“Čekam bebu i ostalo mi je još samo 15 dana do termina, ali moj muž zadnjih 5 dana pije, provodi vrijeme po kafanama s prijateljima, dok ja sjedim sama kod kuće s ovim teškim trbuhom. Osjećam neodoljiv strah, znajući da trudovi mogu početi bilo kada, i nalazim se sama.
Dok mi dan pruža privid lakoće, dolazak noći ispunjava me takvim užasom da mi san potpuno izmiče. Jutros sam se obratio svojoj svekrvi u pokušaju da nagovorim njenog sina da provede neko vrijeme sa mnom kod kuće sljedećih nekoliko dana.
No oštro mi je rekla da sam pretjerao i da je ne uznemiravam svojim brigama, inzistirajući na tome da je njezin sin dovoljno inteligentan i odgovoran da prepozna kada se treba vratiti kući. “Da je moja mama još uvijek ovdje, potpuno bi me razumjela.
BONUS TEKST
Demencija se odnosi na pad pamćenja zajedno s raznim drugim kognitivnim problemima. Simptomi demencije nisu samo kod starijih osoba. Kako bi se smanjila vjerojatnost razvoja demencije, savjetuje se izbjegavati prerađenu hranu, što je moguće više mediteranske prehrane i održavati redovitu tjelesnu aktivnost. Koje dodatne korake možete poduzeti kako biste smanjili šanse za razvoj demencije?
1. Klonite se povišenih koncentracija bakra u vodi. Bakar je neophodan za pravilan rad kostiju, hormona i živaca. Međutim, višak ovog metala može negativno utjecati na zdravlje mozga. Alzheimerova bolest može biti potaknuta bakrom. Iako je određivanje točne koncentracije bakra koja predstavlja rizik i dalje izazovno, preporučuje se zamjena bakrenih vodovodnih cijevi. Osim toga, korištenje filtara za vodu za smanjenje sadržaja bakra je razuman pristup.
2. Klonite se određenih lijekova, uključujući one za alergije. Lijekovi povezani s demencijom pokazuju antikolinergičke učinke koji su često povezani sa samim stanjem. Pojedinci kojima su propisani antikolinergički lijekovi imaju smanjen metabolizam mozga i pojačanu atrofiju mozga. Redovito korištenje različitih antikolinergičkih lijekova za spavanje i lijekova protiv alergija povećava rizik od razvoja demencije.
3. Odaberite položaj za spavanje koji koristi vašem mozgu. Položaj u kojem spavate značajno utječe na zdravlje vašeg mozga. Spavanje na boku pospješuje proces detoksikacije mozga, čime se smanjuju šanse za razvoj Alzheimerove i Parkinsonove bolesti.
4. Klonite se pesticida Identificirani su okidači za demenciju povezani s čimbenicima iz okoliša, uključujući DDT i razne insekticide. Iako je DDT već zabranjen, on ostaje u okolišu dugi niz godina. Najveće koncentracije DDT-a i produkata njegove razgradnje nalaze se u hrani životinjskog podrijetla i masnoj hrani. Brojni suvremeni pesticidi štete mozgu, posebice pri konzumiranju hrane koja je tretirana acetamipridom, vrstom neonikotinoidnog insekticida.
5. Prihvatite život ispunjen svrhom. Određivanje svrhe smanjuje vjerojatnost pojave demencije. Živjeti s namjerom pridonosi sreći i blagotvorno utječe na rad mozga. 6. Nadoknadite nedostatak vitamina D.
6.Osobe s nedostatkom vitamina D imaju veću vjerojatnost razvoja demencije. Povećanje razine vitamina D možete postići uživanjem u sunčevoj svjetlosti i uvrštavanjem namirnica bogatih ovim vitaminom u svoje obroke. Osim toga, korištenje dodataka prehrani može poslužiti kao učinkovit pristup.
7. Održavajte oralnu higijenu Održavanje zdravlja vaših zubi i desni može pomoći u zaštiti mozga od degenerativnih stanja. Postoji značajna povezanost između neadekvatne oralne higijene i Alzheimerove bolesti. Neophodno je pranje zuba najmanje dva puta dnevno. Nastojte hodati najmanje tri puta tjedno.
Kardiovaskularne vježbe i hodanje pridonose poboljšanoj funkciji mozga i kognitivnim sposobnostima. Stoga se uključivanje redovitih šetnji može promatrati kao početni korak prema održavanju zdravog i aktivnog mozga.