnicle bile još sočnije i aromatičnije.
-
Sočnost šnicli: Ako želite da šnicle budu još sočnije, možete dodati malo jogurta ili maslinovog ulja u smjesu s mesom.
-
Prženje: Pazite da ne pržite šnicle previše dugo kako ne bi postale suhe. Optimalno vrijeme prženja je oko 3-4 minute sa svake strane.
Zaključak:
Turske punjene šnicle su jednostavan, ali vrlo ukusan obrok koji nosi bogatstvo turske kulinarske tradicije. Ovaj recept savršeno odražava kako začini, jednostavna tehnika pripreme i kvalitetni sastojci mogu stvoriti nevjerojatno sočan i ukusan obrok. Bez obzira pripremate li ih za obiteljsku večeru ili kao specijalni obrok za goste, turske punjene šnicle uvijek će biti hit.